www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intonatie telecaster


vaxe
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Am o intrebare pentru cei care folosesc si cunosc in detaliu chitara tip "Telecaster" poate (sau mai ales) pentru cei care stiu sa seteze o astfel de chitara.

EI bine, intrebarea este: cum setati  un tele cu bridge vintage, clasiic (cel cu trei saddle-uri, cu cate doua corzi pe fiecare saddle) astfel incat sa obtineti o intonatie perfecta? 

Stiu ca un bridge cu 6 saddles ar rezolva usor problema, dar totusi, as vrea sa merg pe cel cu cu trei saddles pentru ton! 

Multuu`! 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Radu Burcea said:

Am obtinut rezultate super bune cu astea. Fara e o solutie de compromis, cum a zis vektor.

Defineste "super bune" te rog! Ai putut lua acorduri fara sa sune "pe langa" dupa fretul 10 sa zicem? Sau chiar a dat perfect la tuner? Intreb pentru nici la astea "compensated" nu poti standardiza diferenta de lungime dintre corzi masurata de la nut spre bridge. Inteleg faptul ca poti avea noroc sa pici chiar pe punctele alea, dar ... facem intonatia "la noroc" :)))? Si cand norocul asta nu ne surade ce mai facem :)))))))))???   

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vektor said:

Pe scurt ? Nu.

Pe lung ? E fizic imposibil, majoritatea o lasa undeva 'la mijloc' intre cele 2 corzi.

Ok, pot intelege asta, dar cum trec de aspectul ala de a suna dezacordat cand prind acorduri care implica note de pe cele doua corzi situate pe acela saddle si neintonate corect! Intreb pentru ca daca la pasajele de solo mai pacalesti, mai tragi de coarda,, poate chiar la acorduri scurte, e greu sa te prinzi ca nu e timp, dar, la acorduri lungi e dificil sa prinzi direct cu intindere de coarda (cel putin pentru mine) si trebuie so o si "cauti" sa fie "ïn tune" .... intelegi ce zic ...! 

Link to comment
Share on other sites

Stiiiiu, asta ii spuneam si lui Victor, in ultima instanta .... modernul te scoate, dar pierzi la ton! 

3 hours ago, Radu Burcea said:

La mine se intampla sa pice pe tuner octavele unde trebuie. Chitara prin constructia ei nu o sa fie niciodata intonata perfect peste tot,  dar nu am patit sa imi sune prost acordurile dupa fretul 12.

Ce sa zic, felicitari! Daca nu se simte ca e pe langa, e tot ce trebuie! 

Auzi Radu, cam cat de bine rezista la uzura saddle-urile alea? Adica santurile alea se cam duc in timp sauisi pastreaza dimensiunile? 

Merci! 

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

@vaxe Dacă vrei să te liniștesc în vreun fel, vreau să-ți zic că am auzit tele cu bridge modern 6-saddle care suna mai telecaster-ish decât altele cu bridge în trei butoaie și nu avea sustain mai mic. Însă și mie îmi place cum arată în 3 :)

Mai au ăia de la Wilkinson un design care permite blocarea în anumite poziții fixe a fiecărui "căluș", produs de Gotoh. Văd că nu se mai prea găsește, dar uite în Franța un set de trei călusuri:

https://reverb.com/item/35873633-3-vintage-swivel-brass-saddle-for-telecaster

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, apocapsile said:

@vaxe Dacă vrei să te liniștesc în vreun fel, vreau să-ți zic că am auzit tele cu bridge modern 6-saddle care suna mai telecaster-ish decât altele cu bridge în trei butoaie și nu avea sustain mai mic. Însă și mie îmi place cum arată în 3 :)

