www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Yamaha apx600 sau Ibanez aw54opn


mihaim
 Share

Recommended Posts

Salut!

Ma intereseaza o chitara electroacustica pentru un pustan, 12ani,  care a invatat sa cante pe o chitara clasica la Palatul Copiilor, adica hobby. Lui i-ar surade electrica, dar mi-am zis ca...treptat, poate gresesc. :) 

1. Yamaha apx600 sau Ibanez aw54opn?

Deci, dintre cele doua chitare electroacustice, care ar fi mai buna, de ce, neavand posibilitatea sa le vedem fizic in realitate, ci doar din poze. 

2. Takamine, Fender, la pret similar, se vor a fi peste cele doua marci de mai sus? 

Nu ma pricep si vad ca-i o intreaga industrie...cu ,,a mea este mai buna''. 

Deci, un raport bun calitate/pret ?

N-am pus link cu cele doua chitare, fiindca n-am idee daca-i voie.

Va multumesc anticipat.

 

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu sunt la fel.

Yamaha e putin mai mica [si scale, si corp]

In plus 'invata intai pe acustica si treci la electrica mai incolo'  e o prostie, sunt instrumente diferite si, lasand la o parte ca sunt toate chitari, nu fac acelasi lucru.

That being said, Yamaha > fender, ibanez, etc la instrumente acustice. Unii ar zice si la bass.

Takamine iarasi au reputatie foarte buna [ langa Godin, Martin si ... Yamaha ] pentru instrumente acustice :)

Cel mai bine vb cu profesorul/profesoara. Iti poate recomanda cea mai potrivita alegere, nu doar ca brand ci si ca dimensiuni [de ex. eu nici acum nu ma descurc cu forma standard de dreadnought/western - cum e Ibanezul ala]. Poate sa iti recomade de exemplu ceva gen ovation/celebrity, sau poate un fender telecoustic / stratacoustic. Sau poate iti va recomanda o chitara standard, dar la dimensiune 3/4.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu i-as recomanda Yamaha, nu neaparat modelul APX, mai degraba un FG sau FGX. Takamine nu imi plac pentru ca au un profil de grif mai greoi, Fender este ok la modelele entry level, dar cu cat urci mai sus in gama gasesti modele mai bune de la concurenta in acelasi pret. Ibanez este foarte inconsisten in calitate, poti prinde una foarte buna sau un lemn de foc. 

Vektor, vezi ca Takamine mai are mult pana la calitatea Martin, la fel si Godin. Ambele sunt chitari ok, dar joaca in cu totul alta liga decat cei trei mari Martin, Gibson, Taylor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc amandurora. Am mai frunzarit si ceva forumuri din exterior si...aceeasi parere ca a voastra, Yamaha. Despre seria FG am citit ca-i mai mare decat apx-ul, asadar, deocamdata nu, marimea contand. :)  Trebuie sa vad unde o gasesc mai ieftin. Ceva sugestii? Inca o data, va multumesc si, toate cele bune!

Edited by mihaim
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, guitarhead said:

Ai uitat de Guild! :-P

Ba deloc, am avut un D55 din 1979, dar nu e un producator mare, mai degraba mediu spre mic. La calitate (cele americane) absolut nimic de comentat.

 

Mihai, daca tot vrei o chitara mai mica te poti uita la seriile mai compacte de la Yamaha, au cateva modele pe formatul OM la fel de bune ca cele dreadnought. Seria APX este gandita pentru scena, pentru a fi cat mai comoda, dar neamplificata are ton destul de anost. Eu zic ca merita sa cauti o chitara macar format OM sau grand auditorium daca vrei sa ai un sound cat de cat decent. Sertia AW de la Ibanez are tot cutie de rezonanta mare, precum FG de la Yamaha

Edited by Blackthorn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc, i-am comandat Yamaha apx600, in principal datorita dimensiunii mai mici.

Am vrut ,,mai ieftin',' si m-am pacalit cu o comanda la magazinplay.ro, venindu-mi confirmarea comenzii, dar neavand-o...deh, trucuri in ale negustoriei.

Am gasit-o la altii, pe stoc, sigilata. Nu vreau sa se considere reclama, asadar nu dau nume, desi ar merita.

Inca o data, multumiri!

Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc apx600 dar probabil este un model in urma apx500 din care au fost 3 generatii. Am apx500iii luat de nou.

Aici s‐a mutat productia in china.

Placaj clar, la banii astia nu da nimeni lemn masiv, suna fain si este lucrat prost. 

Din 3 buc. am putut alege si tot prost lucrat este.

Bindingurile s-au ingalbenit in 3 ani, ca la un gibson vintage de pe la aparitie.

Acum as lua tot apx dar macar cu top solid si numai folosit.

Pretul la cele noi este exagerat!

Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, kiske13 a spus:

Nu cunosc apx600 dar probabil este un model in urma apx500 din care au fost 3 generatii. Am apx500iii luat de nou.

Aici s‐a mutat productia in china.

Placaj clar, la banii astia nu da nimeni lemn masiv, suna fain si este lucrat prost. 

Din 3 buc. am putut alege si tot prost lucrat este.

Bindingurile s-au ingalbenit in 3 ani, ca la un gibson vintage de pe la aparitie.

Acum as lua tot apx dar macar cu top solid si numai folosit.

Pretul la cele noi este exagerat!

Eu nu ma pricep, am luat-o pentru ficior-miu, de 12 ani,  are vreo 3-4 ani de chitara clasica la Palatul Copiilor, deci hobby. 

Din ceea ce-am citit, cica ar fi luat ce-i mai bun din apx500, o chitara electroacustica foarte vanduta la nivel mondial. 

Apx 600 este laudata, dar cam greu sa dai de review-uri nesponsorizate.  

I-am gasit neagra (asa a vrut), sigilata de Yamaha(adica nu pot da vina pe vanzator), asadar sper sa fie in regula, sa-i placa. In vreo doua zile ar trebui sa-mi vina. Cica arata foarte bine estetic, contand si partea asta, mai ales in cazul unui copil.

Trebuie sa-i caut cutie de protectie, cablu pentru amplificator, amplificator avand. Deocamdata cica-i place, asta contand.

Legat de pret...cand vad chitare la peste mia de euro, chiar multe mii, ce sa mai zicem. Doar cei care se pricep, realizeaza cat este calitate,  si cat platim pentru brand, adaos comercial...  

De ce-ai alege tot APX?

 

Edited by mihaim
Link to comment
Share on other sites

Corpul este mai mic, mai comod.

Cand am luat, asta am cautat sa fie aproape ca feeling, de chitara electrica.

A mai fost un model Dean, dar am preferat apx pentru ca puteam incerca in magazin.

Are un sunet fain, dar nu la fel de rezonant ca un dreadnought cu corp mare.

Electronica e ok, tuner incorporat.

Apx dar numai cu lemn masiv!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juniorul este incantat de ea. Cred ca ma voi apuca si eu de acorduri pe clasica lui. :) I-am pus si amplificare, sa vada diferenta. Va trebuie sa treaca nitel timp pentru acomodare, venind de pe clasica, la asta vazand spatii mai mici intre corzi, griful mai ingust, corzi metalice...

Este incantat, asta contand...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.