www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

preturile sunt ok la cei de la www.soundstudio.ro... vad o singura problema ! nu prea au mare lucru pe stoc ! unde scrie timp de livrare 2-3 saptamani... de obicei dureaza mai mult. as cumpara doar de la magazinele online care au in stoc toate modelele... ideala varianta asta ! dar in lipsa de altceva... merge si asa, atata timp cat nu ti se cere sa platesti in avans ! bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest lucky

Am de vanzare muzicuta pentru stil country, Hohner Pro Harp MS in F# Major noua, (am mai multe de vanzare) garantie. Accept si schimburi. Tel 0724107262

 

Am de vanzare Hohner Pro Harp MS nou, garantie, ideal pentru country. Mai ofer si alte muzicute. 0724107262

 

Am de vanzare Hohner Pro Harp MS garantie, nou. Tel. 0724107262

Edited by lucky
Link to comment
Share on other sites

Am de vanzare muzicuta pentru stil country, Hohner Pro Harp MS in F# Major noua, (am mai multe de vanzare) garantie. Accept si schimburi. Tel 0724107262

 

Am de vanzare Hohner Pro Harp MS nou, garantie, ideal pentru country. Mai ofer si alte muzicute. 0724107262

 

Am de vanzare Hohner Pro Harp MS garantie, nou. Tel. 0724107262

 

Posteaza la mica publicitate, aici s-ar putea sa nu le gasesca nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Guest lucky

Sunt tare suparat, momentan niciun site online nu au Golden Melody Ab. Mai astept putin, apoi poate trec pe modele Crossover sau Thunderbird, ce parare aveti, se merita?

Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu muzicutele YONBERG ! designul este foarte interesant si sunt cateva solutii tehnice foarte destepte in el ! mai ales ideea de a prinde placile cu niste cleme, ca sa faca dezasamblarea mult mai usoara ! capacele sunt iarasi foarte interesant lucrate si cred ca proiectia sunetului este foarte buna...

 

corpul este dintr-un compozit special de plastic... pare foarte durabil, si extrem de bine lucrat ergonomic.

 

placile cu lamele sunt de la o serie de top ale firmei SEYDEL... lamelele din otel inoxidabil... un lucru bun ! materiale de calitate. problema este pretul ! destul de mare - undeva in jurul sumei de 170 Euro !!! astept sa aud mai multe mostre de sunet si detalii ale constructiei interne(in poze clare ! si nu in desene 3D !)... si poate o sa-mi cumpar si eu una !

Link to comment
Share on other sites

Guest lucky

Mă ajută cineva şi pe mine vă rog cu o listă de la Hohner categoria Tremolo? Caut ceva până la 150 lei dar nu chinezerii. Mersi.

 

am vazut si eu muzicutele YONBERG ! designul este foarte interesant si sunt cateva solutii tehnice foarte destepte in el ! mai ales ideea de a prinde placile cu niste cleme, ca sa faca dezasamblarea mult mai usoara ! capacele sunt iarasi foarte interesant lucrate si cred ca proiectia sunetului este foarte buna...

 

corpul este dintr-un compozit special de plastic... pare foarte durabil, si extrem de bine lucrat ergonomic.

 

placile cu lamele sunt de la o serie de top ale firmei SEYDEL... lamelele din otel inoxidabil... un lucru bun ! materiale de calitate. problema este pretul ! destul de mare - undeva in jurul sumei de 170 Euro !!! astept sa aud mai multe mostre de sunet si detalii ale constructiei interne(in poze clare ! si nu in desene 3D !)... si poate o sa-mi cumpar si eu una !

ACEST NOU PRODUS A FOST TESTAT ÎN TIMP SAU E NEW STAFF? Nu aş merge pe un produs nou apărut. Hmmm... mult 170 euro, mai degrabă 170 lei.
Link to comment
Share on other sites

produsul este nou. nu este vorba de vreo muzicuta revolutionara ca si concept !

 

este vorba doar de un concept revolutionar(din anumite puncte de vedere) in materie de design, calitate a materialelor si sisteme de prindere a placilor cu lamele.

 

in final este tot o muzicuta, dar facuta cu mult mai multa grija pentru detalii. cu materiale de ultima generatie si un aspect mai futuristic...

