www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu Wiring Intern Chitara Electrica


DukeOfAwe
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Vreau sa fac un upgrade la electronica unui PRS SE 245 care a inceput sa isi arate varsta. Dozele sunt schimbate si acum e momentul sa schimb cele 4 potentiometre si toggle switch-ul. Totul in regula si usor de gasit in RO inafara de un singur lucru, si anume cablul folosit pentru a lega toate componentele interioare. Nu as vrea sa refolosesc cablurile care sunt acum in ea, prefer sa fac totul de la zero.

Am incercat pe la magazinele de muzica din Cluj dar nu vand asa ceva. Sunt sigur ca as gasi usor la magazinele de specialitate local dar nu stiu ce cablu sa cer.

Ma poate indruma cineva cu asta? Ce specificatii au cablurile alea?

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

On 09/03/2021 at 08:07, DukeOfAwe said:

Mersi frumos de recomandare @vektor

Eu o vreme am facut multe lipituri si wiringuri -> din experienta iti pot spune ca recomand ceva din silicon, nu PVC. Ca e single core/multristrand, treaba ta. Both work.

Nu trebuie sa iti faci griji pentru supraincalzire sau ceva, nu vei reusi sa ''arzi'' ce e in jurul cuprului daca e silicon. One think less to worry about, si va arata si estetic mai ok din cauza asta.

Cateva exemple proprii unde majoritatea erau siliconate, ori rewirings pe same parts cleaned, ori new wiring cu tot nou pus:

IMG_20200409_170539.jpgIMG_20200111_175730.jpg

IMG_20200229_180818.jpgIMG_20200111_223509.jpg

IMG_20181209_143657.jpg

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Razvan S. said:

Eu o vreme am facut multe lipituri si wiringuri -> din experienta iti pot spune ca recomand ceva din silicon, nu PVC. Ca e single core/multristrand, treaba ta. Both work.

Nu trebuie sa iti faci griji pentru supraincalzire sau ceva, nu vei reusi sa ''arzi'' ce e in jurul cuprului daca e silicon. One think less to worry about, si va arata si estetic mai ok din cauza asta.

Cateva exemple proprii unde majoritatea erau siliconate, ori rewirings pe same parts cleaned, ori new wiring cu tot nou pus:

Mersi mult de raspuns @Razvan S.

Am facut rost datorita unui membru RGC binevoitor de vintage cloth covered wire cu care cred ca o sa ma descurc.

Arata excelent wiring-urile facute de tine. Bravo!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.