www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va cer ajutorul in legatura cu o problema legata de corzi.


Ștefan1231
 Share

Recommended Posts

Detin o chitara fender strat si recent i am inlocuit corzile cu un set ernie ball ultra slinki ( 12-48) . Odata cu acestea a aparut un bazait care ma cam deranjeaza. El apare la contactul corzilor cu freturile. Tin sa mentionez ca setul precedent nu s a comportat asa. Sunt incepator si nu prea ma pricep in a regla chitara. De obicei foloses drop c si standard, in drop c bazaitul fiind accentuat.

Link to comment
Share on other sites

Am mai umblat la ea si problema persista doar la ultimele 3 corzi. din catea am vazut si Daron malakian a folosit fender , pieselel lui fiind in drop c si c#..

 

 

Acum 43 minute, sleepblackheart a spus:

N-ai treaba. Eu ii dau si Drop F pe scale de 25.5"

 Si nu ai intampinat nici un  fel de problema cu bazaitul?

 

Link to comment
Share on other sites

E Fender Fender ? ( sau e Squier sau copie ) , pune pls o poza cu accesul la truss rod.

Orice ar fi, verifica de n ori inainte (google) ce imbus iti trebuie, de ce dimensiune, standard imperial sau european (daca le incurci si l-ai stricat atunci chiar vei fi obligat sa il duci la cineva), sau poate ai truss la care se poate umbla cu surubelnita. Fender-ul meu a venit fara imbus-uri si la multi vine fara, un pic de google si o tura la magazinul de brico cel mai apropiat te salveaza. Tot de imbus vei avea nevoie si sa umbli la saddles.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Acum 15 minute, Eldrian a spus:

E Fender Fender ? ( sau e Squier sau copie ) , pune pls o poza cu accesul la truss rod.

Orice ar fi, verifica de n ori inainte (google) ce imbus iti trebuie, de ce dimensiune, standard imperial sau european (daca le incurci si l-ai stricat atunci chiar vei fi obligat sa il duci la cineva), sau poate ai truss la care se poate umbla cu surubelnita. Fender-ul meu a venit fara imbus-uri si la multi vine fara, un pic de google si o tura la magazinul de brico cel mai apropiat te salveaza. Tot de imbus vei avea nevoie si sa umbli la saddles.

Da , e fender fender . Accesul la truss nod se de jos , sub fret 21 cu o surubelnita in cruce . Doar intonatia se regleaza cu imbusul. Am curbat cadul putin si in standard suna mult mai bine. Acum incerc sa rezolv problema pentru drop c . Multumesc tuturor pentru ajutorul oferit!

Link to comment
Share on other sites

Chiar e nevoie de 10 răspunsuri să-și dea cineva seama că .48 e cam subțire pentru drop C?
De exemplu Malakian folosește .52 și eu n-aș recomanda mai subțire, dar ține și de gusturi.

6 hours ago, Ștefan1231 said:

Sunt sanse ca problema sa fie grosimea corzilor sau tensiunea slabita?

Da, o coardă mai groasă va fi mai tensionată față de una mai subțire, pentru același acordaj (și lungime).

De ce sare lumea mereu la truss rod pentru orice problemă, când ar trebui să fie ultimul lucru de care te atingi, mai ales când nu știi ce faci?
Fretbuzz? Truss rod. Zdrăngăne arcurile de la trem? Truss rod. S-au îngălbenit dozele? O fi de la truss rod.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce faci acolo cu imbus-ul, dar 99.9999% sigur ca nu intonatia o reglezi. Probabil inaltimea. Marea problema este ca vrei sa canti si standard, si drop C. Daca sari des de la una la alta mereu vei avea probleme, de intonatie, de truss, de buzz, numai chestii de care nu ai nevoie ca beginner. Sfatul meu, tine-o in standard pana scapam odata de lockdown apoi daca te hotarasti pe drop C, (sau pe standard, cum vrei) mergi la cineva autorizat si fa-ti un setup pentru acordajul pe care il vrei. 

1 hour ago, FiveseveN said:

 .48 e cam subțire pentru drop C?

Iommi are .42 pentru C#, am un prieten care a cantat stoner cu .42 pentru drop C, e preferinta personala. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt 3 chestii - neck relief, string height si intonation. (na ca nu mai vreau sa traduc)

 

Neck relief - ai zis ca e cu surubelnita. Colegul a pus un filmulet mai sus care iti explica.

String height - surubelele alea mici pentru care iti trebuie imbus (ridici/cobori coarda). Tot colegul de mai sus, al doilea filmulet.

Intonation : tot o surubelnita, sunt astea https://guitargearfinder.com/guides/guitar-intonation/

 

Pentru inaltimi recomandate, citeste manualul (si daca ai luat-o de noua, clar a venit cu manual) , in care ai totul explicat, pe modelul tau. Daca nu ai, https://support.fender.com/hc/en-us/articles/115005949546-Fender-Guitar-Owner-s-Manuals

 

De curiozitate, ce model e ?