 

ideile tehnice sunt foarte destepte ! vreau insa sa aud niste inregistrari facute cu un microfon profesional de studio ... care sa reflecte adevaratul sunet al muzicutei... nu o inregistrare facuta cu un microfon de calculator...

 

muzicuta nu este ieftina... dar la ce calitate au materialele... si mai ales ca e dotata cu lamele din otel inoxidabil ! va merita banii !

Link to comment
Share on other sites

Guest lucky

Îmi cer scuze anticipat dacă se supără cineva discutând pe acelaşi subiect... Am dat comandă la expertmusic pentru Golden Melody Ab Major dar sper să nu fie în tunată în LOW. Vă rog să.mi explice careva de-aici la ce foloseşte acordul LOW. Mersi

 

produsul este nou. nu este vorba de vreo muzicuta revolutionara ca si concept !

 

este vorba doar de un concept revolutionar(din anumite puncte de vedere) in materie de design, calitate a materialelor si sisteme de prindere a placilor cu lamele.

 

in final este tot o muzicuta, dar facuta cu mult mai multa grija pentru detalii. cu materiale de ultima generatie si un aspect mai futuristic...

 

ideile tehnice sunt foarte destepte ! vreau insa sa aud niste inregistrari facute cu un microfon profesional de studio ... care sa reflecte adevaratul sunet al muzicutei... nu o inregistrare facuta cu un microfon de calculator...

 

muzicuta nu este ieftina... dar la ce calitate au materialele... si mai ales ca e dotata cu lamele din otel inoxidabil ! va merita banii !

ATUNCI AR TREBUI SĂ SCADĂ PREŢUL LA SEYDEL ŞI M-AŞ BUCURA PT CĂ ÎN SITUAŢIA DE FAŢĂ NU-I CORECT SĂ PUI UN PREŢ DE 5 MILIOANE PT UN SEYDEL. OK, SĂ VINĂ ACEST NEW BRAND CU LAMELE INOXIDABILE DAR SĂ SCADĂ PREŢUL LA SEYDEL ŞI HOHNER. APROPO, CE MODELE DE SUZUKI RECOMANDATĂ PÂNĂ-N 150 LEI?
Link to comment
Share on other sites

acordajele de tip LOW sunt niste variantiuni sa le spunem mai exotice ale unor acordaje normale.

 

dupa cum exista si acordaje HIGH

 

exista muzicuta acordata in C(DO) simplu(nici LOW nici HIGH) !!!... asta inseamna ca nota de baza de pe gaura 1 suflat... cea care indica in ce tonalitate este acordata muzicuta, corespunde notei DO© din octava de mijloc a unui pian (MIDDLE C)... acordaj in HIGH C nu se poate face din cauza unor limitari tehnice... nu se pot fabrica lamele pt. sunete atat de ascutite(in registrul acut) !

 

in schimb se pot face acordaje LOW sau SUPER LOW... prin urmare exista anumite modele de muzicute in acordaje LOW... de exemplu modelul THUNDERBIRD de la Hohner disponibil in tonalitatile: Low F, Low E, Low Eb, Low D, Low C, Low Bb, Low A, Low G and Low Low F(acordat cu 1 octava mai jos decat modelul traditional LOW F !!!).

 

SEYDEL are un model numit SESSION STANDARD, la care exista si cateva acordaje HIGH mai putin intalnite - HIGH A, HIGH Ab, pe langa traditionalul HIGH G !

 

toate muzicutele acordate alternativ in maniera LOW sau HIGH sunt demne de luat in seama IN SPECIAL DE CATRE PROFESIONISTI ! este nevoie de o tehnica de respiratie foarte bine pusa la punct pentru a lucra cu ele si trebuie sa ai si o stiinta anume ca sa alegi piesele potrivite sa fie cantate cu o asemenea muzicuta.

