www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest ursamajor

Salutam cu respect comunitatea!

Am cochetat o vreme cu muzicutele chinezesti de 24 de gauri, tip tremolo, cred. As vrea sa fac pasul catre o muzicuta cromatica. Ce parere aveti de acestea:

http://www.magazinuldemuzica.ro/THOMANN-CHROMATIC-40-MUNDHARMONIKA-_-11455.html

http://www.magazin-muzica-online.ro/instrumente-de-suflat/muzicuta/belcanto-hrm-40-cro-muzicuta-chromatic/pId6718/psId82/page2/sort0

 

Inca o intrebare, ce tip de muzicuta folosesc tipii de aici:

Link to comment
Share on other sites

Te salut.

 

1) in ambele clipuri se canta cu muzicute din acelea cu doua randuri de gauri, numite TREMOLO HARMONICA...

 

din ce vad, se pare ca sunt modele din alea chinezesti, ieftine si proaste... ma rog... prea vast subiectul !

 

2) modele de muzicute cromatice pe care le-ai dat in linkurile tale... SUNT TOT NISTE CHINEZARII SINISTRE ! acesti fabricanti de muzicute nu exista in mod oficial... sunt muzicute facute in China... unde exact... habar nu am... poate chiar pe un vapor... si care sunt BRANDUITE(poarta numele) cu numele de THOMANN si BELCANTO... THOMANN NU SE OCUPA CU FABRICAREA DE INSTRUMENTE ! MAI ALES DE MUZICUTE !

 

3) singurele firme serioase de muzicute cromatice sunt HOHNER, SEYDEL si SUZUKI... Daca Seydel si Suzuki sunt greu sau aproape imposibil de gasit in Romania, HOHNER se mai gasesc si sunt relativ mai ieftine...

 

Iti recomand de la HOHNER modelele cromatice numite: CHROMONICA 48, CHROMONICA 64, SUPER 64 CHROMONICA... alte modele nu merita ! sunt prea scumpe !

 

Am eu cateva de vanzare, din stocul meu personal, de care nu mai am nevoie ! sunt nefolosite ! da-mi un mesaj privat daca te intereseaza !

 

merci si bafta multa !

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Care este "spilul" cu umflarea obrajilor, ca am vazut ca unii folosesc chestia asta. De cateva zile incerc si eu dar inca nu m-am prins. Ca o idee vaga mi se pare un fel de "vas de expansiune", cand se sufla prea tare, obrajii preiau din aer ca sa nu iasa un sunet prea puternic, dar nu sunt sigur. Poate si la bendingurile din zona inalta?

Link to comment
Share on other sites

Nu este nici un mare spil ! este o optiune la care apeleaza unii muzicutisti... sunt multi care nu folosesc asta.... merge folosita pentru anumite tipuri de pasaje... mai ales pe partea cordal/ritmica...

 

BAZA UNEI RESPIRATII CORECTE SI MAI ALES EFICIENTE VA RAMANE MEREU - RESPIRATIA DIN DIAFRAGMA ! fara ea... NU EXISTA TON si AMPLIFICARE DIN CORP... prin urmare nu se va dezvolta un sunet corect pe care sa se intervina cu bending, vibrato, shake, warble si alte tipuri de tehnici si efecte...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ca multi altii care au scris aici, si eu vreau sa imi iau o muzicuta Special 20 sau Golden Melody in C.

Am citit toate posturile, dar ori mi-a scapat mie ceva, ori sunt mai greu de cap :D . Pentru un incepator, tinand cont ca Special 20 costa 94 RON si Golden Melody costa 100 RON, cum ma decid care sa o iau? Ma uit care imi place ca design sau pe care o gasesc prima pe stoc, sau mai este o diferenta notabila care imi scapa mie? Am inteles ca GM este acordata altfel si ca are notele mai "curate", dar din ce am vazut pe youtube, si cu ea se pot canta acorduri. Va rog lamuriti-ma si pe mine.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

SPECIAL 20 este acordata intr-o maniera sa-i zicem de compromis... pe ea sa pot canta acorduri mai armonios. GOLDEN MELODY este acordata mai mult pentru solouri nota cu nota. acordurile suna un pic dezacordat, dar nu jeneaza la ureche.

