www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfonie


vaxe
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Am o problema cu ceva microfonie (nedorita), atunci cand folosesc doza de bridge (single coil). Are cineva ceva idee care ar fi cauza (cauzele) si cum as putea elimina buba? As mai adauga faptul ca folosind acelasi set-up nu am astfel de probleme cu alte chitare (care au tot SC in bridge). Rig-ul este format din Ch - Proc - PA. Am incercat sa reduc gain-ul  din procesor, insa fara succes in rezolvarea problemei. In PA, am reglajele "pe zero" singura variabila fiind volumul. 

A, inca ceva: Problema apare doar in live-uri! la repetitii (alt PA si implicit volum mai mic) nu am aceasta problema, 

Daca aveti ceva idei, sugestii, propuneri ... va multumesc! 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

1. schimba doza?

2. copper shield the cavities.

3. the answer is always also buy a new guitar.

1. Bai nu prea vreau sa o schimb pt ca ... imi place tare cum suna (atunci cand nu piuie:))))))))

2. Am ecranat dar cu Al in loc de Cu.

3. :))))))))))) Maxiiiim! 

40 minutes ago, picnic said:

Ar trebui sa impregnezi doza cu ceara.

Am mai auzit de manevra asta dar ... sincer nu prea am inteles la ce ajuta mai exact .... Totusi voi incerca pentru ca practic e vb de o scufundare a dozei in parafina topita, apoi lasata pana cand se solidifica parafina dupa care se indeparteaza surplusul ... 

Multumesc frumos! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vaxe said:

2. Am ecranat dar cu Al in loc de Cu.

Am mai auzit de manevra asta dar ... sincer nu prea am inteles la ce ajuta mai exact ....

Ecranarea nu ajuta in cazul microfoniei.

Ceara / parafina rigidizeaza bobinajul dozei si diminueaza vibratiile mecanice nedorite care produc  microfonia.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alex_iuga said:

Incearca sa reduci din gain, banuiesc ca apare pe drive sau distors. Daca nu-ti place cum suna cu gain-ul redus atunci clar trebuie sa-ti cumperi alta doza cu output mai mare daca esti genul care prefera un sound mai saturat. 

Mai am incercat sa reduc din gain, dar pierd si volum pe fata, iar cand ma ridica incepe iarasi fluieratul :)))))

 

1 hour ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

Dar ce doza e? Nu-mi spune ca nu vrei sa schimbi vreo chinezarie cu sd ca iti place cum suna si nu mai gasesti alta.

Dar sa stii ca si unele sd se aud cam microfonoase. Inclusiv doze vintage de 150 de euro... e parte din sunet/farmec...

 

E nah ... nici vorba de comparatie cu sd! E o chinezarie care suna binisor si ... atat:)! Voi incerca sa fac o impregnare cu ceara (imi e la indemana cumva) si daca tot nu merge o schimb ....! 

 

Multuu! 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, vaxe said:

Voi incerca sa fac o impregnare cu ceara (imi e la indemana cumva) si daca tot nu merge o schimb ....!

Daca tot esti hotarat sa faci asta uite cateva sfaturi:

Foloseste combinatia 80% parafina si 20% ceara de albine.

Incearca sa nu depasesti 70 - 75 grade pentru amestecul topit.

Nu tine doza in amestec mai mult de 4 - 5 minute, urmareste sa nu mai iasa bule de aer din ea.

Inainte sa scufunzi doza aplica banda adeziva pe fata (te ajuta la sfarsit la curatat resturile de ceara).

 

Spor la treaba :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Arcurile de la doză cum sunt? Încearcă să pui manșoane din alea de cauciuc. Rubber tubing sau cum le zice, segmente de furtunaș. Nu cred că de nebuni puneau din alea pe doaze mai vintigi. Dacă zici că doar la volum mare pățești, poate joacă și ele un rol în povestea asta.

Edited by apocapsile
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, picnic said:

Daca tot esti hotarat sa faci asta uite cateva sfaturi:

Foloseste combinatia 80% parafina si 20% ceara de albine.

Incearca sa nu depasesti 70 - 75 grade pentru amestecul topit.

Nu tine doza in amestec mai mult de 4 - 5 minute, urmareste sa nu mai iasa bule de aer din ea.

Inainte sa scufunzi doza aplica banda adeziva pe fata (te ajuta la sfarsit la curatat resturile de ceara).

 

Spor la treaba :)

Multumesc frumos! Chiar nu stiam detaliile astea, dar le voi urma  intocmai asa ca MULTUMESC FRUMOS! 

3 hours ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

Nu prea ai sanse sa scapi fara micro la gaij mare cu chinezarie, mai ales din aia cu magnet pus in afara... 

Vrei gain mare? Si cu sd la gain mare am  zgomot. Doar cu fishman fluence nu am zgomot sau micro.

Mai nu are magnetul in afara! Ti-am zis e chinezarie, dar nu-i chiar penala :))))))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.