 

in general sunt alternative bune de luat in seama in inregistrarile de studio, unde poti sa dai o mai mare expresivitate anumitor pasaje solistice sau de acompaniament ! acordajele de tip LOW nu sunt bune pentru pasaje rapide ! lamelele sunt grele si raspund greu la atacul coloanei de aer ! TREBUIE UN SISTEM DE SONORIZARE FOARTE BUN si un MICROFON de FOARTE BUNA CALITATE ca sa se poata capta corect bogatia si subtilitatile timbrale ale unei muzicute in acordaj de tip LOW ! asta e greu de gasit in Romania ! doar in studiouri ! in aplicatii live este extrem de greu !

 

acordajele de tip HIGH sunt bune pt. pasaje rapide, cu mare atentie in registrul acut al muzicutei(gaurile de la 7 la 10) !

 

ar mai fi de luat in calcul si modelul HOHNER STEVE BAKER SPECIAL !

Link to comment
Share on other sites

Guest Maria Cristina

ceau, vad multe pareri.... pt o incepatoare... cred ca merge si un made in china, apoi o sa cumpar ceva mai bun.... nu inteleg diferenta dintre muzicute lungi cum am eu si cele mici, difera cumva la sunet?? Sunt f. cautate astea de 20 - 30 lei...

Link to comment
Share on other sites

ceau, vad multe pareri.... pt o incepatoare... cred ca merge si un made in china, apoi o sa cumpar ceva mai bun.... nu inteleg diferenta dintre muzicute lungi cum am eu si cele mici, difera cumva la sunet?? Sunt f. cautate astea de 20 - 30 lei...

 

muzicutele MADE IN CHINA sunt de foarte proasta calitate ! ASCULTA SFATUL UNUI PROFESIONIST ADEVARAT cu 12 ani de experienta si care a testat toate modelele existente in Romania !

 

cele chinezesti NU MERITA BANII ! cumpara o muzicuta HOHNER de calitate din modelele : MARINE BAND DELUXE, SPECIAL 20 sau GOLDEN MELODY ! asa o sa ai garantia ca totul este in regula ! pentru inceput in tonalitatea C(DO MAJOR) !

 

cauta postarile mele facute la acest topic ! cel putin pe cele din ultimii 2 ani ! si cauta si vizioneaza cu atentie tutorialele facute de mine. o sa gasesti linkurile intr-una dintre postari !

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

ceau, vad multe pareri.... pt o incepatoare... cred ca merge si un made in china, apoi o sa cumpar ceva mai bun.... nu inteleg diferenta dintre muzicute lungi cum am eu si cele mici, difera cumva la sunet?? Sunt f. cautate astea de 20 - 30 lei...

 

Probabil muzicuta ta "lunga" e tip tremolo. Daca are doua randuri de gauri e tremolo. Cele "scurte", cu un rand de gauri sunt diatonice. Eu am toate 3 categoriile, tremolo, diatonica si cromatica, si sunt muzicute bune. Ce pot sa spun e ca fiecare are domeniiile ei de utilizare, dar pe alocuri le poti folosi "fortat" si la alt gen, dar nu suna la fel de frumos. De ex pe cromatica nu poti face benduri cum faci pe diatonica, asta daca vrei sa canti blues, pe tremolo e foarte indicat sa canti prin metoda tongue blocking ca sa marchezi ritmul etc. Mie toate imi plac, fiecare are posibilitatile ei de expresie si fiecare necesita tehnici specifice. Iar o muzicuta buna suna in primul rand frumos, apoi raspunde in mod normal la tehnici, nu patesti ca un sofer incapator pe o rabla de masina si care nu stie unde e problema, la el sau la masina.

Link to comment
Share on other sites

ceau, vad multe pareri.... pt o incepatoare... cred ca merge si un made in china, apoi o sa cumpar ceva mai bun.... nu inteleg diferenta dintre muzicute lungi cum am eu si cele mici, difera cumva la sunet?? Sunt f. cautate astea de 20 - 30 lei...

ai dreptate, Maria. Sunt multe rable de 20 lei dar NU MERITA!!! Asculta sfatul dlui Petrescu, mergi pe Hohner. A ta e tremolo 48 "lunga" pt populare si traditionale.

