www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zbarnait chitara electrica


rawdt
 Share

Recommended Posts

Salut, mi-am comandat o chitara electrica Cort CR50 BK si a venit astazi. Problema e ca atunci cand cant la rece cu ea scoate un zbarnait destul de puternic. Se aude si pe coarde libere dar mai ales cand tin apasat pe fret.E prima mea chitara electrica si ma gandesc ca poate e ceva normal dar ma nelinisteste pentru ca e destul de deranjant zgomotul. Aud zbarnaitul si cand o conectez la amplificator(nu se aude prin amplificator, aud eu chitara). E ceva normal sau ar trebui sa apelez la garantie? 

Edited by rawdt
Link to comment
Share on other sites

Daca nu se aude prin amplificator e ok. Toate bazaie mai mult sau mai putin, depind cat de grea e mana in care tii pana si cat de bine apesi pe fret-uri cu cealalta (mai putin la corzile libere).

Fretbuzz in general e atunci cand problema este limitata la un numar de fret-uri, nu pe tot gatul. Sau ai backbow, dar sunt slabe sansele la o chitara noua (cauta truss rod adjustment pe yt).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

Am o chitara nou-nouta care mi-a venit cu niste corzi patate pe ici pe colo , pare sa fie un fel de rugina.

Exista ceva metode/secrete pentru curatarea corzilor     sau mai degraba trebuie sa le tai cu flexul si sa montez un set nou de corzi ? 

Ups,   mii de scuze ca am postat in topicul asta ,  credeam ca adaug la topicul ala mare cu "intrebari ale incepatorilor". 

 

Edited by Negro
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.