www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bucsa (insertie lemn) fixare cu dublu filet


vaxe
 Share

Recommended Posts

Salut,

Caut si eu 4 bucse (v-ati prins, sa repar filetul "stemuit" al gaurilor in care se prinde gatul de corp) M4 x Ø8 x 8 (10), similare cu cele din link-ul de mai jos. As prefera varianta cu amprenta hexagonala pentru imbus, dar nu mai ridic pretentii:)))) 

De baietii din link nu ma pot apropia pentru ca ei vand engros si e greu ...! Ma gandeam ca poate avem ceva lutieri prin zona care au mai patit ca mine si au adoptat modul asta de reparatie.  Bineinteles, daca exista si alte idei (mai bune), sunt binevenite, dar variantele in care sa umplu gaura cu scobitori, aschii, cepuri din lemn si refacuta gaura nu au dat randament! 

A, daca tot ati folosit, poate imi recomandati si tce tip de suruburi ati folosit! Da stiu ca M4 x 40(45), dar ma interesa mai mult ce fel de cap ati ales (gasit): bombat semiinecat sau altul? 

Link-ul: TAPPEX® Inserţii Filetate (kvt-fastening.ro)

Multumesc mult! 

Link to comment
Share on other sites

@vaxe Asta am luat eu de la dedeman acum două trei săptămâni.

Au mai multe mărimi, majoritatea zinc și cap hexagonal însă și alea aurii, care sunt mai dure dar de tip "press-in", nu cu filet extern. Cele aurii nu erau parcă decât M4 și M6 și nu apar listate pe site-ul lor, din zinc era o gamă mai variată ca diametru și lungime. Sigur era și M4.

Nu știu dacă aș folosi zinc pentru ce zici tu, poate e mai ok cum sugerează @picnic. Deși:

https://www.stejarmasiv.ro/wp-content/uploads/2020/07/Bucsa-Chitara-790x526.jpg

IMG_20211109_170233677.jpg

IMG_20211109_170225190.jpg

IMG_20211109_170201134.jpg

IMG_20211109_170115890.jpg

IMG_20211109_170109993.jpg

IMG_20211109_170057577.jpg

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, picnic said:

Cel mai bine se largesc gaurile in neck pana la 6 - 8 mm, apoi se fixeaza cu adeziv pentru lemn 4 dibluri care se gauresc pentru suruburile existente.

Am facut asta deja, insa nu am obtinut un rezultat prea bun! adica si in cazul asta unul din holsuruburi s-a invartit in gol! AM respectat procedura: am pregaurit cu 2.5, am dat cu ceara pe filetul surubului inainte de a forma filetul, m-am asigurat ca gaurile sunt centrate, etc. Nu a fost ok, asta fiind motivul pentru care merg pe insertii! 

Multuu! 

9 minutes ago, apocapsile said:

@vaxe Asta am luat eu de la dedeman acum două trei săptămâni.

Au mai multe mărimi, majoritatea zinc și cap hexagonal însă și alea aurii, care sunt mai dure dar mai dificil de infiletat.

Nu știu dacă aș folosi zinc, poate e mai ok cum sugerează @picnic.

IMG_20211109_170233677.jpg

IMG_20211109_170225190.jpg

IMG_20211109_170201134.jpg

IMG_20211109_170115890.jpg

IMG_20211109_170109993.jpg

IMG_20211109_170057577.jpg

Apo san, asa ceva caut, dar sunt cam mari pentru ce am nevoie! eu caut pentru filet interior de M4 (metric 4) iar exteriorul sa fie de Ø8. Daca folosesc filet interior de 6 ar insemna sa dau o gaura de 10 in grif si ma apropii foarte mult de margini! PLus de asta suruburile vor fi foarte groase si va trebui sa gauresc si corpul. Multumesc de info, dar as mai cauta totusi ...! 