Link to comment
Share on other sites

Apropo, vezi că prăgușul (nut) pe care se odihnesc coardele înainte să ajungă la cheițele de acordaj trebuie adaptat la grosimea coardelor folosite și înălțimea pe care o dorești față de taste (care la orice în afară de blues apăsat și derivate e dezirabil să fie cât mai mică posibil - dar cât anume depinde de construcția și finisajul chitarei - să nu aibă taste pe alocuri prea înalte, ușor ieșite din șanț etc. ).

Pentru aia mai bine apelezi la un tehnician bun sau un pasionat bun și la meșterit.

Dacă sunt dimensionate inadecvat, orientate prost etc. șanțurile vei avea probleme cu menținerea unui acordaj stabil sau efecte speciale incorporate :)

De asemenea, "neck relief" sau concavitatea gâtului nu trebuie să fie foarte mare, altfel, cu cordarul (bridge pus jos și comod o să ai fie buzz în zona tastelor 5-9 pe cam toate coardele, fie o să ridici "saddles" (kkturile alea cu cate două șuruburi-piciorușe mici) până o să dispară buzz dar o devină mai incomod de cântat în zona aia și/sau o să falseze chitara, "sharp", adică de la distanța mai mare până să o lipești pe tastă când iei nota, o să tensioneze mai mult și o să rezulte o frecvență mai mare decât ar fi corect pentru nota corespunzătoare poziției, în funcție de acodaj.

De asemenea,saddles alea nu se reglează la oha, gatul are o anumită raza (radius) - la straturi e de regulă 9.5", alea trebuie să urmeze radius nu să stea toate linie sau care pe unde se nimerește.

 

LE - la a ta cred că e 7.25" radius, adică pe românește trebuie distanță ceva mai mare a coardelor față de taste decât la 9.5, 12, 16 etc. pentru a nu muri notele la benduri sau a nu "beneficia" de buzz.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, Eldrian a spus:

Sunt 3 chestii - neck relief, string height si intonation. (na ca nu mai vreau sa traduc)

 

Neck relief - ai zis ca e cu surubelnita. Colegul a pus un filmulet mai sus care iti explica.

String height - surubelele alea mici pentru care iti trebuie imbus (ridici/cobori coarda). Tot colegul de mai sus, al doilea filmulet.

Intonation : tot o surubelnita, sunt astea https://guitargearfinder.com/guides/guitar-intonation/

 

Pentru inaltimi recomandate, citeste manualul (si daca ai luat-o de noua, clar a venit cu manual) , in care ai totul explicat, pe modelul tau. Daca nu ai, https://support.fender.com/hc/en-us/articles/115005949546-Fender-Guitar-Owner-s-Manuals

 

De curiozitate, ce model e ?

Am sa verific mâine încă o data și sper sa am norocul sa reușesc.  Chitara este un fender special edition 60s stratocaster surf green cu un pickguard metalic ,de asemenea fender. Mulțumesc încă o dată pentru ajutorul acordat!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 14 minute, apocapsile a spus:

Apropo, vezi că prăgușul (nut) pe care se odihnesc coardele înainte să ajungă la cheițele de acordaj trebuie adaptat la grosimea coardelor folosite și înălțimea pe care o dorești față de taste (care la orice în afară de blues apăsat și derivate e dezirabil să fie cât mai mică posibil - dar cât anume depinde de construcția și finisajul chitarei - să nu aibă taste pe alocuri prea înalte, ușor ieșite din șanț etc. ).

Pentru aia mai bine apelezi la un tehnician bun sau un pasionat bun și la meșterit.

Dacă sunt dimensionate inadecvat, orientate prost etc. șanțurile vei avea probleme cu menținerea unui acordaj stabil sau efecte speciale incorporate :)

De asemenea, "neck relief" sau concavitatea gâtului nu trebuie să fie foarte mare, altfel, cu cordarul (bridge pus jos și comod o să ai fie buzz în zona tastelor 5-9 pe cam toate coardele, fie o să ridici "saddles" (kkturile alea cu cate două șuruburi-piciorușe mici) până o să dispară buzz dar o devină mai incomod de cântat în zona aia și/sau o să falseze chitara, "sharp", adică de la distanța mai mare până să o lipești pe tastă când iei nota, o să tensioneze mai mult și o să rezulte o frecvență mai mare decât ar fi corect pentru nota corespunzătoare poziției, în funcție de acodaj.

De asemenea,saddles alea nu se reglează la oha, gatul are o anumită raza (radius) - la straturi e de regulă 12", alea trebuie să urmeze radius nu să stea toate linie sau care pe unde se nimerește.

Având în vedere perioada în care ne aflam  , nu prea am cui sa o duc . Spre dezavantajul meu , stau în apropiere de sv. Freturile sunt ok . Am ridicat acele piciorușe și s a întâmplat exact ce ai spus. Ma voi juca mâine iar în speranța că voi reuși. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.