Edited by Bujor Florin Lucian
Link to comment
Share on other sites

Guest Maria Cristina

Mulţumesc pentru sfaturi. Un lucru trebuie lămurit: fiecare muzicuta pentru fiecare gen de muzica dacă puteţi

Link to comment
Share on other sites

Mulţumesc pentru sfaturi. Un lucru trebuie lămurit: fiecare muzicuta pentru fiecare gen de muzica dacă puteţi

GREU DE SPUS... DEPINDE CE VREI SĂ CANTI. ITI RĂSPUND ÎN LIMITA ÎN CARE MĂ PRICEP; DACĂ GREŞESC, VOI CEI CARE SUNTEŢI PE FORUM, SĂ MĂ CORECTATI!

DECI... Pentru Blues, Rock, Country, ai nevoie de DIATONICA 10 GĂURI.

Pentru Church&Gospel ai nevoie de OCTAVE

Pentru Tradiţionale, Populare, Clasice, ai nevoie de TREMOLO de la 16 la 48. Nu poţi face populare pe un Richter pt că nu ai destule note. NU recomand de asemenea, tonalităţile LOW.

Link to comment
Share on other sites

Nu poţi face populare pe un Richter pt că nu ai destule note

 

Nu poti face ANUMITE populare, care folosesc notele lipsa. Le poti face pe restul si sunt destule. Intr-adevar, e frustrant sa iti placa un cantec si sa nu-l poti canta pentru ca n-ai o nota, chiar daca ai nevoie de ea doar o data in cantecul respectiv. Unii mai folosesc doua muzicute in game diferite si unde lipseste o nota, o canti de la cealalta muzicuta. In filmuletul urmator aveti un exemplu un acest sens, plus vedeti si diferenta de sunet intre diatonica si tremolo. La diatonica se mai foloseste de bend ca sa obtina nota lipsa. Muzicuta tremolo a individului o am si eu.

 

Daca chiar te enerveaza bendurile dar totusi vrei un acordaj in richter (care are si el avantajele lui), poti lua un Koch armonica. E o combinatie diatonica-cromatica. Si zice-se poti face si benduri pe ea, eu nu am folosit-o.

Cea mai versatila ramane cromatica veritabila, n-ai frica de vreo nota pe care sa n-o poti canta. Insa nu merg decat niste benduri firave, asta daca vrei expresivitatea blues-ului, altfel n-ai nevoie de benduri pentru ca ai schimbatorul. Are si ea alte dezavantaje, printre care pe primul loc as pune etansarea mult mai slaba din caunza ansamblului schimbator. Apoi lipirea "supapelor" la inceput din cauza condensului care o face aproape inutilizabila. Pentru asta muzicuta trebuie incalzita inainte de a canta (tinuta in buzunar). O mai gasesti cu schimbatorul lipit de la saliva uscata etc. Si sa nu mai zic pretul.

 

Pentru cine e la inceput si vrea o muzicuta, as recomanda o diatonica in genul celor recomandate pe aici. E si cea ma ieftina si nu risti sa dai bani multi si apoi sa vezi ca nu e de tine.In plus mi se pare ca de la ea treci cel mai usor la alt tip de muzicuta, dar e o parere subiectiva.

 

Filmuletul:

Link to comment
Share on other sites

Guest Maria Cristina

Imi puteti spune ceva detalii despre dezasamblare, curatare, intretinere? Cat de des trebuie facuta?

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune ceva detalii despre dezasamblare, curatare, intretinere? Cat de des trebuie facuta?

 

cum spuneam... la acest topic despre MUZICUTA, am postat in ultimii 2 ani o serie de detalii mai mult decat pertinente ! TREBUIE DOAR UN PIC DE RABDARE SI MULTA ATENTIE PENTRU A LE CAUTA SI ANALIZA !!!

 

iata linkurile pentru niste tutoriale despre muzicuta, explicate zic eu foarte pe intelesul tuturor ! in primele 10-20 de secunde ale fiecarui material, pe ecran apare o descriere scrisa a ceea ce contine fiecare material video !

 

 

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Maria Cristina

 

 

cum spuneam... la acest topic despre MUZICUTA, am postat in ultimii 2 ani o serie de detalii mai mult decat pertinente ! TREBUIE DOAR UN PIC DE RABDARE SI MULTA ATENTIE PENTRU A LE CAUTA SI ANALIZA !!!