 

ambele modele sunt foarte bune. eu recomand SPECIAL 20 pt. ca este mai usor de demontat si curatat si este mult mai rezistenta la uzura.

 

o alegere foarte buna este si MARINE BAND DELUXE !

 

oricare din aceste modele isi merita banii cu prisosinta !

Link to comment
Share on other sites

SPECIAL 20 este acordata intr-o maniera sa-i zicem de compromis... pe ea sa pot canta acorduri mai armonios. GOLDEN MELODY este acordata mai mult pentru solouri nota cu nota. acordurile suna un pic dezacordat, dar nu jeneaza la ureche.

 

ambele modele sunt foarte bune. eu recomand SPECIAL 20 pt. ca este mai usor de demontat si curatat si este mult mai rezistenta la uzura.

 

o alegere foarte buna este si MARINE BAND DELUXE !

 

oricare din aceste modele isi merita banii cu prisosinta !

 

Multumesc pt lamuriri si promptitudine. De altfel vroiam sa va multumesc si pt tutoriale. Excelente :-)

Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos si mai ales sa-si atinga scopul. Regula de baza: chiar daca n-ai o metoda de studiu, orice exercitiu e mai bun decat a tine muzicuta in cutie. Regula doi: rabdare si perseverenta.

 

Eu am bajbait prin tinerete cu un hero, era tip tremolo ca numai de-alea erau pe atunci. Acum se implineste aproape un an de cand am luat o cromatica. Am dat 250 ron pe ea sh, dar luata de la magazin. Acasa, dupa 20 de minute de incercari mi se parea enorm de greu sa invat la ea, aproape ca imi venea sa plang ca n-am luat tot una tot tremolo si in plus mult mai ieftina. Continuarea? Am aplicat regulile de care am zis la inceput, iar In aprilie am luat si o golden melody, deci diatonica, iar in iunie inca o cromatica, de asta data noua. Iar acum sunt multumit de nivel, mai ales ca sunt la a enspea tinerete si zice-se ca se prinde mai greu..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ANUNT VALABIL INCEPAND CU DATA DE 28 ianuarie 2013 !!!

 

DOAR PENTRU CEI DIN BUCURESTI !!!!!

 

PREDAU LECTII DE MUZICUTA - Tuturor celor cu adevarat interesati !!!

 

Va anunt ca primesc o noua serie de ELEVI LA MUZICUTA.

 

Lectiile se fac DOAR la domiciliul meu, in functie de programul meu si al elevului

 

AVETI NEVOIE DE O MUZICUTA in tonalitatea C(Do Major), de preferat firma HOHNER, model SPECIAL 20, in cel mai rau caz model BIG RIVER HARP !!!

 

O lectie dureaza o ora si jumatate. pretul unei lectii = 50 lei

 

Pentru detalii despre lectiile de muzicuta - 0751 511 846(intre orele 10:00-23:30)

 

sau email: harmonicamark2001@yahoo.com

 

Va astept cu mesaje.

 

CER SI OFER SERIOZITATE MAXIMA !!!!!!!

 

Va multumesc mult. Marcian Petrescu

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

piesa este in tonalitatea G Major(sol major). este clar cantata pe o muzicuta de tip TREMOLO. tipul canta foarte bine. se foloseste de avantajele modului in care sunt acordate aceste muzicute de tip tremolo, care-i permit sa cante foarte multe acorduri din gama SOL, in care este piesa si in care este acordata si muzicuta lui.

 

ideea de baza a melodiei se poate canta si pe o muzicuta diatonica acordata in G(sol) - in maniera STRAIGHT HARP sau pe diatonica acordata in C(do) - in maniera CROSS HARP, doar ca nu va avea bogatia timbrala a unei muzicute de tip tremolo, care in general au fost gandite pentru acest gen de piese !

