www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare corzi si setup chitara electro-acustica ?


Ovi
 Share

Setup nou chitara ?  

3 members have voted

  1. 1. este nevoie de un nou setup al unei chitari noi electro-acustice la schimbare corzilor din fabrica de la .012 la .010

    • Da
      3
    • Nu
      0


Recommended Posts

Salutare ... imi puteti spune va rog daca este nevoie sa se faca un setup al chitarii dupa ce se schimba corzile la o chitara noua electro-acustica de la .012 la .010 ?

In cazul in care este recomandat un setup pentru aceasta schimbare, imi puteti lasa si niste recomandari pentru Bucuresti ?

Multumesc.

Edited by Ovi
Link to comment
Share on other sites

On 15/09/2020 at 18:49, cotrusvlad said:

Va trebui in mod cert umblat la gat in special. Corzile de 12 "trag" mult mai tare de gat decat cele de 10, prin urmare, o sa ai gatul prea drept sau chiar cu back bow. 

Acest lucru ar avea un impact doar asupra sunetului sau ar putea strica si chitara ? As vrea sa stiu care ar fi riscurile in cazul in care fac schimbarea si nu am timp sa o duc la cineva care este profi pe asa ceva ... eu sunt la inceput pentru a ma baga in asa detalii.

 

Ms.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Ovi said:

Acest lucru ar avea un impact doar asupra sunetului sau ar putea strica si chitara ? As vrea sa stiu care ar fi riscurile in cazul in care fac schimbarea si nu am timp sa o duc la cineva care este profi pe asa ceva ... eu sunt la inceput pentru a ma baga in asa detalii.

 

Ms.

Nu strici nimic. Probabil îți vor zbârnâi corzile doar. N-o sa fie 100% "in parametrii" dar nimic grav.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/09/2020 at 10:25, cotrusvlad said:

Nu strici nimic. Probabil îți vor zbârnâi corzile doar. N-o sa fie 100% "in parametrii" dar nimic grav.  

Super ... mersi pentru raspunsuri ..legat de sunetul produs de corzi ... imi poti spune te rog daca este o diferenta mare intre cele de 10 si cele 12 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut!

Stiu ca postarea este destul de veche, insa setup trebuie facut de fiecare data cand schimbi corzile, chiar daca schimbi cu alte corzi de aceeasi grosime. Intr-adevar, daca folosesti aceeasi marca si aceeasi grosime, poti "scapa" ok, insa este recomandat sa il faci mereu. Iar daca schimbi grosimea corzilor, nu conteaza in ce sens (daca treci la corzi mai groase sau mai subtiri), atunci clar trebuie reglata chitara. De stricat (iremediabil adica), nu se strica nimic. Cand eram la inceput nici nu stiam ce e aia setup, am stat ani buni fara sa stiu, deci da, se poate, insa nu e deloc ok. Chiar daca nu se strica iremediabil nimic, se va schimba intonatia, curbura grifului, actiunea si toate astea aduc consecinte pe care le simti/auzi la cantat.

Daca vrei, da-mi un mesaj si poate ne gasim cumva sa te ajut cu treaba asta, daca zici ca esti din Bucuresti, si iti arat ce ai avea de facut pt un setup ok. Nu e rocket science, daca vezi cum se face si ti se explica, te vei descurca fara probleme pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.