www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Alexandru Pitac

expirat vând [EXPIRAT] Archtop Doina 1952

Recommended Posts

Pret: 1300 RON
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Salut,

Vand un archtop vechi, produs in fabrica Doina, Bucuresti, dupa inscriptiile din neck pocket si gat in 1952.

Top-ul este molid solid iar lateralele si spatele cred ca sunt laminate din artar.

Toate componentele sunt originale, nu prezinta defecte de structura. Eclisa spate este un pic dezlipita insa nu am intervenit asupra ei intrucat e inca foarte robusta zona.

Chitara este bine construita, gatul este drept iar tinand cont de uzura nu a fost abuzata si a trecut cu brio proba timpului.

Imbinarea dintre gat si corp este ajustabila, deci actiunea se poate seta dupa preferinta, nu este necesar neck-reset sau alte operatiuni costisitoare.

Se poate proba in Bucuresti.

IMG_8814.jpg

IMG_8816.jpg

IMG_8817.jpg

IMG_8820.jpg

IMG_8821.jpg

IMG_8822.jpg

IMG_8823.jpg

IMG_8824.jpg

IMG_8825.jpg

IMG_8826.jpg

IMG_8827.jpg

IMG_8828.jpg

IMG_8829.jpg

IMG_8830.jpg

• Like 3

...Cu tot respectul, doar o părere: am avut trei asemenea chitare (două cutaway și una ca asta, dar maro închis) în varii stadii, am rămas cu una dintre ele (își așteaptă restaurarea) și un Reghin similar din aceeași perioadă. Deși gradul de conservare e într-adevăr uimitor și admițând că instrumentul e corect (gât drept, cutie fără probleme structurale, cheile merg impecabil, chitara nu falsează etc), prețul e puțintel cam mare (exceptând cazul în care chitara sună absolut minunat) - repet, e doar părerea mea, bazată pe instrumentele pe care le-am avut. Sunt instrumente frumoase (mai ales dacă sunt în asemenea stare impecabilă sau sunt corect restaurate), dar nu au vreun sunet fabulos, ba din contră. Ca fapt divers, sunt cumva similare cu multe dintre chitarele americane Kay - vechi, dar nu prea merită etichetă și prețuri de „vintage”. E totuși o chitară românească de fabrică, nu vreun Boianciuc. Altfel, multă sănătate și spor la vânzare!

• Like 1

On 07/08/2020 at 11:32, Alexandru Pitac said:

Valabil. Rog sfaturi/sugestii in rubrica de mesagerie personala :rgcrules:

Din nou: cu tot respectul, mesajul este on-topic (deci respectă regulamentul). Nu îmi permit să dau sfaturi. Am postat o opinie care îi poate fi de folos potențialului cumpărător, în spiritul unei juste evaluări, și în niciun caz nu vă pun la îndoială buna credință. Toate cele bune!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.