www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am nevoie de ajutor va rog in a identifica modelul unei chitari.


tadda21
 Share

Recommended Posts

Salutare lume,

Am pus mana recent pe o chitara dintr-un targ, iar la prima vedere este un DiMavery.

acum insa... chitara asta e un paradox total pentru mine, iar acest lucru e din cauza ca:

  1.  nu gasesc nici o chitara pe internet cu brandul DiMavery dar care sa aiba si bridge flotant, in special de genul acestuia, care are tuburi prin care pui coarda cu tot cu ferul in loc sa o tai la alte modele. plus ca are padding cu burete fain si la bridge si inauntru la arcuri. s-a pus atentie in detaliul asta ..
  2. vopseaua este superb de clean si nu e o culoare comuna, poza nu ii da dreptate. e un verde metalic gen army. Lacul este imaculat, ZERO efect coaja de portocala. Pacat ca e crapat lacul langa gat nitel.
  3. desi vopseaua arata ca o lucrare pe o chitara destul de scumpa, gatul are nevoie de un shim ca nu e chiar drept. no biggie, am facut unul pe imprimanta 3D si e perfect. dar de ce ai paint job deluxe dar neck pocket ca asta ?
  4. bridge-ul nu are branding. Nu exista o singura serie pe toata chitara.
  5. electronicele sunt faine, pot-uri super fluide, mari, solide, iar switch-ul e fain si clicky.

Sunt tare curios sa stiu ce am luat , ca ma bate :)) Nu am trantit-o inca pe un amp sau interfata ca vreau sa o titiresc putin sa fie din start folosibila . urmeaza nivelare taste, intonatie si tensionare truss rod

 

20210206_121653.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dimavery e o marca a unei firme din Germania. Ai putea sa încerci sa ii contactezi și sa vezi ce iti zic https://www.steinigke.de/en/Affordable-musical-instruments-directly-from-the-manufacturer/

 

Acum 15 ani găseai dimavery in  magazinul muzica din București. Posibil sa fi fost distribuită de senia sau mc music. Poate își mai aduce cineva aminte.  
 

 

arata frumos!  S-o cânți sănătos!

Link to comment
Share on other sites

doamne ce repede ati gasit, eu tot cautam "dimavery floating bridge" si "dimavery floyd" si nu iesea nimic :)) 

 

de abia astept sa o pun pe picioare sa vad ce e cu ea, sa vad si dozele cum sunt. Pentru 30 de lei insa, cat am dat pe chitara, nici nu are importanta =)) 

Edited by tadda21
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa zic ca are un ton surprinzator de bright., dar totusi old school. Chiar si pe un preset destul de metalish facut pentru un EC-10 tot suna AC/DC-ish :)) not bad DiMavery, totusi cred ca floyd-ul era putin cam mult pentru tonul pe care il are.

Edited by tadda21
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.