www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Grele Piese De Cantat


Lucidwt200
 Share

Recommended Posts

Care sunt pentru voi cele mai grele piese de cantat pe chitara? In orasul meu Mariachi nu poate sa-l cante nimeni inca,adica in orasul meu in grupul meu de chitaristi mai bine zis.Acum cateva ore am inceput sa-l invat si eu pare a fi usor :).C'mon ziceti si voi ce piese grele ati intalnit pana acum pls.Ca as vrea sa le incerc si eu.

Link to comment
Share on other sites

Care sunt pentru voi cele mai grele piese de cantat pe chitara? In orasul meu Mariachi nu poate sa-l cante nimeni inca,adica in orasul meu in grupul meu de chitaristi mai bine zis.Acum cateva ore am inceput sa-l invat si eu pare a fi usor :).C'mon ziceti si voi ce piese grele ati intalnit pana acum pls.Ca as vrea sa le incerc si eu.

si care e orasul tau? :) :)

Link to comment
Share on other sites

solourile lu alexi laiho?

nu inteleg ce asa coplicat la alexi laiho ........ le-ai invatat le studiezi ca dilimanu 3-4 ore pe zi vreo cateva luni si gata !!!

nush de ce la multi li se par asa grele chestiile astea . Chitaristii de viteza , fie ca sunt mai buni sau mai putini buni , sunt in general usurel de interpretat dupa ce ai deprins tehnica , pt ca in general sunt destul de metrici si la locu lor .

Intamplator am avut ore cu un columnist Total Guitar care i-a luat interviul lui Laiho si a transcris nush ce piesa de-a lui, si ne-a spus pentru el o transcreiere de genu asta e joaca de copil , mult mai grele fiind chestii gen SRV , Eric Johnson etc , care se joaca cu ritmuri , nu-s pe timp , fac bendinguri mai ciudate .

 

Si ontopic ... cred ca cea mai grea piesa care am intalint-o : Albert Lee - Country Boy !!!

Link to comment
Share on other sites

van halen-eruption sau yngwie malmsteen-black star..cele mai grele cantece pe care le stiu

 

edit: daca zici ca sunt numa guitar n00bs ar fi bine sa inveti iron maiden-phantom of the opera, judas priest-the sentinel(daca esti cu rock-ul)

daca nu, oricum led zeppelin-stairway to heaven. efect imediat tip ":)" :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest andreistoica

Marty Friedman(Megadeth) are solouri grele... parerea mea.

De la noi: soloul de la Altar-Mum al lui Nimrod

Edited by andreistoica
Link to comment
Share on other sites

Ati uitat de Michael Angelo Batio :)

Pai ar fi de la el, odata no boundaries la sweep dak nu t stii...nu t stii :(, ahh to alpha sector 2 cu trioletii aia haotici :) + Ce sa mai zik ca is f f putini care canta ambidextru (si asta nu la ambele maini deodatata B) ) asa ca Batio ar fi un exemplu la solo-uri grele :)

Si de ce nu, Joe Stump cu Speedball Sonatina,Cadenza Diablo...and so on

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare mai ...dificil ce este lent cam in gen blues, trebuie sa simti ceea ce faci; sa ai un feel`ing deosebit si concentrare, sa te ajute la ceea ce faci - cand vine vorba de suparari ..... sa tii ritmu` asta e de baza (lasand la o parte sunetul care trebuie sa fie curat..) nu consider ca trebuie cine stie ce - parerea mea doar - astept sa fiu corectat daca e cazul. Si sa nu se inteleaga gresit ca oricine acum poate scoate suparari din chitara, ci vreau sa zic ca nu necesita la fel de multa concentrare si delicatete :) . Cam asta am avut de zis...

Link to comment
Share on other sites

Guest matei_matei

pentru cei care stiu.. steve vai - tender surrender, for the love of god, multe piese de la el sunt grele dar astea 2 in special...si aici ma refer la toate artificiile pe care le face ca linia melodica am scos-o in 5 minute... vorba aia: a second to learn, a life-time to master... greu greu de tot sa faci exact ce face el acolo

Link to comment
Share on other sites

Care sunt pentru voi cele mai grele piese de cantat pe chitara? In orasul meu Mariachi nu poate sa-l cante nimeni inca,adica in orasul meu in grupul meu de chitaristi mai bine zis.Acum cateva ore am inceput sa-l invat si eu pare a fi usor :).C'mon ziceti si voi ce piese grele ati intalnit pana acum pls.Ca as vrea sa le incerc si eu.

Pai incearca The glass prisson dela DT. Daca ti se pare prea simpla poti sa te delectezi apoi cu Blind Faith tot de la ei.D

Daca si asta te plictiseste poti aborda The odyssey de la Symphony X :)

Link to comment
Share on other sites

Pai incearca The glass prisson dela DT. Daca ti se pare prea simpla poti sa te delectezi apoi cu Blind Faith tot de la ei.D

Daca si asta te plictiseste poti aborda The odyssey de la Symphony X :)

 

Glass Prison e usoara la chitara in comparatie cu altele, dar la tobe e moarte curata. Dupa cum am zis, cred ca Dance of Eternity e cea mai grea la chitara pentru DT, pentru ca in loc sa ai un solo acolo, toata piesa e... pe tot grifu in pana mea :) tot felu de forme de intins degetele 5 metrii, etc. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.