www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Sign in to follow this  
Blackthorn

vând MJT Telecaster Fiesta Red over White Heavy Relic

Recommended Posts

Pret: 5500 LEI
Link producator: https://www.mjtagedfinishes.com/vtt-model
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

MJT Telecaster Fiesta Red over White Heavy Relic este o chitara produsa de cunoscutul (deja si din ce in ce mai apreciat) lutier american Mark Jenny. Povestea a inceput acum multi ani, pe cand doar lua corpuri pe care le vopsea cu nitro si le imbatranea. A avut un succes enorm, pentru ca a folosit tot timpul cele mai bune materiale disponibile (lemn usor, de cea mai buna calitate si vopsea exact ca aceea din perioada de glorie Fender). Datorita cererii tot mai mari a inceput sa faca chitari complete la specificatiile clientului. Chitara mea este una dintre acestea, a fost facuta cu cele mai bune materiale disponibile astfel:

- corp usor (premium) din alder cu un finish celebru si foarte rar din anii '60: Fiesta Red over White, adica prima data s-a dat un strat subtire de alb, a fost aplicat relic, dupa care s-a mai dat un strat de rosu, dupa care a fost din nou aplicat relic. munca multa si migaloasa care a iesit spectaculos

- grif Allparts profil fat C finisat cu lac nitro si relicuit, medium frets, radiul 9.5 si cheite Kluson style

- bridge classic tele cu 3 brass barrel saddles

- set de doze Fender Custom Shop Twisted Tele, unul dintre cele mai reusite seturi de Tele pe care le produce Fender, foarte echilibrate

- switch cu 4 pozitii, a 4a pozitie pune dozele in serie pentru un ton de humbucker, util intr-o gramada de contexte muzicale: ofera caldura specifica dozelor duble, dar cu o claritate si un atac specifice Telecasterelor

Chitara a fost gandita ca un Fender early '60s reissue, dar prietenos cu chitaristul modern. Este lucrat si finisat ca un Fender Custom Shop foarte bun, de sunat nu are cum sa sune decat extraordinar, are tot ce ii trebuie, ton cald si clar, plin de armonice, dar si un sustain excelent. Faptul ca nu s-a facut deloc economie se simte de la prima atingere, totul este asa cum te astepti sa fie, iar in momentul cand incepi sa canti iti dai seama instant ca este un instrument care are suflet si care te inspira sa canti mai bine. Chitarile MJT sunt extrem de apreciate in USA, cele facute complet de el au preturi destul de piperate, in general de la 1500 USD in sus, mai ales cele cu finisaje mai speciale. Electronica este una de top, dozele fiind setul meu preferat de la Feder Custom shop, cu o doza de neck care are si caldura si claritate, si cu o doza de bridge usor mai hot care suna extraordinar in orice context muzical si cu o dinalica extraordinara. Tonul este foarte cald, dar si clar, fara sa fie deloc strident, iar dinamica este una absolut exceptionala. Este o chitara care poate sa puna perfect in valoare un chitarist care stie ce vrea. Este reglata foarte comod, si este in stare foarte buna (daca se poate spune asta despre un instrument heavy relic. Sunt destule demo-uri pe internet cu chitari MJT, aceasta fiind una custom cred ca nu e relevant sa pun video cu alte chitari, cine o vrea poate veni sa o incerce. Are aplicat un decal Fender repro 60's. Vine insotita de un hardcase in stare buna.

Noua costa cu tot cu drum si taxe undeva aproape de 2000 euro, eu vreau pe a mea 5500 RON, adica putin peste jumatate. O vand pentru ca mai am inca un Telecaster MJT si nu are rost sa tin atatea, in ultimul timp nu mai cant aproape deloc. NU negociez pretul (este oricum foarte mic pentru genul asta de finish si echipare) si NU doresc schimburi.

https://www.mjtagedfinishes.com/mjt-tribute-series-models

Contact 0731 444 646

20201108_122934.jpg

20201108_122937.jpg

20201108_122941.jpg

20201108_122944.jpg

20201108_122949.jpg

20201108_122954.jpg

20201108_123000.jpg

20201108_123007.jpg

20201108_123010.jpg

• Like 2