www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am primit de curand cadou o muzicuta, nu e cine stie ce, pana sa ajung pe aici pe forum am aflat ca e tremolo harmonica si am aflat si care sunt notele...problema e ca nu prea gasesc pe nicaieri lectii pentru tipu asta de muzicuta, si chiar as vrea sa invat sa cant ceva la ea. Daca aveti ceva lectii, eBooks orice, sfaturi, le-as lua in considerare.

 

Merci aniticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest VladutAvramescu

Salutare tuturor, urmaresc de ceva timp postu asta , de fapt de vreo luna , cand am pus prima oara mana pe o muzicuta. Azi mi-a venit de la muzikia muzicuta noua special 20 :D si sunt super fericit dupa ce am "cantat" pe o chinezarie o perioada , asta parca e un alt instrument, chiar merita investitia, am atasat si o inregistrare facuta azi cu noua muzicuta, nu e mare lucru si din pacate nu se aude ritmu (buddy guy - i got a strange feeling) si nici eu nu am prins prea bine instrumentu, e mai greu decat am crezut si cred ca de asta imi place :D

Chiar ma bucur ca mai sunt si altii interesati de asa ceva.

Spor la cantat .Special20.ogg

Link to comment
Share on other sites

Guest karamele

Hohner Special 20 C!!! Si e toata a mea! Dar ce e si cu ce se mananca?

Tin sa mentionez ca cei de la Timisoara (muzikia.ro) au fost foarte prompti in privinta comenzii mele dar am ramas totusi surprins de taxele de transport care au ajuns la aproape 30 ron.

 

Ar fi frumos daca ar urca cineva un manual de tip "Harmonica for dummies", pentru ca sunt unii incepatori care nici macar nu stiu cum sa tina muzicuta in maini, sau cum sa tina buzele :) Stiu sa apelez la vechiul prieten Google dar sincer... chiar nu stiu ce sa aleg si de unde sa incep si de aceea sper ca poate cineva sa posteze o carte pentru incepatori. Nu am formatie, nu mi-am propus sa excelez, vreau sa invat doar pentru ca mi se pare fascinant acest micut instrument.

Tot pe acest forum, am gasit "coltul lui Toni" care mi s-a parut o idee extraordinara, la vremea aceea fiind poate singurul care a facut efortul de a inregistra acele lectii "pro bono". Inca mai sper in bunatatea "strainilor".

 

Multumesc anticipat!

 

later edit: E normal sa umplu muzicuta de saliva? Presupun ca e o greseala a incepatorilor. Ceva sfaturi in privinta asta?

Edited by karamele
Link to comment
Share on other sites

salut !

 

hai sa lamurim o chestie.... nu o sa gasesti nicaieri un material gratuit care sa te invete tehnicile de baza, mai ales cele legate de respiratie...

 

eu predau lectii de muzicuta... dar nu as putea avea rabdare in primul rand sa scriu un material si sa-l postez undeva...

 

pe de alta parte trebuie sa iti spun din proprie experienta ca NU POTI INVATA CORECT CUM SE RESPIRA PRIN MUZICUTA din carti sau metode... !!!!!!!!!

 

asta trebuie sa o faci cu ajutorul unui om cu experienta !

 

poti incerca singur, dar progresele sunt slabe si dureaza foarte mult pana ajungi sa stapanesti tehnicile.

 

pe de alta parte respirand gresit inveti gresit tehnicile si strici mai usor muzicutele !

 

cam asta e ideea. toate metodele care exista iti explica mai mult sau mai putin bine tehnicile de obtinere a unor note, tot felul de combinatii intre note, fraze muzicale... dar nu te invata ce e mai important - RESPIRATIA !!!

 

asa ca astept un semn daca vrei sa iei lectii de muzicuta.

 

Merci. Marcian - 0751 511 846

Link to comment
Share on other sites

Guest karamele

hai sa lamurim o chestie.... nu o sa gasesti nicaieri un material gratuit care sa te invete tehnicile de baza, mai ales cele legate de respiratie...

 

Nu-mi permit sa va contrazic dar permiteti-mi sa nu va cred.

 

eu predau lectii de muzicuta... dar nu as putea avea rabdare in primul rand sa scriu un material si sa-l postez undeva...

 

Dupa cum am mentionat Toni a facut un lucru extraordinar, iar efortul depus in astfel de "tutoriale" e mult mai mare decat pare, deci va inteleg.

