www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doru


Pdoru
 Share

Recommended Posts

Va salut.

Apelez la dvs.cu rugamintea sa ma ajutati sa iau o decizie corecta (adica bazata pe info.concrete).

Am 46 de ani, de mult imi doresc sa invat sa cant la chitara, dar din diverse motive nu s-a intamplat.

La inceputuri am fost si eu influentat in mare masura de afirmatiile de genul "aaa...dar e greu, trebuie sa ai ureche muzicala".

Da, eu nu ma stiu sa am ureche muzicala, dar pe de alta parte nici unul din cei care afirmau ce am scris mai sus nu si-au pus vreodata si altfel intrebarea, toti au mers pe premisa ca nu am ureche muzicala sau ca nu as putea sa invat la chitara, pt.ca e foarte greu. Si nici daca vreau sa ajung la performante inalte sau sa invat doar pt.placerea mea.

Suna cunoscut, tipic, nu?

In fine.

Ideea e ca acum am zis sa fac ceva in sensul asta, macar stiu daca e pt.mine sau nu.

Deci, nu vreau sa cant in public la evenimente, nu vreau sa fiu intr-o formatie, dar vreau sa invat sa cant.

Acum, ceva contradictoriu: as cumpara acustica, desi muzica mea preferata e genul Pink Floyd, Black Sabbath, Led Zeppelin.

De ascultat, zic, ca pana la cantat acordurile lor e cale luuuunga - nu mai zic ca s-ar putea sa nu fiu niciodata acolo.

Ideea e ca am cumparat o chitara Rapsodia Reghin. Pe ideea sa nu dau foarte multi bani la inceput si dupa o saptamana sa nu mai vreau sa ma ating de ea.

Din pacate asta s-a si intamplat.

Mi-a placut, imi venea sa nu o mai las din mana, intr-o saptamana am invatat cat de cat 3 acorduri (Sol, Re si Do major - sau, ma rog, G, D si C) ghidandu-ma in principal dupa cursuridechitarablogspot si dupa liveaboutcom.

Dar de vreo doua zile nu ma mai ating de chitara.

Durerile si batataurile care au inceput la buricele degetelor nu ma deranjeaza.

Dar sunt niste senzatii de amorteala si durere in tendoane, urcand de la incheietura palmei spre antebrat.

La acordul G major e cel mai grav, simt efectiv cum mi se dezmembreaza incheietura, pare aproape imposibila pozitia...

Si nu am folosit chitara in exces. Zilnic, dar sub o ora, cam 30 - 45 de minute.

Degetele mele sunt scurte...

Ideea e ca, desi sunt total neexperimentat, simt ca ceva nu e in regula. Ma asteptam la bataturi, dar asta cu tendoanele m-a surprins complet. Bine, eu stiam ca am ceva sensibilitati pe-acolo, dar nu ma asteptam, totusi la asa ceva.

Pe de alta parte folosesc calculatorul zilnic, 8 ore, de peste 10 ani, ca asta mi-e serviciul, dar n-am avut niciodata nici cel mai mic stres.

Citind pe ici, pe colo, am gasit deslre actiunea chitarii. Iar la Rapsodia Reghin cica ar fi maare.

Dilema este: alta chitara sau renunt? Stiu, asta numai eu o pot decide, totusi cititi in continuare, va rog.

Suma disponibila nu e prea mare, in jur de 600 de lei. Cu aceasta suma as incerca sa iau o chitara cu actiunea mai mica (mult mai mica?), doar ca nu stiu care e asa, iar in descrierea de pe site-uri nu am vazut precizata actiunea.

Nu vreau cine stie ce chitara din topul celor mai bune, nu pot si nu se justifica sa dau mii de lei pe o chitara in etapa asta.

Dar nici nu merg pe ideea ca, daca nu vreau decat pt.hobby, atunci sa-mi iau orice, sa fie acolo, ca nu conteaza.

Ba conteaza, sa fie cat de cat decenta.

Ideea e ca as vrea sa pot trece de etapa asta si abia apoi m-as lamuri daca am ceva sanse sa cant cat de cat sau sunt complet afon si lipsit de sanse.

Intrebarile pt.dvs.sunt, deci:

- o alta chitara, cu actiunea mult mai mica, ar putea schimba ceva?

- daca da, ce alte chitari sunt cu actiunea vizibil mai mica decat Rapsodia, deci sa fie mai usor (fiziologic, zic!) de cantat pe ea?

