www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestii upgrade / match amp+head


 Share

Recommended Posts

Salut!
Ma declar pana acum multumitul posesor al unui Bugera G5 Infinium 5W Tube Head (inspirat de Blackstar HT-5 Head din ce spun expertii) combinat cu matching cab (Bugera 112TS rated 80W sau pe acolo).
So far so good, am facut fata spre surprinderea mea si la giguri mari (zile de oras) cu amp-ul micced up.
As vrea sa fac un upgrade, pentru inceput imi face cu ochiul rau de tot acel Harley Benton Vintage 1x12, pe care toata lumea l-a laudat pentru Celesion Vintage 30. (Cabul e rated 60W).
Sunt decis cam 90% pana aici. Problema este ca as vrea sa raman la formula 1x12 din motive de portabilitate, si as vrea sa stiu (daca se poate cu linkuri), cam ce alte headuri as putea conecta la el (M-am gandit spre exemplu la un Marshall DLS-20 pe viitor, pentru mai mult volum, sunt evenimente private la care trebuie sa ma descurc doar cu volumul ampului). 
Alta varianta pe care o am in minte este Bugera V22 Head. Cred ca cele 2 s-ar potrivi cu oricare din caburile mentionate mai sus. Dar daca adaug mai multi W la head, cam pana unde as putea ajunge? (Nu de alta, dar de regula un head Fullsize Peavey 6505 sau un EVH 5150 50W le vad cantate mai mereu prin 2x12, daca nu chiar 4x12.
Multumesc anticipat de raspuns, si sper ca nu am plictisit prea tare cu postul amanuntit. Poate va mai fi de folos si altcuiva :) 

Link to comment
Share on other sites

Desi sunt foarte de acord cu importanta cabului/difului, personal nu as lua ampul...dupa cab. De ce ai face asta?

De ce nu mergi pe calea de good amp first(pivi, evh, cele enumerate), si in cab 1x12....bagi un dif de 100-150W gen care sa duca headurile alea ? :)

Sunt destule difuzoare ce le-ai putea gasi.

Ce inseamna la tine head full size? Pt ca astea noi EVH sunt mai mici ca footprint/greutate, fata de alea mari gen 5150/6534  originalele.

 

Later Edit:  am avut V22 in ceva reparatii, mie mi s-a parut un amp foarte ok, ba chiar l-am recomandat in varianta combo unui baiat de nou sa si-l ia, si chiar il canta acum cu trupa....but, it doesn't hold a candle to the high gain EVH/Pivi series...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

EVH 5150 50W vine și în varianta combo, cu un difuzor de 30 W :blink: (Celestion zic că-s 20 W, sau poate o fi altul).

Quote

le vad cantate mai mereu prin 2x12, daca nu chiar 4x12.

Nu e vorba de putere: cum zicea și Răzvan, difuzoare se găsesc. Doar că e discutabil dacă poți cânta :rocker: METAL :rocker: pe 1x12. Bănuiesc că pentru asta vrei 5150 :D.

Link to comment
Share on other sites

Mai degraba iti iei orice head iti place, exact cum a spus si Razvan. La cele mai multe gig-uri mai serioase gasesti oricum cabinet acolo (eternul 1960 de la Marshall) iar acasa/ la repetitii nu cred ca ajungi vreodata asa tare cu volumul sa prajesti un difuzor de 60 de w chiar si cu un head de 50 de w.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am trecut si eu prin astea,

ca pana la urma sa iau un procesor bun, cu care pot merge si in linie si in amp si am luat si un amp Ironball cu 212 HB. Nici astea nu sunt usor de carat, dar atunci un half stack full size.

Initial am vrut 112, dar oferta second hand pentru 212 a fost cam la acelasi nivel, asa ca ...

Link to comment
Share on other sites

On 19/08/2020 at 17:01, shredder666 said:

Problema este ca as vrea sa raman la formula 1x12 din motive de portabilitate,

Portabilitate in sens ca, e problema pt tine ca dimensiune fizica, sau doar greutate?

Sugera mai sus kiske13 ideea de un 2 x 12 si mi-a dat de gandit cu un exemplu propriu, dintr-o experienta foarte recenta:

Am cumparat de pe forum un cab 2 x 12 DV Mark Greg Howe signature de 300W total, ce are difuri cu magneti de neodymium (powerful but light).

Tot cabul...are DOAR 13.4 KG :lol: desi e 2 x 12. Cabul Harley Benton cu 1 x 12 V30, are aprox 14 kg, deci din start ai optiune daca portabilitatea vizavi de greutate e o problema, sa mergi pe variante de genul asta, unde puterea exista, iar greutatea e mai mica decat un 1 x 12. 

In contrast, in poza de mai jos, Palmeru din stanga de sub ampu Ceriatone, are 15.1 KG GOL, e si mai mic ca adancime decat DV Mark, si total cu difurile G12-K100 ce le am in el, are cam 24.5 kg....

Practic cab de 200W, mai mic, de 24.5 KG vs cab de 300w, mai mare, de doar 13.4 Kg total.

Think about such an option as well.

inCollage_20200817_151554186.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 28/09/2020 at 13:35, AddRien said:

I am impressed.😊 Sună excelent, iar volumul nu pare să fie mare deloc.

Tnx man , apreciez. Am stat ceva sa mod it/sa-l transform in ceva better (full lytic cap changes + 22 part values changed + pus si Choke). A disparut fizz-ul ciudat + gain pot-ul devine mai util(si less fizz gain la orice pozitie a pot-ului) . EQ-ul e foarte amplu acum. Era putintel straniu inainte desi suna decentel, dar e much better now.

On 19/08/2020 at 17:01, shredder666 said:

 

@shredder666 Pana la urma...ce ai facut? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.