Link to comment
Share on other sites

@vaxe

Cu plăcere. Ți-am zis, țin minte că aveau și M4 acolo - pe alea din zinc erau tot felul de diametre interioare/exterioare și lungimi pe care nu le văd pe site. Mie taman M6 mi-a trebuit la total altceva decât fixat gâtul pe corp :)

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ``zinc `` se refera la faptul ca au cap ingropat si nu la faptul ca ar fi zincate.Cap ingropat se numeste countersunk iar in Romania se foloseste expresia de ``zenc``

Nu este nici o pb sa folosesti insertii insa e riscant la instalare:daca gaura e prea mica crapi lemnul si te poti duce cu ea stramb.Ideal e sa le instalezi cu ce va adeziv (araldit/epoxi).Asa se instaleaza in panourile honeycom(de avion) niste insertii oarecum similare

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, picnic said:

Daca vrei poti sa pui o poza sa vedem situatia actuala. Eu am facut multe reparatii cu dibluri de lemn si nu am avut probleme.

 

IMG_20211109_231005.jpg

3 hours ago, picnic said:

Daca vrei poti sa pui o poza sa vedem situatia actuala. Eu am facut multe reparatii cu dibluri de lemn si nu am avut probleme.

Scuze ... nu am sanse la calitate mai buna la ora asta, dar cred ca se vede cumva ....

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vince Windrider said:

Cred ca ``zinc `` se refera la faptul ca au cap ingropat si nu la faptul ca ar fi zincate.Cap ingropat se numeste countersunk iar in Romania se foloseste expresia de ``zenc``

Știu ce zici dar în cazul ăstora e zinc propriu-zis materialul.

Screenshot_20211109-235901.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, picnic said:

Cred ca poti sa dai diblul afara prin gaurire si sa incerci un spiral cu un diametru mai mare, 7 - 8mm. Apoi fixezi un diblu cu adeziv poliuretanic ( ex. Bison D4) sau rasina epoxi. Musai lasi cel putin 24 ore si apoi dai gaura. 

Fix asa am facut cu asta din poza doar ca am folosit diblu de 6! Canelat, lipit cu D4. Apoi am gaurit cu 2.5. Nu lucrarea e buba ci lem ul diblului! Filetul a fost format cu surubul dat cu ceara, insa s-a rupt in sarcina! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ar fi mai multe dezavantaje: suprafata de contact cu lemnul in cazul insertiei este mult mai mica, nu se poate aplica adeziv, este mult mai greu de centrat surubul in raport cu gaura din corp (daca folosesti scule uzuale, de mana). Eu as folosi un diblu mai mare (7 - 8mm), eventual dintr-o estenta putin mai moale decat fagul ( in cazul diblurilor de 6, cumparate ). Gaura initiala pentru surub ar trebui sa fie 3 - 3,2 mm, cam cat are miezul surubului. Semnul pentru gaura il dai prin gaura din corp, cu neck-ul prins in celelalte 3 suruburi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru semne am procedat intocmai cum spui tu, numai ca am pregaurit cu 2.5. 

In ceea ce priveste lemnul ... mai moale zici? Eu am banuit ca asta este de fapt cauza pentru care filetul s-a "mancat"si  ca ar fi trebuit un lemn mai tare ... sunt confuz acum ...! 

Revenind la insertii ... spune-mi te rog la care suprafata de contact te referi? Intre gat si corp sau intre insertie si lemn? 

Cu centrarea nu cred ca e problema pt ca gaurile din corp au diam de +5 iar surubul va fi de max 4 si asa avea ceva loc ... Plus de asta semnele pentru gauri le-am dat cu o surubelnita cu tija de 5 prin corp, asa ca presupun ca sunt suficient de "centrate" ... 

Oricum sunt constient ca varianta cu holsurub este mai rapida insa nu inteleg unde am gresit eu ...