 

pe de alta parte trebuie sa iti spun din proprie experienta ca NU POTI INVATA CORECT CUM SE RESPIRA PRIN MUZICUTA din carti sau metode... !!!!!!!!!

asta trebuie sa o faci cu ajutorul unui om cu experienta !

 

Teoretic, nu cred ca pot "sa dresez" nici un instrument fara ajutorul unui om versat.

 

poti incerca singur, dar progresele sunt slabe si dureaza foarte mult pana ajungi sa stapanesti tehnicile.

 

Aproape acelasi lucru mi-l spunea un stimat domn, profesor de chitara. :) Si a avut dreptate, progresele au fost lente iar in momentul de fata cam limitate, dar am depasit cu mult ce mi-am propus acum 2 ani, cand am luat prima chitara.

 

pe de alta parte respirand gresit inveti gresit tehnicile si strici mai usor muzicutele !

 

Presupun ca nu sunt primul sau ultimul care se incapataneaza sa fie autodidact.

 

cam asta e ideea. toate metodele care exista iti explica mai mult sau mai putin bine tehnicile de obtinere a unor note, tot felul de combinatii intre note, fraze muzicale... dar nu te invata ce e mai important - RESPIRATIA !!!

 

Multumesc pentru toate sfaturile care le-ati scris. O sa acord o atentie sporita respiratiei.

 

asa ca astept un semn daca vrei sa iei lectii de muzicuta.

 

Din anunturile pe care le-ati postat am aflat ca locuiti in Bucuresti, asa ca nu pot beneficia de serviciile dumneavoastra chiar daca as vrea. Multumesc oricum!

Link to comment
Share on other sites

salut !

 

pana la urma faci cum crezi...

 

poti alege sa inveti ca autodidact... cum am facut eu in urma cu 14 ani... dar atunci nu exista nimeni care sa ma poata invata...

 

depinde iinsa cat esti de dedicat...

 

Bafta multa... Marcian

 

P.S. cand o sa am timp o sa scriu niste observatii adunate in timp...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Skippy

uoi


Probabil este in C (ca sa stii sigur, sufla la prima gaura si vezi ce nota e, daca e C, atunci e in C). Pentru a cinta blues cu ea trebuie sa cinti in G. Fa-ti pe midi sau downlodeaza de undeva un backing track pentru blues in G si incepe sa te joci. Notele si teoria nu au nici o importanta deocamdata. Trebuie mai mult sa tragi (cam 80%) si sa suflii mai rar. Asa o sa-ti iasa ceva apropiat de blues. De aici, daca-ti place, eventual iti iei o muzicutza de blues adevarata (mai nou sunt foarte ieftine) si iti iei ceva material de studiu de pe net.

 

 

man, cu o muzicutza diatonica poti canta cam in orice gama, indiferent de cum e acordata scula. evident, iti trebuie studiu, sunt vreo 12-13 pozitii de cantat la o diatonica.

eu, momentan, stapanesc primele trei, mai exact, sa pp ca muzicutza e in C

1. in prima pozitie poti canta ceva gen oh, suzanna, un blues mai spre folk sau , ma rog, bluegrass daca te tine

2. :)

3. a doua pozitie este cea mai intalnita si e aia de care zici tu, se numeste cross harp si regula e ca daca muzicuta e intr-o nota, tu canti in dominanta, mai exact daca e in C si tu canti cu un chitarist ala tre' sa fie in G

4 :lol:

5. aici vine partea misto, ca poti canta in Dm daca stapanesti binisor bendingurile (half si full tone macar ;) )

CINE VREA SA STIE MAI MULTE DESPRE MUZICUTE, SA-MI DEA UN PM, II SPUN TOT CE STIU CU MARE PLACERE.

DE FAPT, CRED CA DESCHID UN TOPIC :)

 

Probabil este in C (ca sa stii sigur, sufla la prima gaura si vezi ce nota e, daca e C, atunci e in C). Pentru a cinta blues cu ea trebuie sa cinti in G. Fa-ti pe midi sau downlodeaza de undeva un backing track pentru blues in G si incepe sa te joci. Notele si teoria nu au nici o importanta deocamdata. Trebuie mai mult sa tragi (cam 80%) si sa suflii mai rar. Asa o sa-ti iasa ceva apropiat de blues. De aici, daca-ti place, eventual iti iei o muzicutza de blues adevarata (mai nou sunt foarte ieftine) si iti iei ceva material de studiu de pe net.

