www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cunoasteti un lutier bun in Cluj?


ggGuitaR
 Share

Recommended Posts

4 hours ago, ggGuitaR said:

Mi-am dus chitara la magazin sa imi ajustez intonatia si m-am ales cu fretbuzz, nu am de gand sa ma duc inapoi la magazinul acela, si m-ar ajuta mult recomandarile voastre pentru lutieri buni in Cluj care sa imi poata rezolva problema. Multumesc! 

Salutare, la ce magazin ai fost sa stim si noi sa ne ferim.

Link to comment
Share on other sites

Toti chitaristii pe care ii cunosc si au trecut pe acolo, se plang de atitudinea si stilul de a lucra a tipului de la magazinul despre care vorbeste userul. La fel si eu pot sa spun ca lucreaza extrem de prost. Am fost de cateva ori la magazinul respectiv si nu cu o chitara de 1000 de lei, ci de peste 10.000 pentru un setup corespunzator avand in vedere ca sunt cu chitara minim 4 ore pe zi. Am fost la el pentru ca nu era nimeni disponibil. Si sincer sa fiu mai bine asteptam decat sa platesc pentru o problema, si sa imi apara alta. Si cand mai primesti intrebari de genu' "De ce folosesti floyd-rose?" ca si cum e gresit sa folosesti floyd-ul, mai bine las-o asa. 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, AlexGibson said:

Toti chitaristii pe care ii cunosc si au trecut pe acolo, se plang de atitudinea si stilul de a lucra a tipului de la magazinul despre care vorbeste userul. La fel si eu pot sa spun ca lucreaza extrem de prost. Am fost de cateva ori la magazinul respectiv si nu cu o chitara de 1000 de lei, ci de peste 10.000 pentru un setup corespunzator avand in vedere ca sunt cu chitara minim 4 ore pe zi. Am fost la el pentru ca nu era nimeni disponibil. Si sincer sa fiu mai bine asteptam decat sa platesc pentru o problema, si sa imi apara alta. Si cand mai primesti intrebari de genu' "De ce folosesti floyd-rose?" ca si cum e gresit sa folosesti floyd-ul, mai bine las-o asa. 

 

Wait, wut? Te duci pentru un setup și ești apostrofat că îndrăznești să ai double locking trem pe chitară? Bwahahahahaha!

Totuși, la n ore pe zi de ronțăit la chitară, mă gândesc că în afară de tăiat prăguș, nivelat/vrăjit taste și poate vreo fobie de lipit la electronică poți să-ți faci relativ repede un simplu setup și polish și singur? Adică, are sens să mergi pentru schimbat coarde, umezit tastiera, dat luciu la taste și învârtit puțin la gât/intonație, eventual un contact cleaner în pot-uri?

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Eu am fost la Cristian Florea (https://yellow.place/en/guitar-repair-cluj-napoca-romania) in Cluj-Napoca, Floresti cu o chitara ce-avea freturi foarte ascutite, un nut de os ce-avea nevoie de ceva finisaje + finisaje la neck (nelacuit). 

Chitara am luat-o de pe Aliexpress (replica Jim Root Telecaster pe alb) de curios si pentru ca nu gasisem una pe alb care sa nu coste exagerat de mult (am Squier-ul pe negru). 

Cristi facut o lucrare foarte buna la taste, neck si nut. Chinezaria asta de chitara a devenit un mic monstrulet dupa reparatiile aduse de el si un schimb de doze.  

1644853675481.JPEG

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.