www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema cu intonaţia unui Squier Classic Vibe 70


Santal
 Share

Recommended Posts

Salut, 

Am un Squier Classic Vibe 70s 2019, chitară bună, îşi face treaba pentru ce am eu nevoie. Recent am descoperit însă că Mi-ul subţire nu mai intonează cum trebuie - în sensul că la fretul 12 rămâne flat chiar şi 8-10 cenţi chiar şi după ce saddle-ul e împins la maxim înspre gât. Chitării i-am făcut setup eu, gâtul e drept, acţiunea e bună (după placul meu), dar nu pricep de ce nu mai vrea să intoneze Mi-ul subţire. 

Acum, problema pare să fi apărut după ce i-am schimbat corzile. La început am folosit pe el .010, dar am zis să trec pe .009 să văd cum e. Ideea e că am impresia că ar fi de la corzi, fiindcă a mai avut un setup făcut de mine şi se comporta cum trebuie. 

Intonaţia e okay până la fretul 8 să zic, apoi începe gradul să se ducă spre -10. Am încercat orice, dar cred că este de la corzi - cred că sunt totuşi prea subţiri, ori pentru cum apăs eu pe ele, ori pur şi simplu au fost proaste de la început. Celelalte corzi se intonează okay, deşi nu chiar cum se intonau înainte. Ştiu că o chitară e un instrument imperfect, dar făcând un Am la octavă, ma cam rupe la urechi - e clar că Mi-ul ăla e prost. Voi schimba azi corzile cu 10 din nou, de la alt producător, însă eram curios dacă a mai avut cineva vreo problemă asemănătoare...poate fac eu ceva greşit de data asta?

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salut.  Mie-mi sună a problemă cu prinderea gâtului pe corp. Probabil ai o mică distanță până să ajungă el în capătul locașului și poate e și ușor strâmb.

Părerea mea e să lași momentan tasta 12 în pace și să încerci să o intonezi la ultima tastă, 21 sau 22. Dacă îți permite cursa saddle-ului. Apoi, vezi ce se petrece pe măsură ce mergi în jos pe gât. Vezi să fie aliniat bine gâtul și în buzunar, la îmbinare. Cu ea tensionată, poți desface cele două șuruburi dinspre corp aproape total, apoi le desfaci celelalte două până când coardele trag singure gâtul cât mai strâns.

E mai simplu să-ți dai seama care-i faza dacă o faci OK la ultima tastă, dar în afară de cazul în care gâtul e efectiv prea distanțat față de bridge, nu văd de ce să-ți facă probleme. Bănuiesc că e un strat. Bridge-ul "plutește" sau e blocat / prins să poți face doar dive? E diferit față de cum îl țineai pe celălalt set? Normal și tensiunea arcurilor trebuie adaptată la noul set de coarde.

Alte idei n-am, dar dacă tot ești prin București ai la cine s-o duci pentru a vedea ce eventuale probleme sunt de rezolvat. De coarde, cu Ernie ball sau Elixir nu prea ai cum să greșești.

Bagă si tu o poză cu setupul actual să se vadă cum vin saddles. și cum e aliniată în general. Senzația mea e că le ai pe toate prea scoase spre gât fiindcă nu e gâtul suficient de bine poziționat și te-ai dus după el :)

Edited by apocapsile
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, apocapsile said:

Salut.  Mie-mi sună a problemă cu prinderea gâtului pe corp. Probabil ai o mică distanță până să ajungă el în capătul locașului și poate e și ușor strâmb.

Părerea mea e să lași momentan tasta 12 în pace și să încerci să o intonezi la ultima tastă, 21 sau 22. Dacă îți permite cursa saddle-ului. Apoi, vezi ce se petrece pe măsură ce mergi în jos pe gât. Vezi să fie aliniat bine gâtul și în buzunar, la îmbinare. Cu ea tensionată, poți desface cele două șuruburi dinspre corp aproape total, apoi le desfaci celelalte două până când coardele trag singure gâtul cât mai strâns.