 

iata linkurile pentru niste tutoriale despre muzicuta, explicate zic eu foarte pe intelesul tuturor ! in primele 10-20 de secunde ale fiecarui material, pe ecran apare o descriere scrisa a ceea ce contine fiecare material video !

 

 

AM CAUTAT SI NU AM GASIT NIMIC LEGAT DE CAT DE DES TREBUIE SPĂLATA(??) O MUZICUTA. O DATA LA LUNA, AN, ZILNIC, CUM SE PROCEDEAZA? AM NECURATATE CATEVA DE PRIN ANII 80
Link to comment
Share on other sites

Te uiti in ea si daca vezi depuneri in gauri o cureti. Perioada, depinde cat de mult salivezi, daca esti curata in gura cand canti, cum o pastrezi (daca nu sta in cutie si se prafuie). Eu curat cam la 3-4 luni diatonica, cant cam 30 min/zi, celelalte le curat si mai rar,ca deja cant trec la ele dupa o jumate de ora de diatonica, nu prea mai salivez. Ca sa protejez diatonica de saliva, la inceputul "lectiei", cand salivez mai mult, cant cu capul putin pe spate, ca saliva sa curga mai greu in muzicuta. Si in general cant cu muziicutele putin ridicate de partea din spate. Asa recomanda unii pe net, combinat cu o anumita pozitie a buzelor fata de garuile muzicutei. Am constatat ca e o idee mai usor de benduit, mai ales acutele, si in plus protejeaza mai bine de saliva. Aici cu pozitia buzelor am vorbit de diatonica. La celelalte merg pe tongue blocking de cele mai multe ori. Dupa ce cant nu inchid cutiile cu muzicute complet decat dupa cateva ore, ca sa se usuce mai repede, mai ales cele de lemn nu e bine sa stea mult umede.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva sa-mi spuna ce TARG DE MUZICA exista in perioada aceasta incepand chiar de azi timp de-o saptamana? Niciun magazin online nu mai aduc muzicute pt ca cei de la Trossingen nu sunt acasa, asa mi s-a explicat decatre cei de la www.expertmusic.ro as fi curios sa stiu mai multe. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

1) Targul din aceasta perioada se tine la FRANKFURT si este cel mai mare din Europa !

 

2) @Maria Cristina - ce fel de muzicute ai ???? ce modele sunt ? cum se numesc ? trebuie sa stiu ce fel de muzicute sunt ca sa pot sa iti dau un sfat ! muzicutele se curata in functie de cat de des se murdaresc !

 

3) @Crivas - MUZICUTA NU SE TINE INCLINATA IN SUS SAU IN JOS NICIODATA ! cei de pe net care recomanda asa ceva HABAR NU AU CE VORBESC ! NU MA INTERESEAZA CINE SUNT EI ! EU AM VAZUT LA LUCRU 3 muzicutisti de inalta clasa - SUGAR BLUE, CHARLIE MUSSELWHITE si RICK ESTRIN ! NICI UNUL DINTRE EI NU TINEA MUZICUTA INCLINATA ! NU ASA SE INVATA CORECT CANTATUL LA MUZICUTA ! MUZICUTA SE TINE PERFECT PERPENDICULAR PE DESCHIDEREA BUZELOR !

 

Salivarea se controleaza foarte simplu. iti cureti bine dintii, limba si gingiile inainte de a canta. pe urma inghiti din cand in cand saliva.... daca este in exces si iti clatesti gura cu apa ! trebuie doar sa fi atent la aceste lucruri !

Link to comment
Share on other sites

Guest Maria Cristina

2) @Maria Cristina - ce fel de muzicute ai ???? ce modele sunt ? cum se numesc ?

Pai... mi-e rusine sa zic dar... chinezarii.. hero, harmony. Am ales Tremolo pt k lamelele nu se rup asa repede precul la Richter. Acum vrea sa ma axez pe Hohner Crossover, pt k e din bambus si tine mai mult decat plasticul sau lemnul, ce parere aveti? e ok crossover? NU am folosit niciodada Richter-uri mi-e cam frica dar voi incerca, dle Petrescu.

