www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Echipament pentru înregistrat- sfaturi


lotusK
 Share

Recommended Posts

Bună! Cânt la chitară de vreo 3 ani si aș dori să încep să înregistrez mai profesional. Problema este ca nu știu să-mi aleg echipamentul potrivit. În principiu, mi-aș dori o interfață până în 500 de lei care să fie cât de cât ușor de folosită. Nu-mi doresc nimic foarte sofisticat, încă sunt la început. Daca are si efecte incluse la DAW, atunci e perfect. Nu știu ce să spun legat de MIDI, care ar fi diferența cu sau fără aceasta caracteristică? Tot la interfață mi-aș dor sa fie 2 mufe de input: una pentru condenser microphone (+phantom power) si a doua pentru chitara. Legat de boxe, chiar nu știu. M-ar interesa poate unele până în 400 lei. Mi-ar folosi câteva sugestii de la voi.

Aici am câteva sugestii legat de ce am găsit eu:

Prima sugestie:

Interfață 

https://www.thomann.de/ro/steinberg_ur12.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjw5s6WBhA4EiwACGncZXT9502ojh_DbBaIBHm9V3-PXAsIXdvzZc8vHU8z8x3jAt_wFAcI_RoCQKsQAvD_BwE

Microfon

artysound.ro/aplicatii/podcasting/microfon-condensator-omnitronic-mic-cm-77/43988?gclid=CjwKCAjw5s6WBhA4EiwACGncZUlQlegCXFqX7XEjPBKKucOFlgaKmK8gLES8ILWaPrB4WzV_VyKRjBoCC1MQAvD_BwE

A doua sugestie:

Interfață 

https://www.soundcreation.ro/interfete-audio-usb-cid51/native-instruments-komplete-audio-1-id28254.html?gclid=Cj0KCQjwntCVBhDdARIsAMEwACmQYT487zykxVURX-poimlbsKDkkWwcTY1EWV6dmrecyddOaF0HdqEaAuAZEALw_wcB

Din câte am înțeles, la aceasta interfață îi lipsește proprietatea de Direct Monitoring. Îmi puteți explica care ar fi dezavantajul în acest caz?

Microfon

https://www.soundcreation.ro/microfoane-de-studio-cid157/behringer-c-1-id7205.html

Mulțumesc pentru timpul acordat și pentru sfaturi. 

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Îți recomand o placă de la Audient. Găsești id4 MKII în jur de 600 de lei. Sunt printre cele mai bune (au convertori buni) calitate excelentă la prețul lor.

Pe partea de amplificare îți recomand să apelezi la VSTuri. Găsești unele foarte bune (guitar rig, amplitube, neural dsp etc).

Legat de boxe, presupun că te referi la monitoare de studio? La 400 de lei nu știu exact ce poți găsi, mai bine îți iei niște căști bune, profesionale, cu care poți edita mixurile ( Beyerdinamic DT770 Pro - aprox 600 de lei).

La microfoane nu știu ce să-ți recomand. Uită-te pe review-uri la thomann...

Cam asta ar fi varianta mai economică și care să sune decent. Am avut placă de sunet Audient id14 mult timp și a fost excelentă. Căștile Beyerdynamic le am de un an. Fac mix doar pe ele, nu am monitoare. Un scurt video cu mine (apar și căștile 😃):

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AddRien said:

Salutare! Îți recomand o placă de la Audient. Găsești id4 MKII în jur de 600 de lei. Sunt printre cele mai bune (au convertori buni) calitate excelentă la prețul lor.

Pe partea de amplificare îți recomand să apelezi la VSTuri. Găsești unele foarte bune (guitar rig, amplitube, neural dsp etc).

Legat de boxe, presupun că te referi la monitoare de studio? La 400 de lei nu știu exact ce poți găsi, mai bine îți iei niște căști bune, profesionale, cu care poți edita mixurile ( Beyerdinamic DT770 Pro - aprox 600 de lei).

La microfoane nu știu ce să-ți recomand. Uită-te pe review-uri la thomann...

Cam asta ar fi varianta mai economică și care să sune decent. Am avut placă de sunet Audient id14 mult timp și a fost excelentă. Căștile Beyerdynamic le am de un an. Fac mix doar pe ele, nu am monitoare. Un scurt video cu mine (apar și căștile 😃😞

 

 

Mulțumesc mult. Da, mă refeream la monitoare de studio. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.