www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

iMac 4K, late 2015 (i5, 8GB, 1TB HDD)


RockyVlad
 Share

Recommended Posts

Pret: 3300
Localitate: București/Slobozia
Contact: vladkostea@yahoo.com
Link producator: https://support.apple.com/kb/SP732?locale=en_US
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

A fost calculatorul meu de lucru din ianuarie 2017 și până luna trecută. Îl vând pentru că am făcut upgrade la Mac Mini cu procesor M1 – însă deja îmi lipsește ecranul retina, nimic altceva de pe piață nu se compară :))

 

Este modelul cu procesor i5 de 3.1 Ghz, 8 GB de RAM, placă video Intel Iris Pro 6200 și HDD de 1 TB. Are toate componentele sudate pe placa de bază, deci nu poate primi upgrade-uri interne – dar i se poate schimba HDD-ul cu un SSD NVMe. Eu nu am făcut acest upgrade pentru că este un dispozitiv prea fin pentru mâinile mele și nu am vrut să stric ceva. În schimb, am conectat un SSD extern (Samsung T5) și am făcut boot de pe el. Este de vreo 5 ori mai rapid decât un HDD și diferența chiar se simte. HDD-ul intern poate fi folosit pentru stocare de lungă durată.

 

Recomand calculatorul pentru editare foto și audio. Merge foarte bine în Photoshop, Garageband, Logic Pro, Pro Tools și multe altele. În plus, este compatibil cu dispozitivele Universal Audio și rulează toate pluginurile fără probleme de compatibilitate (generația nouă M1 emulează arhitectura software x86, deci nu oferă o experiență ideală).IMG_5516.thumb.JPG.de7b8f41427594d0e290b500ad3da5be.JPGIMG_5519.thumb.JPG.1dfaafaac7f69a1c841da577bbb1c921.JPG1051908725_Screenshot2020-12-08at17_58_53.thumb.png.ea92bec307ee635a7ce5bd11dd027587.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.