www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa returnez sau nu?


Alex PR
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

Am achizitionat recent un PRS Se Custom 22 Semi Hollow (făcut în Korea de sud)  (online) si am observat ca bridge-ul este așezat cu câțiva milimetri mai jos decât cum ar trebui (cel puțin așa cred).

Chitara sună super, arată super, are o acțiune joasă și un gât foarte bine lucrat. Deși are acest defect, instrumentul nu pare să fie afectat într-un fel.

Întrebarile mea sunt:

Ați returna chitara pentru acest defect? Da/nu? De ce?  Ar putea fi rezolvată problema altfel? (la un lutier?)

Mulțumesc.

IMG_20210218_204247092.jpg

Edited by Alex PR
Link to comment
Share on other sites

Damn :)) cu asta ai demonstrat ca nu cunosti instrumentul :P bridgeul este bine pus, si in plus de asta, are doua surubele in zona la "alea mari" prin care il reglezi pentru a obtine o intonatie corecta; urmatorul pas e sa intelegi ce e aia "intonatie", cum se regleaza, si sa verifici la jucaria ta 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

De asta postez la rubrica de incepatori, evident. Deci, ceva informatii suplimentare sau ramanem la discutii criptice?

Bridge-ul este asezat ok pe orizontala (in poza), ma refeream stanga/dreapta si cum e aliniat cu dozele.

Pe bune, imi place mult chitara, dar habar nu am ce si cum legat de probleme de genul.

Edited by Alex PR
Link to comment
Share on other sites

E putin hâit bridge-ul.

Daca nu-ti scapa de pe fretboard coarda mi subtire cand canti e ok ... doar ca na vizual distantele dintre coarzi si margini si alinierea pe doze nu sunt perfecte.

Am atasat sa se vada mai clar. Si un exemplu de una facuta cum trebe;.

Screen Shot 2021-02-18 at 8.18.02 PM.png

Screen Shot 2021-02-18 at 8.20.38 PM.png

Screen Shot 2021-02-18 at 8.21.49 PM.png

Edited by SKU
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, SKU said:

E putin hâit bridge-ul.

Daca nu-ti scapa de pe fretboard coarda mi subtire cand canti e ok ... doar ca na vizual distantele dintre coarzi si margini si alinierea pe doze nu sunt perfecte.

Am atasat sa se vada mai clar. Si un exemplu de una facuta cum trebe;.

Asta am presupus și eu, multumesc de informatie.  Ma apucasem sa masor cat ar avea impact schimbarea unghiului bridge-ului asupra pozitiei corzilor si nu imi iesea la socoteala (plus ca imi dadea peste cap intonatia). Tinand cont ca este noua, ati pastra-o? Ar avea rost sa trec prin nebuneala cu retururile?

Edited by Alex PR
Link to comment
Share on other sites

Părerea mea e că așa ceva e OK dacă te joci tu din proprie inițiativă cu doze și nebunii, dar n-ar prea trebui să arate așa din fabrică, că nu-s bullet-uri de 600 de lei. Best case, deranjează la mansardă, worst vorba ta poate are volum redus coarda. La cele cu tremolo nu țin minte să fi văzut asta dar nici nu m-am uitat foarte atent vreodată în magazin.

Eu unul n-aș lua în general model cu wrap around neintonabil, care te cam forțează la un anumit tip de setup ca să fie ce trebuie, dar ăsta-i piticul meu :)

@Alex PRdacă îți place mult cum sună, ți se pare comodă și nu te afectează la cap chestia asta poate e mai ok să o păstrezi. important e să o verifici la fiecare poziție cu acordor bun să nu falseze când apeși corect și să nu ai puncte moarte unde sunetul e tăiat brusc, sau puncte unde ai nota dublată de ceva "wolf notes". în mod normal PRS au reputație bună și pentru ce fac în Coreea de Sud, iar la modelele astea cu wrap around fix, cred că acordă și mai multă atenție din cauză că nu prea mai ai ce schimba după dacă o gherlesc.

 

https://www.mcmusic.ro/chitara-electrica-el/prs-se-starla-antique-white-chitara-electrica.html văd că și la modelele de 4000 de lei apar doze montate strâmb. Rușinică.

 

 

Screenshot_20210219-112842.png

Edited by apocapsile
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea este că tot atât a costat și a mea, deci nu este o diferență de preț. Voi contacta magazinul să văd ce părere au legată de un posibil retur și să văd ce va fi de făcut.

39 minutes ago, apocapsile said:

Părerea mea e că așa ceva e OK dacă te joci tu din proprie inițiativă cu doze și nebunii, dar n-ar prea trebui să arate așa din fabrică, că nu-s bullet-uri de 600 de lei. Best case, deranjează la mansardă, worst vorba ta poate are volum redus coarda. La cele cu tremolo nu țin minte să fi văzut asta dar nici nu m-am uitat foarte atent vreodată în magazin.