Mai au ăia de la Wilkinson un design care permite blocarea în anumite poziții fixe a fiecărui "căluș", produs de Gotoh. Văd că nu se mai prea găsește, dar uite în Franța un set de trei călusuri:

https://reverb.com/item/35873633-3-vintage-swivel-brass-saddle-for-telecaster

Mai, trecand peste partea estetica (si da, vintage e nice!) am tot ascultat comparatii si faza e ca la vintage e ceva care ma atrage in sunet fara sa stiu sa explic ... tehnic :)! Mai pe limba mea, cel cu 3 saddles suna mai plin si mai rotund, frumos articulat si "fara colturi" :)))))) (Nu sariti pe mine ca nu stiu cum altfel sa spun:)! Totusi intonatia e sfanta si aici ... e buba:))! Pe de-o parte vreau ton, pe de-alta parte vreau sa nu fiu "pe langa ton" :))))! Adica pe romaneste si cu ... si cu ... :)))))))! Am notat compensatele alea de le-a recomandat Radu si am notat si cele reglabile de spui tu (cam scumpe ce-i drept) si multumesc! Daca mai sunt idei si/sau experiente mai astept apoi voi lua o decizie!

Multuu!  

 

Edited by vaxe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exista saddles cu compensatie calculata. Vezi graphtech. 

Daca nu te interesează resale value poti sa faci tu o compensatie uitandu-te la un bridge normal. Cu o pila, mai ales pe bronz merge repede. Apoi șmirghel de la 400-3000

PXL_20211023_053022162.jpg

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
P.s. ai dreptate cu sunetu. Se aplica la acustice. Un saddle mai mare are altfel de ton, vezi somogyi si parker cu ditai saddleuri la 50.000 de parai
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.thomann.de/ro/gotoh_bs_tc1s_t_style_bridge_c.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjwiNSLBhCPARIsAKNS4_dcUI9eNEpfP5f63M37sfWXFZ7fckbLVLjm3o6TAcTgO87QhzUIRt0aAmzpEALw_wcB

Am gasit (si) varianta asta de bridge! A avut careva asa ceva? O parere de raportul calitate/pret? Merita in comparatie cu variantele similare de pe Aliexpress? 

 

Multuu!

Link to comment
Share on other sites

Acum 41 minute, vaxe a spus:

https://www.thomann.de/ro/gotoh_bs_tc1s_t_style_bridge_c.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjwiNSLBhCPARIsAKNS4_dcUI9eNEpfP5f63M37sfWXFZ7fckbLVLjm3o6TAcTgO87QhzUIRt0aAmzpEALw_wcB

Am gasit (si) varianta asta de bridge! A avut careva asa ceva? O parere de raportul calitate/pret? Merita in comparatie cu variantele similare de pe Aliexpress? 

 

Multuu!

Merita. Mai aled ca nu te scoti cu mult, dar valoarea chitarii va fi alta cand ai gotoh in loc de (weird chinese brand that makes no sense in English)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

Merita. Mai aled ca nu te scoti cu mult, dar valoarea chitarii va fi alta cand ai gotoh in loc de (weird chinese brand that makes no sense in English)

Mai nu tin la eticheta ca o fac pt. mine si nu vand :). Mai mult calitatea m-ar fi interesat! Probabil sunt diferente la calitatea bronzului, poate si planeitatea placii ... nah nu stiu ... 

Link to comment
Share on other sites

Acum 17 ore, vaxe a spus:

Mai nu tin la eticheta ca o fac pt. mine si nu vand :). Mai mult calitatea m-ar fi interesat! Probabil sunt diferente la calitatea bronzului, poate si planeitatea placii ... nah nu stiu ... 

E diferenta in materiale. Mare. Nu am incercat gotoh dar am avut fender si graphtech si asta facut pe cnc. Dar comparate cu inca 4-5 chinezarii se vede si in finish diferenta. Practic, chinezariile merg foarte bine, dar suruburile  spre ex sunt de alta calitate. Also baza resoneaza altfel.

dar doar pt faptul ca ai compensatie si șanțurile deja facute e ceva. Sunt si bridgeuri china la fel dar pt 10 euro mai putin... Nu se merita practic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

E diferenta in materiale. Mare. Nu am incercat gotoh dar am avut fender si graphtech si asta facut pe cnc. Dar comparate cu inca 4-5 chinezarii se vede si in finish diferenta. Practic, chinezariile merg foarte bine, dar suruburile  spre ex sunt de alta calitate. Also baza resoneaza altfel.

dar doar pt faptul ca ai compensatie si șanțurile deja facute e ceva. Sunt si bridgeuri china la fel dar pt 10 euro mai putin... Nu se merita practic.