E mai simplu să-ți dai seama care-i faza dacă o faci OK la ultima tastă, dar în afară de cazul în care gâtul e efectiv prea distanțat față de bridge, nu văd de ce să-ți facă probleme. Bănuiesc că e un strat. Bridge-ul "plutește" sau e blocat / prins să poți face doar dive? E diferit față de cum îl țineai pe celălalt set? Normal și tensiunea arcurilor trebuie adaptată la noul set de coarde.

Alte idei n-am, dar dacă tot ești prin București ai la cine s-o duci pentru a vedea ce eventuale probleme sunt de rezolvat. De coarde, cu Ernie ball sau Elixir nu prea ai cum să greșești.

Bagă si tu o poză cu setupul actual să se vadă cum vin saddles. și cum e aliniată în general. Senzația mea e că le ai pe toate prea scoase spre gât fiindcă nu e gâtul suficient de bine poziționat și te-ai dus după el :)

Mulţumesc de răspuns. Am zis să merg totuşi la cea mai uşoară soluţie - schimbarea corzilor şi da, s-a rezolvat, din fericire. Schimbasem corzile cu nişte Ernie Balls acum vreo lună jumate, 9-42, dar acum am revenit la 10-46 de la D'Addario, am reintonat-o şi totul pare în regulă acum...Posibil să fi fost ceva cu Mi-ul subţire încă din fabrică sau stilul meu de a cânta să fie totuşi puţin prea agresiv pentru corzi aşa subţiri, mă gândesc. Altă explicaţie nu găsesc.

Link to comment
Share on other sites

Păi tu n-ai rezolvat de fapt nimic, problema e acolo, să pui la loc groase nu e o soluție pentru ce problemă ai când pui subțiri.

Explicația posibilă ți-am oferit-o deja. Posibil să nu fie plasat corect gâtul în pocket și ca tensiunea suplimentară dată de setul mai gros în același acordaj să îl tragă unde trebuie să fie, suficient cât să intonezi la tasta 12. Dacă bagi acordaj Eb sau D standard cu setul gros s-ar putea să ai probleme similare.

De asta ți-am si zis, intonația o faci la ULTIMA tastă, nu la 12. Probabil dacă verifici frecvențele când iei ultimele note de pe gât, falsează și cu setul mai gros. Iar la apăsat prea tare, o să ai frecvența sharp, prea sus, nu flat, mai jos, deci e exclus că tragi tu de coardă prea tare și de aia e flat.

image.png.b47cb9e6e15f3af2161e800ef0911206.png

Ilustrativ, a mișca saddles spre gât e același lucru cu a mișca tot gâtul spre bridge.

Dacă  pe un set de coarde cu tensiune mică trebuie să duci dinspre bridge saddle-ul maxim spre gât și tot e sub frecvență, flat, e posibil să mai fie loc până ca gâtul să fie tras de tot în poziția lui corectă și abia când ai tensiune mai mare în coarde alea să îl forțeze suficient (chit că e prins cu șuruburile alea) cât să poți intona ok.

Altfel spus, tu probabil ai toate saddle-urile puse prea în față, spre gât, din cauză că mai degrabă nu e intrat în locaș până la capăt gâtul. Poate fi și doar un milimetru, un milimetru și ceva dar contează.

Eu te sfătuiesc să încerci s-o rezolvi cum ți-am zis ca să poti folosi orice set, cât de subțire sau s-o duci la un atelier să se uite cineva ce se întâmplă când pui setul mai puțin tensionat. Odată ce e tras complet până în capăt gâtul și îl strângi ferm în pocket la loc, o să observi o îmbunătățire generală. Posibil să ai și sustain mai ok și un sunet puțin mai plin dacă e conexiunea mai fermă, pe lângă posibilitatea de a intona corect și seturi mai subțiri.

Baftă!

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.