 

 

man, cu o muzicutza diatonica poti canta cam in orice gama, indiferent de cum e acordata scula. evident, iti trebuie studiu, sunt vreo 12-13 pozitii de cantat la o diatonica.

eu, momentan, stapanesc primele trei, mai exact, sa pp ca muzicutza e in C

1. in prima pozitie poti canta ceva gen oh, suzanna, un blues mai spre folk sau , ma rog, bluegrass daca te tine

2. :lol:

3. a doua pozitie este cea mai intalnita si e aia de care zici tu, se numeste cross harp si regula e ca daca muzicuta e intr-o nota, tu canti in dominanta, mai exact daca e in C si tu canti cu un chitarist ala tre' sa fie in G

4 :lol:

5. aici vine partea misto, ca poti canta in Dm daca stapanesti binisor bendingurile (half si full tone macar :D )

CINE VREA SA STIE MAI MULTE DESPRE MUZICUTE, SA-MI DEA UN PM, II SPUN TOT CE STIU CU MARE PLACERE.

DE FAPT, CRED CA DESCHID UN TOPIC :)

 

sal frate am si eu o muzicutza hohner silver star acordata in C.am inceput sa cant recent blues.poate ma poti ajuta cu ceva sfaturi utile eventual de unde pot face rost de ceva teorie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest andrei_andrei
uoi

 

 

 

sal frate am si eu o muzicutza hohner silver star acordata in C.am inceput sa cant recent blues.poate ma poti ajuta cu ceva sfaturi utile eventual de unde pot face rost de ceva teorie

 

Salut,

 

In primul rand ar trebui sa iti iei o muzicuta noua, pt ca ce ai tu este "degeaba" ca sa zic asa. Nici nu stiu de ce naiba le fabrica...., ma rog la inceput toti luam teapa cu astea.

 

Iti recomand Hohner Special 20s sau Hohner Golden Melody. Dupa ce iti iei alt instrument cauta pe net ca e plin de lectii si incearca si pe youtube, gasesti lucruri foarte interesante.

 

Multa Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut !

 

muzicutele din imagine, pe langa faptul ca au niste preturi de infarct(mai ales modelele de la SUZUKI - foarte bune de altfel), nu sunt bune decat pentru anumite genuri de muzica... jazz de tip dixie, populara... eventual ceva clasica...

 

langa ele trebuie sa se mai afle obligatoriu cel putin un muzicutist care sa cante pe cromatica(din aia cu schimbator)...

 

oricum, captarea lor este foarte greu de facut...

 

nu am cantat pe asa ceva, dar am vazut de vreo doua ori cum arata si cam cum se canta...

 

sincer, daca nu are cineva un ansamblu serios, cu cel putin 3 instrumentisti, nu are rost sa se apuce de asemenea muzicute...

 

parerea mea sincera...

 

mai bine la cele diatonice, de blues, jazz, folk, country... etc...

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest andrei_andrei

salut baieti,

 

acum ceva vreme, nu stiu daca va mai aduceti aminte ma apucasem sa fac pe google sites un site despre muzicuta, care sa ajute incepatorii sa gaseasca mai repede informatiile de care au nevoie. din lipsa de timp nu m-am mai ocupat de el insa as vrea sa reiau activitatea.

 

as vrea sa pun mai ales accentul pe un loc unde sa putem discuta. sa nu mai avem doar un topic pe care sa ne ingramadim toti ca aici.

 

am facut o sectiune "discutii" pentru inceput cu un singur loc in care se poate posta, insa daca vreti pot sa ma apuc de treaba si sa fac mai multe sectiuni, numai sa nu le fac degeaba.

 

adica daca tot muncesc macar sa le si folosim, cam asta ar fi ideea.

 

asa ca va rog sa imi spuneti daca ma apuc sau nu de treaba si daca da, va rog sa veniti cu sugestii legate de topicurile pe care vreti sa le avem in categoria discutii.

 

de asemenea daca aveti materiale ajutatoare pentru incepatori va rog sa imi spuneti. de fapt va rog sa imi spuneti orice :) pentru ca orice parere ajuta enorm.

 

sper sa putem duce la capat acest proiect si sa avem si noi un loc al nostru, chiar daca este ceva rudimentar pentru inceput.

