www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O mica nelamurire.


Recommended Posts

Salut, in primul rand imi cer scuze daca postez unde nu trebuie, insa nu stiu unde s-ar fi incadrat curiozitatea mea

Si anume:

Se pot conecta 2 headuri de 120W prin fx-loop? E vorba de un head pe tuburi si unul pe tranzistori. Ideea e ca as avea nevoie de cleanul si efectele unui head, si overdrive-ul de la celalalt. Si inainte sa-mi explodeze acoperisul, mi-a trecut prin cap sa intreb aici. Precizez ca as vrea sa folosesc acelas cabinet.

Daca nu se poate, ce alternative as putea sa folosesc? Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Se poate orice, depinde doar câte resurse vrei să investești.

Care dintre headuri e pentru clean și efecte și care pentru roc? Sau mai simplu, zi exact modelele. 
Pe moment cel mai simplu cred că ar fi să folosești unul din head-uri ca preamp (cel pe tranzistori presumably) și astfel eviți partea mai complicată, comutarea ieșirii de putere. Dar dacă ăla pe tranzistori e JC-120 și vrei neapărat chorus stereo (că altfel e degeaba) ori trebuie să folosești puterea lui ori treaba cu comutarea ieșirii. Pe piață găsești ceva de genul ăsta https://www.thomann.de/ro/tonebone_headbone_vt_tubeamp_switcher.htm care nici nu e stereo. Dar soluții sunt, în funcție de ce headuri sunt și ce vrei să obții e posibil să n-ai nevoie de altceva decât 2 cabluri.

Link to comment
Share on other sites

Ok, Bugera 6262 pentru overdrive/distors si un randall cat mine de vechi, adica rx120D (ador cleanul pe care-l are).

Deci nu risc sa iau foc, nu? 

Vazusem ca unii folosesc combo-uri mici, in fx loop la un head de 120w doar pentru amplificarea tonului, dar nu eram sigur ca se poate aplica si la head-uri egale ca si putere.

Si inca ceva. Care ar fi signal chain-ul ok pentru aceasta procedura?

Edited by ScreamStar
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ScreamStar said:

nu eram sigur ca se poate aplica si la head-uri egale ca si putere.

Nu cred că ne-am înțeles încă. Puterea nu are absolut nici o legătură, parcă ideea era să folosești doar preamplificatorul unuia. Ieșirea de putere se conectează doar la difuzoare!

Quote

Care ar fi signal chain-ul ok pentru aceasta procedura?

pentru clean: chitară → preamp Randall → poweramp Bugera (→ cab)
Pentru dgigi:  chitară → preamp Bugera → poweramp Bugera (→ cab)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.