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la contactul dintre diblu si lemnul neck-ului., mai bun decat in cazul insertiei de metal. Diblul trebuie prelucrat putin sa ajunga pana in capatul gaurii. Daca este presat cu o menghina pana se intareste adezivul este si mai bine. Ca esenta poti sa folosesti paltinul de exemplu, surubul se va infileta mai usor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai, fagul de am folosit eu (luat din Hornbach), avea sanfren  (tesitura) la ambele capete, era canelat pe generatoare si a intrat destul de fest in gaura! Nu am folosit menghina, dar inainte de a-l bate, am masurat adancimea gaurii si am facut un semn pe diblu ca sa-mi dau seama cand a ajuns la capat. Nu cred ca am gresit la montaj! 

In fine ... poate fagul nu are o fibra  prea buna, poate este casanta si poate ar fi ok sa incerc si cu alt lemn. By the way, ai idee unde as utea gasi dibluri de paltin? 

Revenind la suprafata de contact, crezi ca ar conta asa mult in sunetul final? 

Merci! 

3 minutes ago, vektor said:

Ce lemn ai folosit ?

Fag! gata prelucrat de la Hornbach! Am gandit ca e ok sa folosesc o esenta tare, dar dupa discutia cu @picnic, cred ca trebuie sa reconsider cumva ideea ....  

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, picnic said:

Nu este vorba de sunet ci de rezistenta lipiturii dintre diblu si lemnul neck-ului.

In cazul insertiei as indrazni sa vin cu un contraargument, anume faptul ca are corpul de ~Ø6 iar filetul ajunge undeva la Ø8, pe o adancime de 8 sau chair 10 mm,  cred ca poate avea o fixare destulde buna (ferma) in lemn! Plus ca pot adauga ceva adeziv! Apoi faptul ca am filet metric iar ambele parti (surub - piulita) sunt din metal,  imi va da o posibilitate de strangere mult mai buna decat in cazul holsurub - lemn!  Bineinteles tot ce spun este in teorie (practic scopul discutiei, este sa dezbatem astfel incat sa pot alege cea mai buna solutie). 

Multuu! 

Link to comment
Share on other sites

Not exactly. Adezivul e cea mai importanta parte in cazul asta, plus contactul pe 'spate' care lipseste total in cazul filetului.

Singurul caz in care umplut + adeziv e inferior sunt astea [care se monteaza invers]

https://surubexpert.ro/wp-content/uploads/2016/10/DSC_3870.jpg

Teoretic daca erai in situatia sa construiesti un neck de la 0 si puneai asa ceva sub tastiera, ar fi tinut forever :)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vektor said:

Not exactly. Adezivul e cea mai importanta parte in cazul asta, plus contactul pe 'spate' care lipseste total in cazul filetului.

Singurul caz in care umplut + adeziv e inferior sunt astea [care se monteaza invers]

https://surubexpert.ro/wp-content/uploads/2016/10/DSC_3870.jpg

Teoretic daca erai in situatia sa construiesti un neck de la 0 si puneai asa ceva sub tastiera, ar fi tinut forever :)

Totusi filetul insertiei (partea elicoidala) este mult mai mare si ceva mai larga (pasul spirei este mai mare) ca in cazul holsurubului si se "infige" mai bine in lemn! Ma gandesc la faptul ca asta + adezivul adaugat, ii poate conferi o fixare destul de buna .... cred :)))! 

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa intram in mecanica, nu, nu e asa. Lemnul are suprafata poroasa, si adezivul va 'penetra' ambele suprafete de contact -> suprafata de contact semnificativ mai mare. Also, adezivul de lemn nu e foarte bun pentru metal si invers, iar adezivii universali nu sunt foarte buni in general.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vektor said:

Daca vrei sa intram in mecanica, nu, nu e asa.

Esti sigur? Eu stiu ca o spira cu inaltime utila mare, asigura o fixare mai buna spre deosebire de unul cu inaltime mica pentru simplul fapt ca la spira lunga, ne trebuie un moment de torsiune mai mare pentru a o desuruba! Daca gresesc ma poti contrazice, dar nu cred .... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.