 

Adresa Site-ului este: click

Link to comment
Share on other sites

salut baieti,

 

acum ceva vreme, nu stiu daca va mai aduceti aminte ma apucasem sa fac pe google sites un site despre muzicuta, care sa ajute incepatorii sa gaseasca mai repede informatiile de care au nevoie. din lipsa de timp nu m-am mai ocupat de el insa as vrea sa reiau activitatea.

 

as vrea sa pun mai ales accentul pe un loc unde sa putem discuta. sa nu mai avem doar un topic pe care sa ne ingramadim toti ca aici.

 

am facut o sectiune "discutii" pentru inceput cu un singur loc in care se poate posta, insa daca vreti pot sa ma apuc de treaba si sa fac mai multe sectiuni, numai sa nu le fac degeaba.

 

adica daca tot muncesc macar sa le si folosim, cam asta ar fi ideea.

 

asa ca va rog sa imi spuneti daca ma apuc sau nu de treaba si daca da, va rog sa veniti cu sugestii legate de topicurile pe care vreti sa le avem in categoria discutii.

 

de asemenea daca aveti materiale ajutatoare pentru incepatori va rog sa imi spuneti. de fapt va rog sa imi spuneti orice :) pentru ca orice parere ajuta enorm.

 

sper sa putem duce la capat acest proiect si sa avem si noi un loc al nostru, chiar daca este ceva rudimentar pentru inceput.

 

Adresa Site-ului este: click

 

 

 

 

Jos palaria pentru o astfel de initiativa! Ca si sugestie: deschide un topic dedicat in exclusivitate bendurilor! Din punctul meu de vedere cred ca este cel mai greu lucru de realizat la muzicuta. Daca reusesti asta restul vine de la sine .... . documentatia de pe net nu este suficienta asa ca experienta fiecaruia ar fi mai mult decat binevenita .... ! Eu unul incerc de vreo 4 ani si nu am reusit ...

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei_andrei
Jos palaria pentru o astfel de initiativa! Ca si sugestie: deschide un topic dedicat in exclusivitate bendurilor! Din punctul meu de vedere cred ca este cel mai greu lucru de realizat la muzicuta. Daca reusesti asta restul vine de la sine .... . documentatia de pe net nu este suficienta asa ca experienta fiecaruia ar fi mai mult decat binevenita .... ! Eu unul incerc de vreo 4 ani si nu am reusit ...

 

Salut, ti-am raspuns acolo :) o sa facem si un topic special pentru incepatori si tainele bend-ului

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei_andrei

e aproape gata, mai trebuie populat ca vad ca nu prea are nimeni de aici de gand sa intre. haideti fratilor postati ceva pe forumurile alea ca sa nu cred ca am muncit ca un nebun degeaba :):lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei_andrei
Site-ul este excelent! Si are o groaza de informatii superbune! Inca odata BRAVO pentru Andrei!

 

Multumesc foarte mult pentru aprecieri. Vezi ca am scris azi primele 2 lectii. E prima oara cand fac asta, insa zic eu ca sunt ok. A 2-a este despre bending, dar inainte sa o citesti pe asta, citeste-o si pe prima. Chiar daca sti care e treaba, macar poti sa dai ceva feedback. Daca ai nelamuriri astept sa imi zici pe forumul de pe site la coltul incepatorului

Link to comment
Share on other sites

Guest Beorn

Buna ziua...am o muzicuta Johnson acasa,are 48 de gaurele,sutiate pe doua randuri (24*2) si din cate am inteles pe net este e muzicuta...tremolo. Nu pot sa zic ca am cautat pe tot acest topicul ceva despre ea,dar pe majoritatea lui am facut-o. Imi poate spune cineva daca se poate canta fara acompaniament pe acest tip de muzicuta? Sau ceva indicatii despre ce se poate canta pe ea.

 

PS: nu gasesc nicio notatie,deci nu stiu daca e in G,E,C , iar urechea mea nu imi poate spunein ce e...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Mi-a venit si mie o muzicuta Hohner Special 20 acu 2 zile. Asta dupa ce am luat de la o taraba una chinezeasca cu 10 lei :) si mi-a venit pofta de mai mult. Deocamdata ma chinui la "single notes", dar sper sa mearga treaba. Diseara o sa cante si Marcian... abia astept!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest petricaradu

Buna seara tuturor

Am citit tot forumul , sunt bucuros de toate informatiile gasite.

Sper sa nu radeti de mine dar mie imi place si muzica populara cantata la muzicuta, este super pe la chefuri .

