www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[multiefect] Behringer X V-amp


 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Behringer X V-amp (link)

 

 

Pret: ~4.5 milioane nou - garantie un an

 

 

De la cine a fost cumparat: Senia Company 999 (au magazin la Muzica, sau www.senia.ro)

 

 

Caracteristici: Pedala oarecum entry-level, din plastic, butoane lumionase, infinity-knobs (d-alea cu beculete si care se pot roti oricat), iesire de casti (preamplificata foarte bine, merge la casti cu impedanta porcos de mare), patch up/down si pedala de expresie. Afisaj de doua caractere tip ceas + beculete pe langa pentru diverse setari.

 

Sunetul merge cam in felul urmator in aparat (toate stagiile pot fi (dez)activate la alegere):

 

Chitara ->

(pseudo)EQ (doar shift pentru joase si filtru de prezenta pentru inalte) ->

Noise Gate (bunicel) ->

Compresor (ok, se putea mai configurabil) ->

Efect de modulare (mai multe mai jos) ->

Delay ->

Reverb (fain asta) ->

Pedala expresie (mai multe mai jos) ->

Simulator de amplificator/pedala ->

Output (adica afara :))

 

Acum despre fiecare stagiu. EQ-ul e ok, cam restrictiv dar asta e. Noise gate-ul functioneaza decent - nu e noise supressor asa ca nu-l folositi pentru asa ceva.

 

Compresorul e si el bun, dar putea sa comprime si mai mult de-atat - satisfacator.

 

Efectele de modulare - auto wah, rotary speaker, phasere, flanger-uri, chorus, tremolo-uri si pitch bender. Toate extrem de bune pentru pret (sunt totusi luate de pe V-amp 2). Unele efecte necesita pedala de expresie (pitch bender de exemplu).

 

Delay-ul e delay normal. Merge sa scoti un delay Malmsteenic (adica scurt si cu decay rapid, ca sa sune mai 'plin'), asa ca mie imi place.

 

Reverbul e foarte fain, tot luat de pe V-amp 2 cred.

 

Pedala de expresie stie wah, volum, sau controleaza un paramatru al efectului selectat mai sus. E din plastic si are o cursa cam scurta,a sa ca nimic extraordinar. Wah-ul e marginal folosibil - dar pe de alta parte nu dai bani pe inca o pedala (desi Hellbabe proaspat anuntat to tde ei la Winter NAMM arata scumpic). Ca un comentariu pozitiv - este optoelectrica asa ca nu va fie frica ca se strica potentiometrele :)

 

Simulatoarele de amplificator sunt grozave - 'furate' de pe fratele maimare V-amp 2, suna uimitor de bine, mai ales in vedere pretul pedalei asteia.

 

In plus fata de V-amp 2, apare unsimulator de ProCo RAT (denumit artistic El Raton :)), de Tube Screamer si un simulator de chitara acustica care probabil ca paote pacali doar pe cei surzi, dar la o adica e bun de last resort :( Tot spre deosebire de V-amp 2, nu se pot selecta canalele (adica e doar unsingur canal), existand doar un control de Gain.

 

Procesorul are trei moduri de functionare: Phones, Amp + FX si FX Only asa ca la o adica merge si doar de pedala de efecte.

 

Ah, si are si un acordor cu La de referita setabil si optiune de tap-temp pentru setarea de parametri. Impresionanta lista de proprietati, as putea spune B)

 

 

Cum suna: Suna uimitor pentru o pedala de 4.5 milioane - aici este 'vinovat' fratele maimare V-amp 2, care este un modelator foarte bun si de la care s-au 'transplantat' multe lucruri.

 

Daca este folosit un model de amplificator, nu recomand folosirea in fata unui amplificator real, nu a fost conceput pentru asta.

 

Noise-ul generat este minim. Daca aveti strat cu single-coil-uri stoc sau dati gain-ul la maxim, nu va mirati ca va suna cu mult brum, nu e vina lui.

 

Modelele de amplificator sunt foarte faine - si mai ales sunt toate utilizabile. Nu stiu daca s-ar putea zice ca suna exact ca si sau aproximativ ca si amplificatoarele care le-au inspirat, dar daca pot sa le folosesc pe ele insele ca atare, putin imi pasa.

 

Asi zice ca se poate canta orice cu pedala asta, existand atat modele de blues cat si de rock sau all-out-metal (da, exista un Dual Rectifier care suna grozav).

 

Cel mai important lucru (poate) - distorsiunea nu suna aproape deloc digital. La categoria asta face praf urat de tot un efect mult mai 'la moda' pe la noi si mult mai scump, printre altele - anume Korg AX1500G (pe care am avut neplacerea sa-l folosesc).

 

Un pont foarte folositor: incercati-l cu un Behringer Ultra-G GI-100 dupa output, care are simulare de 4x12" cab, suna mult mai bine asa

 

 

Parti rele: Ca si fratele mai mare, are un delay scurt la chimbarea patch-urilor. Manualul nu este cel mai genial. Si cel mai rau: e din plastic. Parerea mea e ca se poate folosi si live, dar de catre un chitarist care canta, sa zic, blues sau un rock mai linistit. Daca sari pe el, o sa plece sus la ceruri.

 

 

Impresie generala: Pentru pretul pe care il are, nu i pot acorda decat un 10/10. Nu-l recomand totusi pentru cantat live daca sunteti brutali cu sculele (adica - eu nu m-as sfii sa-l folosesc live, ca nu sar pe el ;))

X_V_AMP_big.jpg

Edited by cearny
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Despre cantat live cu el:

 

Daca se dispune de un Equalizer dupa el, suna foarte bine pentru anumite tipuri de muzica. Am un X V-amp care a avut ocazia sa fie o data pe scena (l-am imprumutat...) si nu a sunat chiar deloc prost, s-a potrivit bine.

De mentiunat ca formatia canta un fel de black/gothic/atmosferic/ciudatenie... (Darken My Grief).

 

Dar fara equalizerul de dupa el, suna destul de ciudat - nu este destul de configurabil.

 

Alta parte proasta a lui este ca WAH-ul este, dar nu se simte si pentru mine este o facilitate cam inexistenta a acestui procesor (si cand ma gandesc ca de-aia l-am luat pe acesta, ca avea wah!)

 

L-am luat de la un magazin de langa muzica, nu imi amintesc cum ii zice, la 3.850.000 lei in 30 Septembrie 2005.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Izzy Waan

un crunch adevarat nu iese din el cat l-ai stoarce,la distorsuri e bun dar la un clean mai clasic nu face fata.

Si mai are o problema,are un peak rezonant pe la 3,5kHz daca folosesti cabinetele la JC 120 classic clean (singurul satisfacator,dupa mine...)sau la phasere-rezoneaza de rupe in special pe doza de bridge sau combinate(seymour duncan Quarter Pound telecaster)

in rest pare ok mai ales pentru pretul la care se vinde...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.