Link to comment
Share on other sites

@Maria Cristina - as sugera sa renunti la chinezariile alea ! daca vrei cu adevarat o muzicuta tremolo buna, cauta ceva de la Hohner... eventual modelul HOHNER COMET 32 sau 40 TREMOLO OCTAVE Harmonica. sunt geniale ! corp de plastic si lamele de f. buna calitate !

 

abia pe urma recomand modelele ECHO 32, 40 sau 48 ! sunt foarte bune, sunet excelent, lamele bune, dar corp de lemn !

 

CROSSOVER sunt f. bune, dar cam scumpe ! mai bune pt. inceput SPECIAL 20 sau GOLDEN MELODY !

Link to comment
Share on other sites

Guest Maria Cristina

Multumesc de raspunsuri; Tot nu sunt lamurita de ce un Tremolo e mai scump decat un richter... Pe Richter lamelele se distrug mult mai repede si mai usor. Comet Wender la ce pret exista? Ben Hewlett are niste tutoriale super pe youtube

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri; Tot nu sunt lamurita de ce un Tremolo e mai scump decat un richter... Pe Richter lamelele se distrug mult mai repede si mai usor. Comet Wender la ce pret exista? Ben Hewlett are niste tutoriale super pe youtube

DACA TOT VREI TREMOLO, POTI CUMPARA GOLDEN MELODY TREMOLO, MAI IEFTINA DECAT COMET SAU ECHO. MAI EXISTA KREUZWENDER-ERSATZ DAR SCUMPA FOC...
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Eu sunt incepator la muzicuta, in sensul ca de abia m-am apucat. Eu vreau pur si simplu sa ma acompaniez la chitara cu muzicuta. Deja am descoperit o metoda foarte buna pe care o recomand si altora, in cazul in care nu s-a mai spus pe aici. Metoda se cheama JP Allen http://www.harmonica.com/lessons/ Surprinzator este exact ce ma intereseaza pe mine in momentul de fata, adica are lectii pentru acompaniamentul la chitara. Tot ce trebuie e o muzicuta in C. Cursul are si 110 cele mai populare melodii de cantat la muzicuta. Mentionez ca nu vreau sa ofuschez pe nimenea, dar acest curs este exact ce ma intereseaza pe mine, si asta e greu de gasit intr-o lume unde toata lumea e experta si vrea sa faca lectii de nivel conservator+, iar pentru incepatori nu e practic mai nimica. Acelasi lucru l-am patit si cu lectiile de chitara, si de voce. E destul de greu sa gasesti exact ceea ce iti doresti, mai ales ca eu nu sunt in fenomenul muzical si nici nu voi fi vreodata, asta fiind doar un hobby al meu. M-am apucat de studiat, si cu putina vointa si cu niste timp liber sper a ajung la nivelul pe care mi l-am propus.

 

A, si asta cu ce fel de muzicuta ai e iarasi o discutie fara sens. Daca esti talentat canti pe orice muzicuta chinezeasca, canti si la frunza. Daca nu esti talentat, dar iti doresti sa inveti, cu siguranta ca la inceput poti canta pe orice muzicuta atata timp cat nu este dezacordata. Eu am una de la Lidl diatonica in C, si asta zice si nenea ala de pe site, ca e de ajuns ca sa canti aproape ce vrei. Deci asta cu recomadarile de muzicute scumpe la incepatori e ca si cum le-ai spune ca o chitara Hora nu suna bine desi ei nu stiu cum ar trebui sa sune acordul Re major, si ca trebuie sa-si cumpere nu stiu ce chitara scumpa, desi ei in majoritatea cazurilor dupa saptamani, hai cateva luni, se plictitsesc si ajung instrumentele obiecte de decor prin casa.

 

Cea mai buna muzicuta din lume ca si cea mai buna chitara pe care o recomand este VOINTA.

 

PS: Pentru cei care vor intreba cum ne dam seama ca muzicuta e dezacordata. Pai daca e doar un pic, nu e o problema mai ales la inceput. Daca e mult si dupa 2-3 zile de suflat in ea nu ne dam seama, parerea mea e ca nu prea avem nicio treaba cu instrumentul respectiv si poate ar fi mai bine sa ne lasam ca sa nu ne incurcam reciproc si noi pe muzicuta si ea pe noi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.