 

se poate canta si pe cromatica, dar tot cu aceste limitari legate de bogatia timbrala, mai mica decat in cazul unei muzicute de tip tremolo !

Link to comment
Share on other sites

Guest canonistul

va salut !! tatal meu canta pe cand eram copil la o chinezarie tremolle hero si asa am invatat dupa ureche cateva "melodii" populare. acum, sunt interesat de o diatonica si m am orientat spre SUZUCHI SUB 30 IN C KEY .doresc sa mi spuneti daca merita pt un incepator. si totusi de ce nu sunt uzuale mult tremollourile deoarece par ca au tonalitati mult mai multe ca un diatonic. astept un raspuns si va multumesc pt ceea ce faceti aici !!!

Link to comment
Share on other sites

Va salut. modelul de SUZUKI SUB 30 va spun foarte clar !!! NU ESTE PENTRU INCEPATORI ! este o muzicuta extrem de complexa si care necesita o tehnica aparte de a canta pe ea !

 

Din categoria diatonicelor de foarte buna calitate va recomand:

 

HOHNER - SPECIAL 20, GOLDEN MELODY, MARINE BAND DELUXE ! NU ALTE MODELE !!!

 

SUZUKI - MANJI sau PRO MASTER(modelul NORMAL !!! nu cel de tip VALVED)

 

in rest nu recomand altceva ! pentru alte detalii, astept mesaj privat. merci.

 

P.S. muzicutele de tip TREMOLO care se gasesc acum pe piata romaneasca sunt niste GUNOAIE MIZERABILE, de o calitate jalnica, sunt facute in China. NU MERITA NICI MACAR BANII PENTRU MATERIALELE DIN CARE SUNT FACUTE !

 

pe urma... aceste modele de muzicute NU SE POT FOLOSI in BLUES, JAZZ, COUNTRY sau ROCK ! ele sunt bune pt. muzica folk(anumite piese) si pt. muzica populara sau folclorul anumitor popoare !

Link to comment
Share on other sites

Suzuki sub 30 cred ca stii si ce pret are.Faci cumva nota discordanta in forum, multi de pe aici plangandu-se de muzicutele amintite de dl Petrescu ca sunt prea scumpe, adica undeva sub 100ron. Posibil sa scoata si altii ceva similar lui Suzuki sub 30 la un pret mai mic.

 

Intr-adevar, nu stiu de ce dar diatonicele domina piata la noi. Ce imi place la ele este feelingul sunetului chiar si brut, dar mai ales modulat si modelat. Altfel genul blues nu prea ma atrage, nu le am nici cu vocea. De curand am imprumutat o chitara si am inceput sa invat si la ea, sper sa ajung candva sa ma acompaniez, insa vor intervini limitarile ca nu mai pot manevra muzicuta.

La cromatica nu prea imi place sunetul, cel putin la chromonica 270 a mea nici atat. Mai am o 260 mai veche cu sunet mai placut dar etansare mai slaba din cauza vechimii. Cromatica insa e versatila.

Cat de curand cred ca imi iau si o tremolo, mi-ar fi placut una cu doua fete in doua game, dar ce am gasit pana acum sunt suspect de ieftine.

 

Suzuki a scos de curand si o tremolo cu schimbator, dar e greutatea ei in aur.

Link to comment
Share on other sites

Guest canonistul

merci frumos de raspunsuri ! ideea era ca mai bine iau ceva bun si cu un pret mai ridicat din prima decat sa mi iau 3 bucati mai ieftine insa ce nu ma vor satisface. insa, tot rascolind forumurile 90% recomanda pt un incepator ca mine hohner special 20 in C. dar sincer din reviewuri parca as opta pt hohner golden melody C , imi place si forma si cum suna.si la pret bun. sper sa fie alegerea buna pt un incepator.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o golden melody in c. Sunet ok , ergonomie ok. Nu imi place 3 bend, suna infundat. Am aranjat-o putin in zona sunetelor inalte ca sa-i cresc randamentul dar 3 draw nu stiu ce pot sa-i mai fac sa nu mai sune asa nasol la bend. Se zice ca e acordata pentru solo-uri si mai putin acorduri, insa nici acordurile nu mi se pare ca suna rau. Nu am avut special 20 ca sa compar.

