www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gabriel Graves - Am facut niste melodii!


GG3366
 Share

Recommended Posts

Salutari. Ma numesc Gabriel. Stiu de forumul asta de foarte mult timp, inca de dinainte sa am prima chitara, dar nu l-am frecventat de ani de zile. Am decis intr-un final sa postezi aici melodiile pe care le-am facut relativ recent. Astea sunt cele mai recente trei albume, cel mai vechi fiind din august 2019. Gasesc foarte interesant procesul de creare de noi melodii si imi place sa schimb oarecum stilul dupa fiecare album. Chitara si vocea sunt ale mele, dar restul instrumentelor sunt create cu diverse plugin-uri. Lucrez la ceva nou in momentul de fata, da' mai e ceva timp pana cand ajung la linia de sosire. Orice opinie e apreciata. :)

Grimoire

https://gabrielgraves.bandcamp.com/album/grimoire

In mare parte 'acoustic' (comparativ cu restul) si inflentat de The Cure, John Frusciante si foarte putin Beatles. Sunt destul de mandru de albumul asta, fiinca rezultatul a iesit in mare parte asa cum as fi vrut. Presupun ca faptul ca e acoustic a ajutat, fiindca a fost ceva mai usor de mixat.

 
1.
Arms 02:59
 
 
 
2.
 
 
 
3.
Grimoire 03:54
 
 
 
4.
I Wanna Die 02:45
 
 
 
5.
 
 
 
6.
This Empire 03:15
 
 
 
7.
 
 
 
8.
Your Décor 02:49
 
 
 
9.
 
 
 
10.

Lucifer

https://gabrielgraves.bandcamp.com/album/lucifer

Mai multa chitara electrica fata de precedentul. E defapt inregistrat inainte de 'Grimoire', dar l-am postat mai tarziu fiindca necesita mai mult timp sa-l finalizez si incepusem deja sa ma concentrez pe melodii cu chitara acustica. Influentele variaza si nu stiu daca sunt foarte clare: The Cure, Alice in Chains şi Tool.

 
1.
Lucifer 21:17
 
 
 
2.
Cutting 03:08
 
 
 
3.
 
 
 
4.
What I Want 03:06
 
 
 
5.
Rain Coming 04:53
 
 
 
6.
Simple God 05:46
 
 
 
7.
The Plague 04:02
 
 
 
8.
Earthquake 04:34

Soapbox

https://gabrielgraves.bandcamp.com/album/soapbox

A treia oara cand mentionez The Cure, si probabil ca nici macar nu e foarte evidenta influenta, dar albumul asta e cel mai mult influentat de trupa. As putea sa adaug la influente si putin Bauhaus (foarte putin). Tobele au un sunet usor inspre anii 80, si melodiile au putin mai mult reverb - plus ca per total sunt mai posomorate fata de restul albumelor.

 
1.
 
 
 
2.
 
 
 
3.
 
 
 
4.
 
 
 
5.
 
 
 
6.
 
 
 
7.
Gallows Pole 03:12
 
 
 
8.
 
 
 
9.
 
 
 
10.
Becoming You 03:09

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Dacă nu e prea indiscret ce te întreb - ce ai folosit pentru percuție pentru albumul al doilea (Lucifer)?

Îmi place ce ai făcut aici! Ai elaborat o atmosferă sumbră, apăsătoare, uneori agresivă, uneori îndurerată. De multe ori e tipul de chestie pe care l-aș auzi și eu în minte. Frumos.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

In The Old House

https://gabrielgraves.bandcamp.com/album/in-the-old-house

Influenta celor de la The Cure ramane foarte prezenta, dar intre timp am inceput sa ascult destul de mult Peter Gabriel si Kate Bush. Albumul are aspecte post-punk si goth rock, dar si foarte multe momente art-rock. O mare parte din album pune accent pe percutie, iar majoritatea melodiilor au foarte multe straturi (multe sintetizatoare, straturi de chitara electrica + acustica, percutie, bass, si in unele cazuri flaut, viori, mellotron, si alte "instrumente exotice"). M-am gandit destul de mult timp sa las numele albumului "Gabriel Graves", fiindca l-am considerat a fi oarecum reprezentativ pentru gusturile mele generale, iar in momentul de fata imi place rezultatul final - dar in cele din urma am decis sa-i dau un nume diferit.

 
1.
 
 
 
2.
05:13
 
 
 
3.
"Darling" 04:09
 
 
 
4.
 
 
 
5.
 
 
 
6.
 
 
 
7.
 
 
 
8.
 
 
 
9.
 
 
 
10.

Runtime: 40min

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.