www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator] Marshall Jcm 2000


Sebi Jack
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Marshall JCM2000 DSL401

Pret: 550e second hand + 100e reparatia +50e lampi de putere noi (poveste lunga)

Caracteristici: combo pe lampi 40W;

- 4xECC83 preamp si 4xEL84 putere;

- difuzor goldback 12", 16Ohmi;

- 2 canale clean si OD1 + boost de 20db (OD2);

- eq separat pe canale;

- FX loop paralel;

- emulated speaker DI out;

- iesire ptr cabinet 8/16ohmi;

- spring reverb;

- footswitch inclus; clean/OD1; OD1/OD2 (nu e al treilea canal e boostu)

Cum suna: cleanu e surprinzator de bun ptr un marshall. am auzit ca cica JCM2000urile ar avea cel mi bun clean de la marshall de pana acum. da nu e parerea mea ca n-am probat toate ampurile marshall. nu se compara cu fender da oricum nu iei marshall ptr clean. cu gainu de pe la 5 in colo intra in fortaj si se transforma in overdrive ptr un blues mai soft asa. la OD1 se recunoaste sunetu de maresal adevarat desi nu e jcm800 dar totusi se poate compara cu jcm900 si mie imi place mai mult cum suna asta. armonice dinamica sustain c**ie tot ce vrei. jucandu-te cu gainu volumu si equ poti obtine o caruta de tonuri de la blues rock n roll la hard rock si pana la suparari. si toate suna bine. parca e prea sensibil pe frecvente inalte. trebuie sa il tin cu butonu de treble destul de jos nu stiu ce cauzeaza asta. poate ptr ca nu mi-am pus inca lampile noi si astea de acum sunt cam uzate si pierd din bottom. suna bine fortat cu o pedala buna de overdrive analogica. l-am auzit si pe strat si pe les paul. dozele single coil il mai imblanzesc un pic, da tot nu-l cumintesc de tot. cu humbuckere tonu e foarte plin si gras cu un overdrive/distors foarte melodios si bogat in armonice. sustainu tine muuult. daca intra un pic in feedback controlat nu se mai opreste. boostu de 20 db este ptr OD1 si daca ampu are deja gainu peste jumate nu se mai sesizeaza atat de mult diferenta de volum. in schimb adauga gain cu galeata. se pot face combinatii foarte bune de rhythm/solo pe canalu OD1 cu OD2. reverbu e comun pe ambele canale. e pe arc. suna bine da e prea slab. nu se compara cu un tanc accutronics. mie imi ajunge. poate cu o pedala de delay ar crea un sunet mai spatial.

Parti bune: versatilitatea, tonurile foarte bune, usurinta cu care se foloseste, iesirea DI out si iesirea ptr cabinet; footswitchu inclus;

Parti rele: reverbu, bucla paralel, cablu de alimentare scurt :)

Impresie generala: e marshall si se ridica la nivelul numelui. are cam tot ce te astepti de la marca asta. daca mi l-ar fura sau ar pati ceva. as cauta sa-l iau din nou unu sau varianta head de 50W. nota: 9-9.5/10 (asta ptr ca mi-ar fi placut reverbu calumea)

 

il puteti vedea pe marshallamps.com sau reviewuri pe harmony central.

post-238-1181072220_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest razvan_the mohawks

e destul de loud pentru o sala de repetitii si ca sa te auzi pe scena cu el fara sa fii nevoit sa il dai la max?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest my_sound
e destul de loud pentru o sala de repetitii si ca sa te auzi pe scena cu el fara sa fii nevoit sa il dai la max?

 

Da ,este destul de puternic pentru small gigs dar problema cu aceste amp-uri DSL 401 este ca se supraancalzesc.Dupa o ora - doua de cantat il poti folosi ca tigaie, pui de oua prajite pe el :) .Cei de la Marshall cica ar fi rezolvat acest issue inca din 2004 dar eu am avut unul luat nou din magazin,an de fabricatie 2006 si aceiasi problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest The Moan
Parti rele: reverbu, bucla paralel, cablu de alimentare scurt :)

Impresie generala: e marshall si se ridica la nivelul numelui. are cam tot ce te astepti de la marca asta. daca mi l-ar fura sau ar pati ceva. as cauta sa-l iau din nou unu sau varianta head de 50W. nota: 9-9.5/10 (asta ptr ca mi-ar fi placut reverbu calumea)

 

il puteti vedea pe marshallamps.com sau reviewuri pe harmony central.

 

De ce e rea bucla in paralel ? De ce ar fi fost mai bine daca ar fi avut effect loop in serie ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.