That`s right!

Gasisem si pe China ceva: Chrome Vintage Guitar Bridge Double Long Notched Sand Blasting Surface Brass Saddle For TELE Guitar|Guitar Parts & Accessories| - AliExpress

Pare ok in poze iar frezarea pieselor din alama este diferita. Insa voi merge pe sfatul tau si voi merge pe Gotoh, pentru ca e o componenta importanta care face diferenta si nu are rost sa ma zgarcesc aiurea la pret! 

Multumesc frumos!  

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 19:37, vaxe said:

Stiiiiu, asta ii spuneam si lui Victor, in ultima instanta .... modernul te scoate, dar pierzi la ton! 

Ce sa zic, felicitari! Daca nu se simte ca e pe langa, e tot ce trebuie! 

Auzi Radu, cam cat de bine rezista la uzura saddle-urile alea? Adica santurile alea se cam duc in timp sauisi pastreaza dimensiunile? 

Merci! 

De un an in marea majoritate a timpului folosesc doar chitara asta cu 10-52 si sunt ca noi. S-au matuit de la palm mute, dar asta e firesc :D

Edited by Radu Burcea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 14 ore, vaxe a spus:

Multuu Mihai! Notat si varianta asta, dar parca Gotoh imi face mai mult cu ochiul:)))!

In alta ordine, din ce am mai citit, am inteles ca in timp din cauza uzurii apare asazisul efect de "sitar". A avut careva de-aface? 

Haidi, bre, in 10-20 de ani daca o canti matale atat de mult, ii dai o pila in jos spre capatul corzii si nu mai zice nimic. Sau smirghel sub coarda trick ca la nut, de fapt necesar acest trick in opinia mea si la bridge saddle. 

Pana atunci, just buy the something and make a guitar...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aaashea, cum am spus vin cu ceva "detali" asupra constructiei si anume:

Parti (pe care eu le consider) bune:

- Imbinarea gat - corp foarte buna (nu exista spatiu pe nici una din laturile in care cele doua piese sunt in contact) 

- alinierea bridge-ului este buna (se canta foarte usor si nu "scapa" nici un mi (MI).

- Dozele, desi chinezarii suna destul de decant (aici am de revenit cu sunet) 

- Intonatie ok, adica mi-au iesit octavele perfect la tasta 12 :)))!

Parti mai putin bune dar sper cu ceva ajutor sa le rezolv: 

- Bridge-ul nu "calca" perfect pe corp, anume coltul de jos are distanta ca cateva zecimi fata de corp (0.2 - 0.3 mm). Nu ma afecteaza tare decat ca "stiu eu". Ca si rezolvare, ma gandesc sa dau doua gauri la ambele colturi libere si adaug coua holsuruburi. Ce credeti ar fi ok sau exista si alte solutii? 

- La tasta 27, cand "trag" de coarda SI mai mult de 1 ton, se face buzz pana la estomparea notei :)! Faza e ca e singura zona in care am problema asta! O rezolvare ar fi sa ridic mai mult corzile dar nu asta vreau (asa m-am obisnuit si mi-ar fi greu altfel). Are cineva idee cum se rezolva oare? Tastele sunt noi, gatul cu totul este unul nou, de aceea sunt putin confuz ...! 

- Electronica destul de "firava" (China nah:), dar am refacut lipiturile si acum e ok.

 Cam atat! Daca aveti sugestii de orice fel sau idei la probleme expuse le astept cu mare drag!  

Multuu`! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.