 

Daca ai cantat doar pe tremolo, la inceput vei avea probleme cu single notes. Gaurile sunt mai apropiate si toate raspund si la suflat si la tras. Urmareste tutoriale cum se tine muzicuta in mana si in gura. Nu sufli in ea ca la fluierat, merge si asa, eu asa am inceput, dar e mai bine sa o "apuci" cu buzele. Lasa bendurile pentru mai tarziu sau incerci cate putin de curiozitate fara sa-ti pui ambitia.

Link to comment
Share on other sites

Guest canonistul

nu stiu daca pot numi exact ca am cantat, insa pe un tremollo am reusit usor sa invat cateva "lautaresti" si asta totul dupa ureche, cum se spune. sa canti la un instrument necesita ani de studiu. insa acum poate voi fi mai motivat in practica deoarece pot spune ca hohner e un instrument ok. sper miercuri sa l ridic de la magazin. si sa incerc prima suflare :). cand o sa cant precum Stevie Wonder o sa fiu multumit posibil :))

Link to comment
Share on other sites

Guest canonistul

revin. posesor de Hohner golden melody C de cateva ore!! cantaret :)) , posibil peste ani , ani buni. prima impresie: am realizat ca nu stiu nimic din ce inseamna o muzicuta, faptul ca am lalait pe o chinezarie hero acu' ani buni e nimic. pe diatonica abia dupa cateva ore bune imi ies ceva note curate si am reusit de 2 ori melodia Susana , aia simpla sa iasa cat de cat curat din gauri. i am luat si fiului meu una ieftina hohner (el are sanse mari cu anii ce-i are in fata :) ), un hohner Bluesband in C si vad diferenta intre ele si la sunet insa mai ales ca pe golden sunetul iese fara a necesita putere in suflu. comparand si cu special 20 pe care am vazut o in magazin, golden melody pare ceva mai alunecosa in mana . deci, ce sa zic decat un micut instrument insa greu de cantat pe el. sper ca in timp sa ma familiarizez cu el !! si cand ma gandesc ca mi doream un suzuki sub 30 :))) abia fac cateva sunete curate pe asta simplu :)))))) PS multumiri dlui Marcian Petrescu pt sfaturi !! si forumului in sine !!! desi din pacate sunetm putini in manelaria asta generala !!!! ce blues frate !!!merge un chki chiki chki cha !!!:(

:wee:

Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos si sa ajungi la un nivel cat mai sus.

Asa e, cand te uiti la o diatonica pare o jucarie, dar cand incerci sa canti la ea si vezi ca nu prea merge, sau cand vezi la aia marii ce scot din ea...

Da-i bataie, rabdare si ia-o temeinic. E bine ca ai si baiatul si va indemnati amandoi, sau chiar de la un timp sa va acompaniati reciproc.

 

Caut si eu in continuare o tremolo buna, as vrea una cu doua fete, au seydel si hohner cate un model in genul asta care tare mi-ar placea, in gamele C si G, insa nu le gasesc pe site-urile romanesti de instrumente. Apropo, daca mai ai drum pe la magazinul de unde ti-ai luat muzicuta, te rog sa te uiti de muzicute tremolo in genul in care am zis. Poate cine stie..

Link to comment
Share on other sites

Guest canonistul

merci de urari ! pai magazinul e in Bacau am inteles ca au si alte filiale , baietii de acolo sunt super de treaba, si cu ce pot ajuta atat:http://www.discosystem.ro/ro/348-tremolo si preturi ff bune , avand in vedere ca Golden Melody ul l am gasit pe alte siteuri la pret dublu. adevarat cu ce ati spus cand vad pe marii muzicutionisti acum, mi se par genii. inainte de a avea diatonica mi se parea , simplu. :)) ( viziune de incepator ). apropo de baiat sper sa i gasesc ceva cu pret bun insa mai usor de suflat.

