www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alta muzica


Susceptor
 Share

Recommended Posts

Buuuun....multi metalisti pe aici (si altii care asculta genuri mai br00tale...hxc/metalcore)

 

dar pe langa asta ce mai ascultati?! adica va limitati la un singur gen?...daca e asa e trist intrucat nu ascultati muzica....

(obsesia mea cu muzicienii...)

 

par example:

in ultimu timp am descoperit EBM+Industrial+Darkwave

 

si mai ascult muzica simfonica, muzica anilor 60 din cluburile de noapte (nu am un nume clar ca sa le descriu), emo (unele sunt chiar dragute) si alte chestii care imi gadila placut urechea

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu ascult in general hard-rock si intr-o mai mica masura heavy metal.Pe langa asta, ma mai delectez adesea cu folk si blues si, nu in ultimul rand, rock progresiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I
[ Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Alice Cooper, Led Zeppelin ]

[ Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden, Mad Season, Temple of the Dog,  Stone Temple Pilots, Jane's Addiction, Live, Foo Fighters, Radiohead ]

[ Tori Amos, Fiona Apple, Norah Jones, U2, REM, Coldplay, Keane, Counting Crows, Dave Matthews Band, Our Lady Peace, Placebo, Red Hot Chili Peppers, White Stripes ]

[ Larry Carlton, Robben Ford, Eric Clapton, John Frusciante, John Mayer, Keith Richards ]

[ Nine Inch Nails, Tool, A Perfect Circle, Ministry ]

[ Rage Against the Machine, Audioslave, System of a Down ]

[ Bob Dylan, Ben Harper, Neil Young, Rolling Stones ]

[ Sex Pistols, Social Distortion, The Ramones, Offspring, Green Day ]

[ Queen, The Darkness ]

[ Moby ]

[ Vivaldi ]

 

Si altele.

17256[/snapback]

 

 

 

 

 

 

subscriu si io! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

desi e cam identica ca cea a lui red..here it goes :)

 

-Led Zepppelin,Pink Floyd,AC/DC,Van Halen,Scorpions

-Pearl Jam,Bush,Foo Fighters,The Cure

-RHCP,U2,Coldplay,Keane,the Police,Placebo,Muse,Snow Patrol

-Incubus,311

-The Strokes,The killers,My Chemical Romance

-John Frusciante, John Mayer

-Rage Against the Machine, Audioslave

-The Ramones,Green Day,

-Queen

-Nine Inch Nails, Tool, A Perfect Circle

-Jamiroquai,Daft Punk,Modjo

-Goran Bregovici

in plus:multa Alternosfera :)

Link to comment
Share on other sites

Nice ideea!

Eu ascult in general muzica "suparata" (Black,Death,Doom,Darkwave,chiar si goth...),dar acestea devin plctisitoare de la un moment, asa ca ...

 

Peste astea vin

Rock&Roll(man, that's old !),

60's-70's-80's,

Hard Rock,

Heavy Metal,

Power,

Prog.

(si "subgenuri" ... ),

Folk,

Country,

muzica folclorica (straina sau ro, cand prind cate ceva bun) esp. Irish/Celtic

si muzica clasica.

In general cam orice care demonstreaza valoare (DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE) fie ca instrumentatie, fie ca voce (iar, d.p.d.v. al meu - vocea este esentiala - Fie e foarte buna fie lipseste)

 

Apropo de muz. clasica, cine viziteaza Festivalul George Enescu ? Puteti avea niste surprize placute (God knows I did !) si in plus, la sala palatului este deschisa o expozitie de instrumente muzicale care merita vizitata. Din pacate am uitat orarul ... revin.

 

P.S.

Nu pot sa sufar punk-ul, manelele, alternativul, hardcore-ul, majoritatea EMO-ului, SKA-ul ... Si nici subgenurile sau cross-urile acestora (SKA-punk, punk-core, emo-core s.a.m.d.)

 

2. Sper ca nu vam plictisit prea tare :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest Ameretat

Pai, pe langa diverse metale grele sau mai putin grele...

 

In primul rand chitara de toate felurile (electrica, clasica, flamenco and so on...). Apoi medievala si clasica, populara de diverse facturi (celtica, araba, asiatica...), jazz, blues... trance! (astept rosiile) industrial a la kmfdm sau Excessive Force... de fapt... Acult mai tot ce nu apare la televizor sau nu se vinde pe tarabe, in piata...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

!!!!DIXIELAND!!!!

 

:) :)

Da este haios Dixieland-ul ... totusi nu prea reuseste sa surprinda cu adevarat muzica "neagra" cantata la acea vreme si asta fiindca negrii nu aveau voie sa intre intr-un studio de inregistrari si atunci muzica lor era interpretata de albi ... "Dixieland Jass Band" este daca nu ma insel prima marturie (scrisa pe un disc) a stilului muzical ce urma sa se numeasca Jazz ... iar trupa era formata din albi (si nici nu au stiut sa scrie jazz) .. De obicei aceasta muzica era cantata de negri intr-un fel de remorci unde se inghesuiau mai multi instrumentisti si sustineau spectacole rurale, sa zic asa ...cred ca nu foloseau sectie ritmica (baterie) ci doar instrumente de suflat .. isi cam dadeau cu tromboanele in cap in remorca aia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Breezer

lasand rockul l o parte mai imi place bluesul si acum sa ma injure cine vrea dar mi se pare bun 2 Pac dac e vba d rap.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.