Eu unul n-aș lua în general model cu wrap around neintonabil, care te cam forțează la un anumit tip de setup ca să fie ce trebuie, dar ăsta-i piticul meu :)

@Alex PRdacă îți place mult cum sună, ți se pare comodă și nu te afectează la cap chestia asta poate e mai ok să o păstrezi. important e să o verifici la fiecare poziție cu acordor bun să nu falseze când apeși corect și să nu ai puncte moarte unde sunetul e tăiat brusc, sau puncte unde ai nota dublată de ceva "wolf notes". în mod normal PRS au reputație bună și pentru ce fac în Coreea de Sud, iar la modelele astea cu wrap around fix, cred că acordă și mai multă atenție din cauză că nu prea mai ai ce schimba după dacă o gherlesc.

https://www.mcmusic.ro/chitara-electrica-el/prs-se-starla-antique-white-chitara-electrica.html văd că și la modelele de 4000 de lei apar doze montate strâmb. Rușinică.

Am ales varianta asta pentru că, din ce știam de pe net sunt făcute astfel încât să fie intonate corect, și așa cum zicea și @dani_rosu5 intonația merge reglată, folosind niște șurubele în spate, doar că pentru întregul bridge. Îmi place mult ideea de bridge fix pentru că mă joc mereu cu tuning-uri diferite. Nu știu încă dacă un set de corzi mai groase ar afecta intonația în vre-un fel încât să nu poată fi reglat.

În condițiile unui retur ce chitară electrică cu bridge fix undeva 2000-4000 lei ați recomanda?

Link to comment
Share on other sites

Dacă te hotărăști să o dai totuși înapoi (dar dacă îți place și nu te afectează faza aia, nu te lua după ce zicem noi, bagă ce simți tu, așa e mai bine) mai bine te uiți la piața second de pe aici și de pe Reverb, cu puțin efort în zona ~4.000 de lei găsești niște chitare extraordinar de bune, care noi merg spre 1500-2000 de EUR și chiar mai mult și care evident nu se vor mai devaloriza dacă vreodată vei vrea să te desparți de ele pentru a lua altceva.

De exemplu acum nu extraordinar de mult timp au mai apărut PRS CE (construcție bolt on, dar fabricație USA, total alt nivel de calitate ca lemn, feronerie, electronică și manoperă) la un preț comparabil cu cel al SE-urilor în magazin. Ceea ce nu înseamnă că nu poți fi perfect mulțumit și satisfăcut de un SE la fel cum poți cânta pe Squier ani cu maximă durere-n cot de Fender USA. E vorba doar de ce valoare poți obține pentru suma dată.

 

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vektor said:

Tie ce iti place ?

De exemplu eu mi-as lua iar un RGIT20FE sau poate un S61/S671sau un RGA62. Sau un telecaster :)

Oof cred că o sa imi iau ceva înjurături. Telecasterurile sunt urâte, Fender player series (chiar dacă are trem) și Epiphone standard 50`s/60s par opțiuni alternative frumoase, însă am mers pe PRS SE pentru că mi-a plăcut mai mult design-ul și sunetul. Speranța era ca dacă sunt făcute în Korea și nu în China (ca Epi) să fie ceva mai bune în construcție. Îmi place sunetul la humbuckers mai mult ca single coils, mai ales că nu am preferințe muzicale atât de bine formate și vreau să învăț (în continuare) să cânt cam din toate câte ceva. 

PRS-ul cumpărat sună tare supărat sau calm în funcție de cum reglez volumul și îmi place maxim din cauza asta.

M-am apucat să cânt cam acum un an și ceva pe un ibanez GIO, care era frumos la început, dar parcă voiam un upgrade semnificativ. Am încercat în magazin și câteva Ibanez pe la 2000 de lei și parcă tot GIO-ul meu îl aveam în mână.

Oricum, nu vreau să fac din thread-ul acesta unul de recomandări, avem unul deja. 

Mulțumesc de ajutor, pe deoparte îmi era frică că sunt eu prea chițibușar și caut nod în papură, dar mă bucur să văd ca majoritatea ar face retur.

Mă voi hotărî pe săptămâna următoare ce o să fac. Dacă o schimb cu altceva voi posta aici :).

 

Edited by Alex PR
Link to comment
Share on other sites

Revin cu un update, într-un final am decis să o păstrez. Este de departe o cea mai bună chitară pe care am pus mâna și parcă mă durea inima să o schimb cu un alt model.
Mulțumesc tuturor pentru păreri, spor la cântat! Mersi și băieților de la MCMusic pe care i-am tot sâcâit cu întrebări și au avut suficientă răbdare cu mine.

Se poate închide threadul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 23/02/2021 at 12:18, Alex PR said:

Revin cu un update, într-un final am decis să o păstrez. Este de departe o cea mai bună chitară pe care am pus mâna și parcă mă durea inima să o schimb cu un alt model.

Ai decis bine, mai bine te concentrezi pe cântat și acolo important e să te facă pe tine să te simți bine. Cum sună se schimba oricum enorm în bine odată ce aduni experiență și orele de cântat bat oricând orice upgrade când vine vorba de ce iese din chitară :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.