www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

AG's Backing Tracks


AlexGibson
 Share

Recommended Posts

Salutari! De curand am inceput sa fac backing track-uri pentru diverse solo-uri de chitara. Am observat ca pe youtube sunt foarte multe ce au o calitate de sunet mai proasta sau nu sunt respectate acordurile. Asa ca, pe canalul meu de YouTube voi posta ce lucrez si va tin la curent si pe forum.

Primul backing track este de la piesa celor de la STEELHEART si se intituleaza "She's Gone". Un solo foarte drag mie pe care l-am studiat mai demult, dar, la care nu i-am gasit un backing track niciodata. Asa ca l-am facut eu si vi-l pun la dispozitie. Cheers!
 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...



New backing track! :D

Stiu ca tuturor le place Pink Floyd, si in special aceasta piesa, si solo-ul demential de la final. Asa ca m-am gandit ca cine il invata, are nevoie si de un backing track pentru a-si satisface cantatul. Sper sa va placa, orice feedback e bine venit!

Cheers!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...


Backing track nou! De data asta am ales Vinnie Moore - Cinema, de pe albumul Meltdown din 1991. O piesa fantastica pe care am inceput s-o studiez inca de cand aveam 15 ani, si eram frustrat ca nu aveam un backing track cat de cat ok sa pot s-o exersez. Asa ca am crescut si am invatat sa lucrez putin prin studio... :)) 

Sper sa va placa! Spor!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@mike_KidLazy Iti multumesc frumos! Apreciez! 🤘

Intre timp, am mai incarcat pe canalul meu de YouTube un backing track si de data asta un Dream Theater! 😎

Un solo foarte bine gandit si executat, din piesa "Barstool Warrior" de pe albumul "Distance over Time". 

Am reprodus backing track-ul si l-am rugat pe un prieten foarte bun sa faca pe Jordan Rudess, si ulterior s-a alaturat si prietena lui la bass. 

Sper sa va placa! I had fun doing this! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.