www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Calificari de Lutier in Ro?


MD98
 Share

Recommended Posts

Salutare. As fi si eu curios cum devine cineva lutier in Romania. Cautand pe internet, am gasit (stire din 2020) ca guvernul a introdus calificarea in curiculumul scolilor de meserii (desi articolul ala imi lasa vaga impresie ca autorul crede ca lutierii fac doar viori), dar nu gasesc totusi nici o scoala unde chiar exista, in practica, specializarea. Calificarea (legal vorbind) exista chiar de aproape un deceniu (2011). Deci cum au facut cei care sunt acum lutieri? (Daca chiar exista) Doar si-au reparat chitara/vioara/etc in garaj de cateva ori si dupa s-au autoproclamat, ori au studiat prin tari straine, sau cum?

Link to comment
Share on other sites

La inceputul mijlocului anilor 90 (ha-ha) eram in facultate si dupa cursuri lucram ca "lutier" la Mosu' (ProMuzica). Patronul firmei era domnul Barbulescu, fost director al magazinului Muzica. In cele 5-6 ore zilnice acolo interveneam asupra a tot ce inseamna instrumente muzicale si, uneori, a ceea ce este legat intr-o oarecare masura de utilizarea, mentinerea, readucerea in parametri a lor, inclusiv a accesoriilor acestora. Restabilizari arcuse, pus par, facut manual si ajustat caluse pentru vioare si altele asemenea, intonatii de la chitare pana la contrabasuri, pana la umplut si scos ceara la acordeoane, calusuri, popi, etc. Am facut practica (da, ma trimitea Mosu sa invat) la cei mai urati tigani batrani prin Rahova si Ferentari, insa erau niste somitati in domeniu. Am reparat si am stricat sute de instrumente acustice.

Numind-o "meserie", cu cod CAEN, este foarte greu de cuantificat. Nu stiu exact ce spune legislatia respectiva in ziua de azi, insa nu exista doua pareri identice vis-a-vis de sunetul pe care il emite un instrument. Totul este personalizat, pe gustul si intelegerea celui care cere o modificare sau o reparatie. Ii place sau nu clientului. E simplu, nu ai un sablon. Iar cand clientul este unul care nu prea stie ce vrea (98% din cazuri) devine totul un fel de negociere, in care vrei sa il faci sa creada ca ceea ce ai facut este ok. Tehnic ok, dar boul vrea sa auda inaltele alea asa cum le aude el pe o piesa redata pe telefonul mobil, pe speaker.

Sa faci sculptura in lemn, fie manual fie pe CNC, nu e mare rahat. Un pic de talent, dorinta de a o face, bani din spate veniti in asa fel incat sa poti continua... asta este ARTIZANAT. Sa o faci la mod profesional nu ai un sablon. Te mulezi sau nu pe preferinta auditiva a aluia care te plateste. 

Asa ca o scoala care sa se termine cu un certificat si o calificare in domeniu este o ineptie. Ia-ti calificari in indemanarea de a produce diverse lucruri din lemn si alte materiale care la final sa sune, incearca sa stapanesti podul dintre indemanarea ta si ce l-a facut pe ala sa vina la tine si sa iti ceara o modificare.

Eu personal am ramas din punctul asta de vedere la a imi intona si seta chitarele proprii pe gustul meu. Imi este oarecum scarba sa ii explic unui taran ca coarda aia s-a rupt si i-am schimbat setul intreg de coarde ruginite, care trebuiau sa sune a-la-Hendrix. Si ca trebuie sa le plateasca. Plm, e greu.

Cand vreunul vine si imi spune ca a facut nu stiu ce minune de chitara, cu un sunet nemaiauzit vreodata, cu un design spectaculos, ma retrag politicos si nu imi dau cu parerea in nici un fel care sa incurajeze sau sa descurajeze. De-a lungul a aproape jumatate de secol am avut o singura chitara al carei sunet sa imi placa cu adevarat. Dupa ce am vandut-o ca sa cumpar miezuldinpizda am mai cumparat una din aceeasi serie; suna total diferit desi schecter le face la fel din foarte multe puncte de vedere. Comparatiile sunt de prisos.

Cand o sa gasesti 'scoala de lutieri' intreaba-i cate au stricat. Daca or sa iti raspunda ca au facut mai multe bune vis-a-vis de nasolii, nu ii lua in serios. Ma repet; nu este un domeniu cuantificabil in ceea ceea ce priveste sunetul; el este cuantificabil strict estetic si geometric. Lutierii pot oferi doar o baza pe care se poate lucra cu cineva care chiar stie ce vrea.

Edited by Nenea Rau
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Exista in state si in europa mai multe, daca vrei neaparat gasesti prin europa destule, inclusiv scotia, anglia germania. Pentru un builder (nu reparator) e importanta scoala asta, learning curve e lung si anevoios, nu merge doar din videoclipuri gratuite pe yt

Cand absolvesti, da, e cum zice nenea rau, nu prea inseamna ca o sa fii somogyi, e ca si cum absolvi o facultate. Am aici un prieten care a facut scoala de lutierie in scotia, nu prea a avut success dupa, s-a apucat de predat arte, apoi cu banii din profesorat, a avut bani de cheltuit pe alte carti, experimentat, pe greseli, pe chitare futute, si a mai capatat ceva experienta, acu e pe gypsy si acustice... Dupa vreo 20 de ani de la absolvire are si el atelier si 'traieste' din asta.

De fapt, si asa cu 10-20 de chitare facute la activ, e rusinos sa te numesti lutier, ca nu prea inseamna ca stii multe. Cumpiano are un articol despre astia de fac din astea... 5 chitari si sunt maeștrii profesionisti. Pana la 100 esti luthiery curious. Dupa 100, depinde de clienți si ce following ai si ce ai facut si cum te-ai 'promovat'. 

 

Acum 2 minute, CiocanelBloodyCIocanel a spus:

Exista in state si in europa mai multe, daca vrei neaparat gasesti prin europa destule, inclusiv scotia, anglia germania. Pentru un builder (nu reparator) e importanta scoala asta, learning curve e lung si anevoios, nu merge doar din videoclipuri gratuite pe yt

Cand absolvesti, da, e cum zice nenea rau, nu prea inseamna ca o sa fii somogyi, e ca si cum absolvi o facultate. Am aici un prieten care a facut scoala de lutierie in scotia, nu prea a avut success dupa, s-a apucat de predat arte, apoi cu banii din profesorat, a avut bani de cheltuit pe alte carti, experimentat, pe greseli, pe chitare futute, si a mai capatat ceva experienta, acu e pe gypsy si acustice... Dupa vreo 20 de ani de la absolvire are si el atelier si 'traieste' din asta.

De fapt, si asa cu 10-20 de chitare facute la activ, e rusinos sa te numesti lutier, ca nu prea inseamna ca stii multe. Cumpiano are un articol despre astia de au iluzii din astea... 5 chitari si sunt maeștrii profesionisti. Pana la 100 esti luthiery curious. Dupa 100, depinde de clienți si ce following ai si ce ai facut si cum te-ai 'promovat'. 

 

 

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.