www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ANTONIO GUITARS - THE FAIRY


EmilianAlexandru
 Share

Recommended Posts

Printr-o conjunctura favorabilă, am intrat de curand in posesia acestei minunatii de chitara. Cred ca alinierea astrelor, divinitatea sau luna plina au avut un rol esențial, pentru ca pusesem ochii pe aceasta chitara încă de acum mai bine de 3 ani și chiar eram supărat ca o ratasem.

Pretul la care am cumparat-o a fost mult inferior valorii ei, poate si acesta e unul dintre motivele pentru care sunt atat de entuziasmat incat scriu un review. Dar pana la urma, ce conteaza banii daca suntem fericiti, nu? :)

Chitara a ajuns la mine cu câteva zgârieturi fine pe spate și câteva dinguri mici pe headstock și unul ușor mai pronunțat pe gat. Dar acestea nu ii stirbesc nimic din frumusețe ci, din contra ii dau o oarecare personalitate (evident în opinia mea subiectiva, poate). 

Chitara a beneficiat rapid de un schimb de doze, am înlocuit Duncan design-urile, care culmea sunau acceptabil în configurația asta, cu niște Gibson P57. Corzi noi, d'addario 09-46.De montaj și setup s-a ocupat chiar creatorul, ocazie cu care am fost iar fascinat de atenția cu care a fost construita chitara. Poți sa vezi ca o chitara arata perfect dpdv estetic, dar abia când o demontezi poți vedea ca fiecare piesa se potrivește perfect și este marcata individual. Ce sa mai... Fascinant! 

Corpul chitarii este un pic mai mic decât al unui les paul, însă este o chitara destul de grea (lemn masiv, fără weight relief, dar nu atat de grea incat sa iti rupa  umarul)  și extrem de solid construita, aspecte care se regăsesc în sunet. Da, suna de rupe. Personal nu am pus vreodată mana pe o chitara care sa sune mai cald și mai plin (ce e drept nu sunt chiar un etalon din perspectiva asta, dar mi-au trecut prin mana câteva chitari inclusiv custom-shopuri, chiar și din categoria 5000 euro plus - aici îmi fac mea culpa: la unele dintre achiziții chiar am fost sfătuit, de persoane mult mai avizate, sa nu le cumpăr pentru ca nu își merita banii, dar nu am ascultat. Greșelile tinereții, sa zicem). 

Concluziile mele:

1.o chitara extrem de bine realizata, de un lutier roman, construita manual în fiecare detaliu. Mie mi-a câștigat admirația, și cu siguranță merita sprijinit și încurajat sa continue. Dacă vreodată aveți buget pentru achiziția unei chitari high level, luați în considerare și Antonio Guitars pentru o comparație. Veți avea o surpriza plăcută. 

2.sunet extrem de plin și bogat, datorita calității lemnului folosit, a manoperei extraordinare și a configurației folosite. 

3.extrem de ușor de cantat. Are gatul ceva mai subțire ca al unui les paul clasic, unii ar putea găsi asta deranjant, dar pentru mine e mănușă, fiind un simpatizant al gaturilor subțiri și un mare fan al RG-urilor. 

4.chitara asta nu mai pleacă de la mine ever :) Acum, chitara are urmatoarele specificatii: 

SPECS>
  • Body : Mahogany
  • Neck : Mahogany
  • Fingerboard - Madagascar rosewood
  • Inlays - Pearloid
  • Nut - Bone
  • Truss rod - Double action
  • Frets - 22, xj Jescar
  • Scale - 24.624"
  • Tuners - Grover
  • Bridge - Duesenberg
  • Stop tailpiece - Gotoh
  • Humbuckers - Gibson P57  Bridge and Neck
  • Switch - Switchcraft
  • Input jack - Switchcraft
  • Pots - CTS
  • Wiring - Tone vol vol
  • Finish - Thin nitrocellulose lacquer
  • Weight - 8.7 lbs

Mai jos o poza cu dozele noi proaspăt montate, în atelierul maestrului. Candva am sa revin si cu un demo de sunet. IMG-20200802-WA0005.thumb.jpg.626a00846496392d77f90e407e5f3aff.jpg.68c166794aadc242b7f3a1ed4818a415.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru gândurile frumoase! 

Da, dacă ar fi sa schimb ceva la chitara, potentiometrele le-aș schimba. Sunt un pic prea aproape de bridge, dar nu deranjează la cântat. Și ai totuși acces ușor dacă vrei sa umblii la tonuri în timpul cantatului. Dar eu nu prea fac asta, deci pentru mine nu e un inconvenient. 

Cu dimensiunea corpului ma împac bine. Eu având 1.84 m și 115 kg, corpul e suficient de mic pentru a fi comod de ținut, dar totuși suficient de mare pentru a nu arata penibil cu o astfel de chitara, luând în considerare gabaritul meu. 

Dozele sunt 57+ în bridge și 57 în neck. Cred ca am scris altceva mai sus 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.