Am vazut recomandare de Fender CD60, dupa cum am vazut si pareri ca actiunea la aceasta chitara este si ea mare.

Parca nu as renunta, parca mi-as mai da o sansa, cu toate ca si acum, cand scriu, mana stanga mi-o simt rece, cu durerile de care v-am scris mai sus si cu zone amortite bine de tot.

Stiind ce am patit de vreo cateva ori de-a lungul timpului cu degetele si tendoanele, cum am facut tendinite si tensinuvite asa, aparent din senin, fara fortari deosebite, mi-e si teama, parca, sa mai incerc chitara, desi imi doresc mult.

Logica zice ca o chitara electrica ar fi cea mai buna solutie, din 2 motive:

- genul de muzica despre care am scris la inceput

- din citite de pe internet ar fi cel mai uaor de cantat la o electrica.

Totusi ma intreb serios daca merita sa "arunc" acum 1.000 de lei (sau cat o mai fi una cat de cat ok) pe o chitara electrica, nu mai zic de amplificare, ca sa constat, totusi, peste o luna, ca nu e de mine cantatul la chitara.

De aceea tot pe acustica as merge acum.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest poat lung si pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Solutia este sa cauti un profesor de chitara si sa faci cateva lectii macar pentru elementele de baza. Altfel vei capata deprinderi incorecte care duc la o tehnica incorecta plus sanse sa te accidentezi.

Chitara in sine si talentul sunt  ultimele probleme acum.

Edited by SKU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Doru si bine ai venit aici!

Durerile sunt de la faptul ca mana nu este obisnuita cu pozitiile degetelor si ale incheieturii pentru a lua diferite acorduri.Mana sta foarte incordata si apar dureri poate chiar intinderi.

Nu cumpara chitari deocamdata ,daca nu tii mana corect te va durea si de la una electrica.Ca prim sfat incearca sa te obisnuiesti sa iei acordurile fara sa incordezi mana,tine-o cat mai relaxata si lasa cotul mai jos in loc sa indoi incheietura la 90 de grade,incheietura sa fie cat mai dreapta.Fa o pauza pana trec durerile si vezi pe yt cum tin chitaristii mainile pe chitara apoi exerseaza usor pana cand simti ca deranjeaza la incheietura si nu mai forta.Incearca ceva game sau cantecele pe note pentru a obisnui mainile/degetele cu miscarile noi,dar tine minte- mana relaxata.

Apoi ar fi bun si un profesor ,cateva lectii te vor face sa progresezi mult.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc.

Din raspunsurile voastre mi-am dat seama - si am acceptat ideea - ca am gresit destul de serios.

Unu, ca am avut o postura/pozitie a mainii, degetelor incorecta.

Doi, am fortat aiurea si nu m-am orpit nici dupa ce am simtit ca se intind tendoane, ligamente si ce or mai fi pe-acolo.

Fiind parsiva durerea asta, ca te ia treptat, nu te taie deodata, am zis ca asa e pana se obisnuieste.

Oricum, am ascultat sfaturile, pauza, exercitii (am gasit ceva pt.mobilitate si care ajuta si la tunel carpian si mi se potrivesc.).

Deocamdata nu dau fuga la medic, deoarece durerile si senzatiile sunt in scadere.

Nu si buricele degetelor, acolo e un pic tabacita pielea si cu asta nu se poate face nimic, cred.

In legatura cu pozitia mainii pe gatul/griful chitarii: am vazut ca in multe tutoriale se recomanda ca palma sa nu fie indoita la 90 de grade.

Am incercat nu o data, dar nu mi-a reusit, nu ajungeam sa mai pot apasa corzile.

Am mai vazut pe unii si ca isi indoaie incheietura, poate nu chiar la 90 de grade, dar destul de mult.

Si incet-incet am ajuns sa trag de incheietura pana am ajuns sa scriu aici...

Ideea e ca o sa mai stau vreo saptamana in repaos sper sa nu fie nevoie de prea mult, si o sa incep sa caut pe cineva, profesor sau persoana care stie chitara, ca sa va urmez sfatul cu lectiile.

Pana atunci, va multumesc pentru ajutor, sfaturile au fost de folos si poate topicul asta va impiedica pe altii sa creada ca, daca nu stiu bine ce fac, e ok sa ignore durerile de inceput la incheieturi, mai ales daca acestea se instaleaza si avanseaza treptat, nu deodata.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.