www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Blackthorn

vând MJT Stratocaster Inca Silver

Recommended Posts

Pret: 4800 RON
Link producator: https://www.mjtagedfinishes.com/vts-model
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

MJT Stratocaster Inca Silver este o chitara produsa de cunoscutul (deja si din ce in ce mai apreciat) lutier american Mark Jenny. Povestea a inceput acum multi ani, pe cand doar lua corpuri pe care le vopsea cu nitro si le imbatranea. A avut un succes enorm, pentru ca a folosit tot timpul cele mai bune materiale disponibile (lemn usor, de cea mai buna calitate si vopsea exact ca aceea din perioada de glorie Fender). Datorita cererii tot mai mari a inceput sa faca chitari complete la specificatiile clientului. Chitara mea este una dintre acestea, a fost facuta cu cele mai bune materiale disponibile astfel:

- corp usor din alder, cu un finisaj special nitro subtire, o culoare rara folosita de Fender in anii 60: Inca Silver

- grif medium C, medium frets, radius 9.5 si cheite Kluson style and F decal 60s style

- tremolo Calaham cu full sustain block din otel (cam cel mai bun de pe piata si cam si cel mai scump ... )

- electronica a fost facuta special dupa Suhr Classic, acesta fiind si ideea, de a avea un backup mai vintage la Suhr-ul meu Custom Classic

- setul de doze este de la Suhr (din motive evidente) SSV humbucker la bridge si V70 neck si middle, alese special pentru un ton ceva mai clasic, doza humbucker este legata la ultimul pot de ton care este push pull si spliteaza

Chitara a fost gandita ca un Suhr Classic Antique, dar la specificatii  reissue si deghizat in Fender Stratocaster. Este lucrat si finisat exceptional, de sunat nu are cum sa sune decat extraordinar, are tot ce ii trebuie, ton cald si clar, plin de armonice, dar si un sustain excelent. Faptul ca nu s-a facut deloc economie se simte de la prima atingere, totul este asa cum te astepti sa fie, iar in momentul cand incepi sa canti iti dai seama instant ca este un instrument care are suflet si care te inspira sa canti mai bine. Chitarile MJT sunt extrem de apreciate in USA, cele facute complet de el au preturi destul de piperate, in general de la 1500 USD in sus, mai ales cele cu finisaje mai speciale.). Tonul este foarte cald, dar si clar, fara sa fie deloc strident, iar dinamica este una absolut exceptionala. Este o chitara care poate sa puna perfect in valoare un chitarist care stie ce vrea. Este reglata foarte comod, si este in stare foarte buna (daca se poate spune asta despre un instrument relicuit usor din fabrica. Sunt destule demo-uri pe internet cu chitari MJT, aceasta fiind una custom cred ca nu e relevant sa pun video cu alte chitari, cine o vrea poate veni sa o incerce. Pun totusi un demo cu chitara din care a fost inspirata, mi se pare mai relevant asa. Are aplicat un decal Fender repro 60's din dorinta de a o deghiza mai bine. Vine imbracata intr-o husa Fender noua.

Noua costa cu tot cu drum si taxe undeva aproape de 1900 euro, eu vreau pe a mea 4800 RON sau 1000 euro. O vand pentru ca mai am inca 2 chitari MJT si nu are rost sa tin atatea, in ultimul timp nu mai cant aproape deloc. NU negociez pretul (este oricum foarte mic pentru genul asta de finish si echipare) si NU doresc schimburi.

https://www.mjtagedfinishes.com/mjt-tribute-series-models

Contact 0731 444 646

20200816_133923.jpg

20200816_133932.jpg

20200816_133937.jpg

20200816_133942.jpg

20200816_133947.jpg

20200816_133952.jpg

20200816_134011.jpg

20200816_134018.jpg

20200816_134035.jpg

20200816_134038.jpg