www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Sign in to follow this  
Blackthorn

expirat vând [EXPIRAT] MJT HSS Stratocaster Metalic Teal Heavy Relic

Recommended Posts

Pret: 6000 RON
Link producator: https://www.mjtagedfinishes.com/mjt-complete-guitars
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

MJT Stratocaster Metalic Teal este o chitara produsa de cunoscutul (deja si din ce in ce mai apreciat) lutier american Mark Jenny. Povestea a inceput acum multi ani, pe cand doar lua corpuri pe care le vopsea cu nitro si le imbatranea. A avut un succes enorm, pentru ca a folosit tot timpul cele mai bune materiale disponibile (lemn usor, de cea mai buna calitate si vopsea exact ca aceea din perioada de glorie Fender). Datorita cererii tot mai mari a inceput sa faca chitari complete la specificatiile clientului. Chitara mea este una dintre acestea, a fost facuta cu cele mai bune materiale disponibile astfel:

- corp usor din cu un finisaj special: Metalic Teal, ceva intre Turquoise si Cactus Green, arata mult mai bine in realitate decat a reusit telefonul sa surprinda nuanta

- grif profil fat C cu finish subtire, rolled edges, medium frets, radius 9.5 si cheite Kluson style

- tremolo Callaham in 6 puncte (cam cel mai bun in industrie si deloc ieftin)

- electronica de super calitate, potentiometrii alesi special  si switch Carling

- a venit cu un set de Lollar Special, am schimbat doza single de bridge (si pickguardul) cu un humbucker de la Tyle, Hot Retror, care se potriveste perfect cu single-urile (e un Hot PAF)

Chitara a fost gandita ca un Fender 59 reissue, dar varianta hot rodded, astfel ca are humbucker in bridge si radius modern de 9.5. Este lucrat si finisat ca un Fender Custom Shop foarte bun, de sunat nu are cum sa sune decat extraordinar, are tot ce ii trebuie, ton cald si clar, plin de armonice, dar si un sustain excelent. Faptul ca nu s-a facut deloc economie se simte de la prima atingere, totul este asa cum te astepti sa fie, iar in momentul cand incepi sa canti iti dai seama instant ca este un instrument care are suflet si care te inspira sa canti mai bine. Chitarile MJT sunt extrem de apreciate in USA, cele facute complet de el au preturi destul de piperate, in general de la 1500 USD in sus, mai ales cele cu finisaje mai speciale. Electronica este una de top, dozele Lollar sunt printre cele mai bune in industrie, si cu un pret pe masura (cam 300 euro setul), iar Tyler este si el un producator high end. Tonul este foarte cald, dar si clar, fara sa fie deloc strident, iar dinamica este una absolut exceptionala. Este o chitara care poate sa puna perfect in valoare un chitarist care stie ce vrea. Este reglata foarte comod, si este in stare foarte buna (daca se poate spune asta despre un instrument relic. Sunt destule demo-uri pe internet cu chitari MJT, aceasta fiind una custom cred ca nu e relevant sa pun video cu alte chitari, cine o vrea poate veni sa o incerce. Are aplicat un decal Fender repro 60's de cea mai buna calitate. Vine insotita de un hardcase sau husa, in functie de bugetul cumparatorului (pentru o husa fara pretentii pretul scade lcu 300 lei).

Noua costa cu tot cu drum si taxe undeva aproape de 2000 euro, eu vreau pe a mea 6000 RON, adica putin peste jumatate. O vand pentru ca am prea multe chitari tip Strat si Tele, in ultimul timp nu mai cant aproape deloc. NU negociez pretul (este oricum foarte mic pentru genul asta de finish si echipare) si NU doresc schimburi.

https://www.mjtagedfinishes.com/mjt-complete-guitars

Contact 0731 444 646

20211103_102134.jpg

20211103_102143.jpg

20211103_102151.jpg

20211103_102209.jpg

20211103_102218.jpg

20211103_102230.jpg

20211103_102236.jpg

20211103_102246.jpg

20211103_102253.jpg

20211103_102305.jpg

20211103_102312.jpg

• Like 3

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.