www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

1 an de chitara, ce piese ar trebui sa pot canta?


AndreiSalop
 Share

Recommended Posts

O lista de piese pe care as putea sa le cant/invat ( si ar putea marea majoritatea a chitaristilor ce s-au apucat de treaba de 1 an ) ar fi super. Sincer nu prea stiu ce sa mai cant in ultima vreme. Ma tot omor cu niste piese care sunt mult peste nivelul meu, dar imi plac prea mult si ma tot chinui acolo sa iasa ceva din ele.

Poate ma ajuta cineva cu o lista de piese de preferat de chitara electrica ( rock ). 

Neavand prea multa experienta nu-mi pot da seama ce piese sunt de nasul meu si ce piese nu sunt. Faptul ca pot sa cant o piesa ma face sa cred ca stau prea mult in zona mea de confort si asa n-o sa evoluez.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere nu stiu daca e chiar corect pusa problema asa. "Piesele pe care ar trebui sa le poti canta dupa un an" variaza in functie de cat timp efectiv de studiu ai investit in acest an si de nivelul la care ai ajuns tu acum in urma acelor ore de studiu. Sunt unii (rar, ce-i drept) care dupa un an de zile rup aproape rup griful in doua cu game, solo-uri, fast rhythm parts and stuff, si altii care dupa muuuulti ani de zile nu sunt in stare sa cante chestii banale (si eu ma incadrez in categoria asta 😁), deci IMHO asta cu "cati ani de chitara ai la activ" mi se pare ceva relativ, n-as lua-o ca un criteriu de stabilire a nivelului unui chitarist. Legat de ce zici cu piesele care sunt mult peste nivelul tau, e ok sa le mai exersezi si pe alea din cand in cand, insa incearca totusi, pe cat se poate, sa cresti gradual dificultatea pieselor pe care le canti. Evident, nu trebuie sa ramai cantonat in zona ta de confort, insa daca sari brusc de la ceva ce poti canta usor la ceva care e mult peste nivelul tau, e posibil ca la un moment dat sa iti pierzi motivatia, si asta nu e chiar ok. My two cents.

 

Bafta mai departe!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dar tie spre ce-ti da inima ghes? Mai spre Sweet Home Alabama? Sau Ace of Spades? Sweating Bullets? Still Got the Blues? Girl of Ipanema? Friday Night in San Francisco? Surfing With the Alien? Mombasa? Se marita Mona?

Zic si eu la intamplare cateva, dar sunt n directii in care poti merge si in fiecare vei gasi chestii care suna bine si pe care daca ai avea tot timpul din lume, ar merita sa le studiezi.

Mie, de exemplu, imi place la nebunie si invat acum Easy Lover (Phil Collins & Philip Bailey), desi cand m-am apucat de chitara voiam sa cant ca Malmsteen.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Piesele mai usoare de la trupele "Shadows" , " Ventures " .

Cu acest model de urmat au inceput toti marii chitaristi din anglia !.

Apoi incet te orientezi catre ce o sa-ti placa din perioada actuala .

Studiind  piesele instrumentale ale acestora inveti  multe atat muzical cat si stilistic  si interpretare .

Cum am scris apoi te poti orienta catre stilul lui Jeff Beck / Clapton /Page sau  sau catre Les Paul ...din care apoi poti ajunge la

Satriani/Vai /Zappa ...sau  la ceva aparte ca si Hendrix  , Leslie West ....etc 

Presupun ca vrei chitara solo ,dar chiar daca canti muzica orientata pe vocal prinde bine studierea acestor trupe .Shadows a avut siperioada de trupa vocal instrummentala , iar la inceput erau si trupa de acompaniament pentru  Cllif Richard .Asa ca si piesele  "vocale " sunt bine de studiat .

Poti sa nu canti nicunde si niciodata  muzica/piesele acestora ,dar de studiat sunt foarte OK .

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Dupa un an de zile de studiu, ar trebui sa poti canta "Ten Words" de la Joe Satriani, cateva solo-uri din piese gen "I won't hold you back" - TOTO,  solo Guns N Roses "November Rain" etc. asta pe sectia melodica.  Pe sectia ritmica e important sa stii "Hotel California" - Eagles, un Metallica Sad But True sau Enter Sandman, Eric Clapton - Layla, si lista continua.

Astea ar fi niste exemple, parerea mea.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.