www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss gt100


SlIdBoY
 Share

Recommended Posts

Da si nu. Depinde de ceea ce vrei tu de la el. Exersat in casa, la casti, in club, aer liber sau studio, in loop la amplificator, direct in PA sau FRFR? Da. De copiat tonurile si dinamica artistilor preferati, pe amplificatoare de mii de euro sau inregistrate pe 8 track-uri si apoi lucrate o saptamana in studio? NU

Nu e un procesor rau. Eu am unul din aceeasi generatie (line6 pod HD 500x). Poate sa faca multe. Am vazut artisti de la noi cantand in concert pe procesoare mai ieftine. Uita-te la review-uri pe youtube si vezi daca iti place. Apoi alege cu inima :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 08/03/2022 at 22:38, SlIdBoY said:

Salut!

Ce parere aveți de boss gt-100.

Merita ?

Eu am unul de 5 ani si nu m-as mai desparti de el! Cant cu el direct in PA si pot spune ca nu am probleme cu latenta (nu am nici un fel de delay atunci cand schimb tonurile (efectele) si se pot scoate tonuri destul de bune din el (cu rabdare ce-i drept)! Deci daca vrei versatilitate si manipulare usoara, e super ok!  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Protip - dezactivezi cabsimurile lui, adaugi o pedală de IR pe care încarci niște IR-uri care-ți plac și l-ai adus în prezent.

E canalul DirectRecording pe youtube cu tone de conținut despre ME80 și GT100 +/- preamp extern, IR box etc.

 

Ideea de bază e asta, îi tragi ceva precum Mooer Radar în buclă. Mă gândesc că dacă există și IR loadere controlabile prin MIDI atunci poți configura să schimbe IR-ul odată cu patch-ul exact cum ar face cu cabsimurile lui.

image.thumb.png.137489c7b326245ed9420448b2a9dc26.png

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, apocapsile said:

Ideea de bază e asta, îi tragi ceva precum Mooer Radar în buclă. Mă gândesc că dacă există și IR loadere controlabile prin MIDI atunci poți configura să schimbe IR-ul odată cu patch-ul exact cum ar face cu cabsimurile lui.

 

Hei Apo`, pare foarte faina ideea! Dar nu cumva "radar"-ul ala poate fi utilizat doar ca si cabsim? Eu caut ceva similar pentru tonuri de acustica (nu sunt chiar 100% multumit de ceea ce are GT100) ...! Ceva idei? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaxe said:

Hei Apo`, pare foarte faina ideea! Dar nu cumva "radar"-ul ala poate fi utilizat doar ca si cabsim? Eu caut ceva similar pentru tonuri de acustica (nu sunt chiar 100% multumit de ceea ce are GT100) ...! Ceva idei? 

Păi da, Mooer Radar e doar cabsim însă cu niște fișiere de IR bune poți avea ce model vrei (IR-uri de acustică, de caburi cu celestion preluate în diverse moduri cu tot felul de modele de microfoane, în find trebuie să sapi după ce îți trebuie și îți sună ok.

Nush de acustică, te referi la preamp gândit pentru doze piezo, simulare de acustică (adică bagi de fapt pe doze magnetice de electrică) sau la cabsim? Cred că mai bine un fishmann aura dacă e vorba de o acustică. Pentru simulări de acustică habar nu am, pe mine nu mă dau pe spate nici alea din gt1000 dar nici n-am stat să le configurez așa că nu știu ce poate.

Am observat că simulările astea merg mai bine cu single coils sau humbuckere mai low output/aerisite.

Știu că și THR au un 5A special pentru acustice cu tot felul de simulări și se mai găseau ieftin, la fel au (scump) thr30A dar no :-). Țin minte că îmi placea pe procul zoom acoustic simu.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, apocapsile said:

Nush de acustică, te referi la preamp gândit pentru doze piezo, simulare de acustică (adică bagi de fapt pe doze magnetice de electrică) sau la cabsim?

Eu vreau sa intru cu electrica si sa scot acustica (in principiu folosind doza de gat care este SC). Ma interesa varianta asta in ideea de putea "copia" un ton bun de acustica si sa-l folosesc fix pe ala fara sa ma mai chinui cu bibileli, ajustari, cautari, etc.:))))! Acum nu stiu sigura daca fix asa functioneaza, dar asta era in mintea mea cand am vazut postarea ta :))))))! 

Link to comment
Share on other sites

Din ce înțeleg, e doar o problemă de a găsi un patch pentru GT100 care să te satisfacă pentru simulare de acustică, fără multe ajustări. Păi caută că sunt colecții pe net. Probabil niște IR-uri specifice de acustică după GT100 ajută la un rezultat final mai fain.

@vaxe Check this out:

Mi se pare că găsești puncte bune de plecare pentru modelerele astea mai "vintage" pe canalul ăsta. Nu cred că are sens mereu să cauți direct patch salvat fiindcă oricum probabil trebuie să tragi de setări în funcție de gearul tău deși ar fi tare fain să găsești din senin exact ce cauți.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.