www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarist, caut formatie/Doresc sa infiintez o formatie de psych, stoner, doom rock/metal


danoprica
 Share

Recommended Posts

Salut, cant la chitara de vreo 5 ani, si mai nou am inceput sa exersez si la voce (special pentru genurile pe care le-am mentionat in titlu). Mi-am antrenat si coordnoarea (pot riffa si canta la voce destul de ok as zice). Sunt innebunit dupa primele  albume Black Sabbath, dupa bootlegs si inregistrarile live din anii aia (70-75). Asadar, il proslavesc pe Tony Iommi :D. De la albumul Master of Reality si el, si bassistul Geezer Butler (pe care deasemenea il proslavesc, chiar daca nu cant la bas) au trecut pe acordaj C# standard. Si pe tobosarul Bill Ward nu l pot uita, groove ul lui si influentele big band/jazz sunt esentiale sound ului Sabbath din anii aceia. (se simt foarte bine pe piesa Snowblind de pe Vol.4)

Alta influenta majora de-a mea este Kyuss, imi plac toate albumele mai putin debutul Wrench. Josh Homme canta in acordaj C standard, pe care il folosesc si eu, si folosea doza de neck cu tone-ul dat aproape de 0 pentru acel sunet plin, "lânos" i-aș zice, caracterstic. Alte formatii de gen pe care le mentionez: Dozer, Lowrider, Sleep, Om, 1000mods, Spaceslug, High'n'heavy, Stoned Jesus, Somali Yacht Club

Alta formatie pe care care am admirat-o si pe care am descoperit-o mai de mult: Pink Floyd. Si pe GIlmour il divinizez (imi place mai ales solo-ul de pe TIme, imi place si concertul inregistrat la Pompeii de dinainte de Dark Side of The moon).

Alte influente: Jimi Hendrix (the goat), prog rock 70' (Jetrho Tull, King Crimson, Genesis), house/electronic (Daft Punk), The Stooges, Queens of the Stone Age (mai ales Songs for The Deaf), Dessert Sessions ale lui Josh Homme

Gear: Gibson SG Standard, Orange Rocker 32, pedala boost Fender Engager boost (o folosesc sa imping ampul in overdrive, dandu-i maximul de medii posibil)

Locuiesc intr-o comuna din judetul Prahova (Maneciu) si studiez in Bucuresti.

Contul meu de IG unde am mai post clipuri cu mine cantand la chitara:

https://www.instagram.com/oprica.dan/

Edited by danoprica
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salutare,

Din pacate sunt din Craiova dar voiam sa stii ca nu esti singurul caruia ii place genul si daca iti vine sa crezi, am aceleasi influente ca si tine. Kyuss m-au introdus in genul asta si ii idolatrizez la fel de mult ca si pe Sabbath impreuna cu Sleep, Electric Wizard, The Machine, Lowrider, Dozer cu Unida, Elder, Colour Haze, Sungrazer, Greenleaf, Stoned Jesus, Causa Sui, Truckfighters, Wet Cactus, Tool si multi altii. Se intampla chiar sa fiu si basist si chitarist. Stiu majoritatea riffurilor de la Kyuss pe bass si chitara iar Sabbath m-au facut defapt sa iau bassul in mana.

Sper sa gasesti pe cineva care imparte aceeasi viziune cu tine sau cel putin aproape si desigur sa fiti in aceeasi locatie, cheers!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.