Link to comment
Share on other sites

merci de urari ! pai magazinul e in Bacau am inteles ca au si alte filiale , baietii de acolo sunt super de treaba, si cu ce pot ajuta atat:http://www.discosystem.ro/ro/348-tremolo si preturi ff bune , avand in vedere ca Golden Melody ul l am gasit pe alte siteuri la pret dublu. adevarat cu ce ati spus cand vad pe marii muzicutionisti acum, mi se par genii. inainte de a avea diatonica mi se parea , simplu. :)) ( viziune de incepator ). apropo de baiat sper sa i gasesc ceva cu pret bun insa mai usor de suflat.

 

Multumesc pentru site. In genul dorit de mine vad ca au Hohner soloist, e si la promotie insa e cam mica, are doar doua octave.

In legatura cu pustiul, ia-i ceva ce-i place, ca daca nu-i place nu va canta, se va lasa. Altfel, suflatul mai greu e un bun exercitiu, cand treci pe una de se sufla usor o sa ai o viteza care nu stii de unde vine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stie cineva un lac sau ceva similar penru lacuit partile metalice ale muzicutei contra oxidarii si zgarierii? Evident ma refer la partile exterioare, nu la placile cu lamele. Ideea e ca indeosebi la stilul tongue blocking ele sunt supuse unei uzuri si oxidari mai mari, dat fiind ca inevitabil mai atingi si cu dintii de capace iar limba freaca si ea intens. Iar la o cromatica unde totul e metal la exterior se cunoaste repede efectul: se oxideaza si deci se decoloreaza, si dincolo de aspect, muzicuta nu mai aluneca usor. Ar trebui sa fie si ceva netoxic, sau cel putin sa nu se dizolve usor in saliva.

Link to comment
Share on other sites

Guest canonistul

revin dupa aproximativ o luna de incercari intr ale muzicutei. deci am reusit cam in 3 zile sa nimeresc pe o gaura, cam in 5 zile am reusit sa fredonez Susana pe cate o gaura ...acum mi a reusit cat de cat si ceva bending si "cant " jumatate din Hey Jude si Tears in Heaven destul de coerent. fiul meu si el a reusit pe o nota sa sufle intr o gaura si rupe si el cateva ritmuri scurte. acu' diferentele intre muzicute...hohner bluesband ieftina si golden melody : de cantat mai usor cu mult la golden insa feelingul pe buze e mult mai bun la bluesband, fapt care ma face sa cumpar alta insa sunt indecis tare intre special 20 sau lee oskar in C. asa ca si muzicieni muzicutionisti ce m au impresionat rau e jason Ricci. astept sfaturi intre cele doua muzicute si sa mi spuneti daca ca si incepator pot merge pe gama lee oscar in c melody maker adica in cross harp ?

Link to comment
Share on other sites

Guest lucky

Găsiţi în toate gamele pe soundstudio.ro Lee Oskar. Eu am nevoie că nu găsesc o Golden Melody Ab Major dacă aveţi să.mi faceţi rost. Tel 0724107262

Link to comment
Share on other sites

Guest lucky

Păi găsiţi în Toate gamele posibile majore şi natural minore modelele de la Lee Oskar pe www.soundstudio.ro la preţuri accesibile 129, 135 lei maxim. Cred că merită doar că sunt mai sensibile dacă le bruscaţi. Eu am nevoie de o Golden Melody în Ab Major şi nu găsesc pe niciun site în gama asta. Dacă aveţi de vândut, vă rog să mă contactati la 0724107262

 

Bună, mă bucur că v-am găsit, în urma sfaturilor lui Marcian Petrescu am cumpărat Special 20 şi în sfârşit nu mai arunc banii pe geam cu chinezerii SINISTRE. Deci am Special 20 Eb Major iar acum vreau să mai cumpăr un Golden Melody în Ab dar nu găsesc în gama asta niciunde. Dacă aveţi de vândut, noua, preţ maxim 100 lei să mă contactati la 0724107262 mulţumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.