www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Configuratie doze


vaxe
 Share

Recommended Posts

Salut!

Am o intrebare pentru colegii electronisti si “diy”-sti: -  Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru a putea obtine combinatiile descries mai jos?

Am la dispozitie urmatoarele componente:

1 doza de bridge – HB (splitabil, cu 4 fire)

1 doza de neck – SC 

1 pot ton,  1 pot volum, condensator 22μ.

1  switch simplu in 5 pozitii (clasicul de fender strat)

 

Pentru fiecare din pozitiile switch-ului vreau sa am urmatoarele combinatii:

Poz 1 – Doza HB cu bobinele legate in serie

Poz 2 – Doza HB cu bobinele legate parallel

Poz 3 – O singura bobina din doza HB (nu conteaza care)

Poz 4 – Una din bobinele dozei HB cu doza SC din neck (configuratia clasica de telecaster, nu stiu daca serie au parallel))

Poz 5 – Doza SC

Totodata va rog sa-mi spuneti ce pot-uri ati alege (250 K sau 500 K) tinand cont ca ambele doze vor fi deservite de aceleasi pot-uri.

 

Sa dam drumul la comentarii, opinii, sugestii, propuneri si de ce nu SOLUTII :)

 

Multuu`  

Link to comment
Share on other sites

Eu ți-aș sugera să legi întâi humbuckerul în paralel, apoi fiecare bobină separat să îl auzi, s-ar putea să nu îți folosească să ai și paralel și serie. Altminteri vezi schemele cu P-rails că alea au parte p90 parte rails și se pot lega în fel și chip, ca full hb împreună, în paralel, în phase, out of phase.

O variantă e să iei o ramă de doză Seymour Duncan triple shot dacă îți convine să poți modifica de pe micro comutatoarele ei cum e legată doza. Atunci poți folosi doar poturi și switch normal.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, apocapsile said:

Eu ți-aș sugera să legi întâi humbuckerul în paralel, apoi fiecare bobină separat să îl auzi, s-ar putea să nu îți folosească să ai și paralel și serie. Altminteri vezi schemele cu P-rails că alea au parte p90 parte rails și se pot lega în fel și chip, ca full hb împreună, în paralel, în phase, out of phase.

Hei Apo`, buna idee man! Daca stau sa ma gandesc bine, practic am nevoie doar de neck, bridge si o combinatie intre cele doua. Dar as vrea ca bridge-ul sa fie musai serie ... e mai cu OO :)! 

Bun, multuu! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poți să le combini și cu panning, ca la bas (LE - sau bagi doo poturi de vol independente și blend in cât vrei din fiecare și poți folosi 5 way cu punți doar pentru doza bridge, w ever - dar na la din astea pierzi ceva din capacitatea de comutat rapid), depinde ce vrei tu 😉 Spor la meșterit.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut din nou,

Revin cu problema legata de potentiometrul de volum. 

Asadar am decis sa raman la o configuratie cat mai simpla, anume  SC neck, SC neck + SC bridge, HB bridge. 

Acum singura problema ar fi alegerea pot-urilor de volum si ton. 500k sau 250k? Stiu ca pt vol trebuie logaritmic, iar pentru ton liniar, mai stiu ca cel de 250 este ok pentru SC iar cel de 500 se preteaza mai bine la HB. Ideea e ca eu vreau sa folosesc un singur pot de vol si unul de ton. Cum aleg? Sau cum pot proceda astfel incat sa compromisul in ceea ce priveste sunetul sa fie cat mai mic? 

PS: Nu sunt electronist, am doar cateva notiuni elementare (adica stiu sa lipesc fire si componente dupa o schema clara si relativ simpla:)))) si stiu ce vreau sa scot dintr-o chitara,  asa ca va rog daca se poate sa explicati putin mai ... pe intelesul unui noob! 

Multumesc frumos!   

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, red said:

Fender folosea 375K pentru Telecasterele Hot Rod 52 (mini-humbucker + single coil). Probabil exista valori intre 250K si 500K, sau poti monta o rezistenta pe un potentiometru de 500K care sa-l faca de alta valoare (asta o sa-i schimbe si raspunsul pe cursa).

Si 'valori alternative' merg fara probleme. Poti pune si un 500k in paralel daca folosesti tele switch : https://www.tdpri.com/threads/performer-humbucker-telecaster-pots.1030508/

Ps, poti pune si pots de 1m, daca iti place cum suna, nu neaparat 500 sau 250.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, red said:

sau poti monta o rezistenta pe un potentiometru de 500K care sa-l faca de alta valoare (asta o sa-i schimbe si raspunsul pe cursa).

Red san, e buna ideea, dar am inteles ca am probleme atunci cand sunt in pozitia SC neck + SC bridge. 

44 minutes ago, vektor said:

Poti pune si un 500k in paralel daca folosesti tele switch : https://www.tdpri.com/threads/performer-humbucker-telecaster-pots.1030508/

 

Asta e noua pentru mine :))))))))) Pare buna ca si idee dar ... nu prea o inteleg :))))))))) Ce nu-mi este clar, daca la pozitia 2 (NECK + BRIDGE) avem SC-SC (doar o bobina din HB) sau SC-HB (adica ambele bobine)? 

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, red said:

Nu, am spus ca poti pune o rezistenta in paralel cu rezistenta variabila reprezentata de potentiometru, ca sa ajungi la o valoare care iti e mai pe plac (de exemplu 375K). Asa vei avea o valoare aproximativ corecta pentru toate combinatiile, ca Fender in Telecaster '52 Hot Rod si ca un cauciuc all-season.

https://www.fralinpickups.com/2018/10/17/using-resistors-in-guitars-101/

https://kitronik.co.uk/blogs/resources/how-to-calculate-resistors-in-series-and-parallel

Hmmm tot in ceatza sunt, pentru ca si baietii astia spun ca in pozitia middle (neck + bridge) voi avea un sunet "darker" (probabil cu multe joase).  Din ce inteleg eu practim am un HB deservit de un pot de 250, mai exact 242k (pentru ca intra in joc rezistorul ala). Gresit ce spun? 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, red said:

Gresit, da, pentru ca sugestia mea (in caz ca vrei un singur potentiometru, simplu, care totusi sa fie de o valoare greu de gasit) e acoperita de sectiunea "TRANSFORM YOUR POTS" din link-ul de la Fralin. Pe scurt, iei un potentiometru de 500K, sa zicem, pui o rezistenta de 1M in paralel pe el cum iti arata poza aia, si e ca si cand ai avea unul de 333K. 

Gata, acum are sens! Avea de la inceput da nu ma prindeam eu :))))! Multuu! 

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.