www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi necentrate pe grif


LucianLS
 Share

Recommended Posts

Salut!

Recent mi-am luat prima chitara, o Yamaha Pacifica 311H si am observat ca coarda "E" este mai aproape de margine decat "e".

Deocamdata nu pot spune ca ma deranjeaza pentru ca sunt absolut incepator si nu "indoi" corzile. Dar totusi se poate remedia, eventual desfacand suruburile de pe spate care tin gatul si sa vad daca se poate re-centra?

Reglajele de punte par sa fie deja facute ca sa compenseze pentru asta si nu cred ca de acolo se mai poate corecta.

 

IMG_20210115_110331_md.jpg

IMG_20210115_110348_md.jpg

Edited by LucianLS
Link to comment
Share on other sites

Defaci putin suruburile de la gat si e posibil sa ai loc sa tragi ( finutz ) de gat sa-l indrepti.
In general se rezolva asa. Daca nu se misca din prima mai descfaci putin suruburile dinspre nut. Ai grija sa nu le desfaci de tot dar nu pateste nimic daca le desfaci partial.

 

Edited by SKU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am vazut multe ch. chiar ft. scumpe cu acest defect,am si pus problema asta intr-o rubrica cu numele de ,,ghicitoare'' .am dat si eu de aceasta problema cu un Ibanez.Am facut asa ;-am dezacordat ch. sa fie corzile cu mai mica tensiune dar sa nu atarne ,cauti o surubelnita in  cruce care se potriveste exact in crucea din surub-- mie s-a potrivit PH2.Slabim suruburile fiecare in egala masura pana cand poti misca griful.E bine sa faci asta cu un prieten .El prinde bine corpul si impinge griful in jos iar Tu stringi suruburile.masori cu liniar distantele sau folosesti ,,ochiometru'' pana cand e bine.Treaba asta merge cu noroc -poate da poate nu-depinde ce joc este intre locas si gat.Eu cand cumpar o ch. noua sau S.H. aici ma uit prima data -care e distanta la marginea grifului cu corzile la ultimul fret.Daca nu e bine  atunci nu e biznis mai males cu ch. set neck (Gibson L.P. sau SG). La Fender mai este o mica sansa pt.corigare.Se poate repara si la Gibson dar e mai complicat.Din cate am vazut cele mai reusite sant PRS ,aici au fost perfecte toate cate am vazut,-Succes,rabdare si grija  ;-))

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu este o problema prea mare .

daca era la coarda "1" era mai nasol caci puteai sa tragi coarda de pe tastiera  la unele tehnici de cantat .

Coarda 6 nici la corzi centrate perfect nu o "intinzi " in sus ci in jos  .Asa ca nu cred ca este pericol sa scape de pe gat la cantat .

Poti incerca ce au scris colegii de forum , dar cred ca nu este o problema  prea grava .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Se remediaza foarte simplu:

- slabesti corzile

- slabesti putin suruburile de la imbinare neck-body

- reglezi sa fie perfect centrat

- strangi cu atentie suruburile astfel incât sa nu misti neckul.

Nu este propriuzis un defect, se poate intampla sa se descentreze din transport, sau la o lovitura laterala in neck. Oricat de precisa ar fi imbinarea tot exista un mic joc intre neck si body. Este normal la orice chitara cu neck bolted (cu suruburi).

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Pai !

Daca esti atent ..de ex. poti masura distantele intre piesele polare ale celor doua  doze .Sunt identice .

Gatul la " nut " este ingust iar  catre " bridge "  se lateste ....doza de la bridge este perfect aliniata cu corzile ..insa la doza " neck" corzile nu pot fi perfect pe centrul pieselor polare ( suruburile dozei ,cele de sub corzi )   deoarece  distanta  dintre  corzi scade ..dar doza ca si distanta intre " suruburi-polare" este similara cu cea de la bridge .

Adica este normal , asa este la fiecare tip de chitara .

Chiar nu am vazut diferente ca si  cote de  constructie  ... intre dozele  " neck " si " bridge " , ca si   spatiu intre  piese polare ,

toate  ce le-am vazut se aliniaza  cu spatiile corzilor la "bridge" . 

In plus in cazul dozelor " humbucker "  cu doua bobine alaturate ( cele " clasice " )  nici nu prea conteaza  deoarece campul magnetic acopera o arie mai mare dacat dozele " single coil " cu piese polare individuale ptr fiecare coarda .

La o chitara bass am observat o  scadere a semnalului la o doze " descentrata fata de corzi " cand am splitat " humbucker" -ul  ca sa am ton mai bright .Cum cuplam amandoua bobine  nu  se mai simtea diferenta de volu,m intre corzi .A trebuit sa " mut/centrez  doza ( dalta -ciocan , aracet , suruburi etc ) ca sa rezolv balansul de volum  intre corzi ..

Arata OK chitara ta .Spor la cantat .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Chiar nu am vazut diferente ca si  cote de  constructie  ... intre dozele  " neck " si " bridge " , ca si   spatiu intre  piese polare" ..

Exista, si F. rar .. din pacate (de aia nici nu stii pina nu vezi). Eu am pe o batrina Aria Pro II .. diferenta minima, dar este acolo ... Distanta intre piesele polare externe, 54mm vs. 52mm (daca nu ma insel). 😎

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.