www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala DIY Componente


Cristian.M
 Share

Recommended Posts

Footswitch-ul 3PDT dacă vrei true bypass cu LED indicator e partea cea mai "exotică". Eu aș recomanda alte soluții mai moderne (e.g. cu releu dacă ții neapărat să fie true bp) dar după întrebare presimt că ești la prima abatere :D .

În Iași sunt magazinele General Systems (blocul Tarom), Dioda (Independenței), Alfa & Omega (str. Florilor) și Vitacom (str. Gării). Magazine online românești sunt o grămadă dar într-adevăr nu prea găsești chestii exotice. La TME e probabil cel mai simplu, și au și footswitch: https://www.tme.eu/ro/details/fc71101/intrerupatoare-standard/cliff/

Magazinele fizice rămân utile când inevitabil îți dai seama că n-ai comandat tot ce-ți trebuie :lol:.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, FiveseveN said:

Footswitch-ul 3PDT dacă vrei true bypass cu LED indicator e partea cea mai "exotică". Eu aș recomanda alte soluții mai moderne (e.g. cu releu dacă ții neapărat să fie true bp) dar după întrebare presimt că ești la prima abatere :D .

În Iași sunt magazinele General Systems (blocul Tarom), Dioda (Independenței), Alfa & Omega (str. Florilor) și Vitacom (str. Gării). Magazine online românești sunt o grămadă dar într-adevăr nu prea găsești chestii exotice. La TME e probabil cel mai simplu, și au și footswitch: https://www.tme.eu/ro/details/fc71101/intrerupatoare-standard/cliff/

Magazinele fizice rămân utile când inevitabil îți dai seama că n-ai comandat tot ce-ți trebuie :lol:.

Ultimul meu stoc de 3PDT-uri de la chinezi a fost destul de mare incat nu mi-am dat seama ca si TME-ul are asa ceva. 
Oricum, daca faci o pedala si ai nevoie de o singura bucata, poate dai banii astia. Dar o data ce  "iei virusul" , nu mai e cale de intoarcere  :D

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Cristian.M said:

Multumesc! O sa trec maine pe la magazine :lol:

Si daca tot am intrebat, credeti ca am sanse sa gasesc pe undeva un tranzistor din germaniu? Pe site-urile din Romania am gasit doar din silicon

In magazine nu.  Tranzistorii cu germaniu sunt istorie de-acuma
Doar prin aparatura veche eventual. 
Am ceva tranzistori cu germaniu recuperati dar nu cred ca va merge fara alte modificari ale valorilor componentelor.
Ce schema vrei sa faci? banuiesc ca vreun fuzz

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

OC44 ala , mai greu de gasit. 
Poti folosi alt tranzistor de tip PNP cu germaniu care are un hFE cat de cat apropiat de 100, iar in locul rezistorului de 68k montezi un semireglabil multitura  de 100k pentru a-i regla bias-ul.
O sa incerc si eu schema cu ce tranzistori am, iar daca iese ceva, iti donez unul.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.