Am o muzicuta tremolo ( cea cu 48 gauri ) ,iese si nu prea.

As avea si eu o rugaminte la cei mai experimentati : Care este muzicuta care se preteaza cel mai bine la muzica populara ( hore , sarbe) .

Cu stima,

Radu

Link to comment
Share on other sites

Un salut prietenesc adresat celor care vor sa invete muzicuta !

 

hai sa lamurim cateva aspecte foarte importante !

 

1) exista o mare diferenta intre A CANTA la muzicuta si A SUFLA in muzicuta !!!!

 

o persoana care vrea doar sa se joace, se va multumi doar sa sufle cum se nimereste in muzicuta, in orice fel de muzicuta, fara sa aiba pretentia de a canta o melodie cu intonatie, cu legato intre note, cu ceea ce se numeste TON(cel mai important aspect in cantatul la muzicuta !)... SI, POATE CEL MAI IMPORTANT ASPECT, NU VA INVATA(SAU NU VA AVEA INTENTIA) DELOC PRINCIPIILE IMPROVIZATIEI LIBERE PE O ANUMITA TEMA SAU MELODIE !

 

Tonul specific fiecarui muzicutist este un lucru extrem de complex si care face clar distinctia intre un amator si un profesionist ! sau dintre unul care vrea sa cante si unul care doar "se prosteste" si el cu amicii la o bere...

 

Tonul se obtine si se dezvolta prin controlul cat mai bun al coloanei de aer care actioneaza asupra lamelelor si prin modul in care sunetul este amplificat in interiroul custii toracice. Muzicuta in sine nu are un volum sonor prea mare. volumul sonor si tonul se obtin prin amplificarea data de corpul omului !

 

Procesul este extrem de complex si din experienta mea pot sa spun ca de unul singur este foarte greu sa obtiii rezultate de calitate intr-un timp relativ scurt(ma refer la o perioada de 2-3 luni), uneori poate dura si un an ! O proasta coordonare a respiratiei poate duce foarte usor la distrugerea lamelelor ! acestea cedeaza mult mai usor daca sunt actionate cu o coloana de aer violenta sau incorecta. in plus, obtinerea modulatiilor(bending-urile) este extrem de anevoioasa si lipsita de claritate. modulatiile trebuie stapanite foarte bine pt. ca altfel o fraza in care se folosesc asemenea note modulate poate sa sune groaznic daca este cantata incorect. mai pe romaneste - TE FACI DE RAS !

 

ESTE FOARTE MULT DE DISCUTAT la acest capitol !!!

 

Pot sa spun tot din experienta personala ca pentru invatarea respiratiei corecte pentru cantatul la muzicuta nu exista in acest moment pe piata vreo metoda eficienta scrisa sau video/audio. Metodele care exista, unele foarte bune, te invata tehnicile specifice si tot felul de fraze muzicale.

 

Respiratia trebuie invatata cu asistarea unui profesor, care sa te corecteze pas cu pas.

 

2) exista mai multe categorii de muzicute, fiecare cu specificul ei...

 

a) muzicuta DIATONICA - are in general 10 gauri si cate doua lamele pe fiecare gaura(una actionata sufland aerul, cealalta aspirand aerul). Acestea se numesc popular muzicute de BLUES. pe ele se poate canta BLUES dar si folk, rock si in cazul anumitor super profesionisti se poate canta chiar si JAZZ(dar asta e alta poveste !). Unul dintre cele mai bune modele in ccea ce priveste raportul calitate/pret este HOHNER SPECIAL 20. Exista multe alte modele poate chiar mai bune decat acesta, dar sunt scumpe si foarte greu de gasit in Romania(daca nu chiar imposibil !).

 

- foarte important ! muzicutele diatonice sunt fabricate in mai multe tipuri de acordaje, fiecare adaptat pt. anumite tipuri de piese si pt. anumite genuri muzicale ! exista muzicute acordate in MAJOR, MINOR NATURAL, MINOR ARMONIC, COUNTRY... ca sa nu mai vorbesc de acordaje speciale, pt. muzica irlandeza sau alte sunete exotice !

 

 

B) muzicuta de tip Tremolo si Octave - sunt muzicutele care au doua randuri de gauri. ele sunt destinate in special muzicii populare, folk-ului, anumitor piese de country. foarte rar se folosesc in blues si doar pt. anumite efecte intr-o piesa !

 

c) muzicuta CROMATICA sau popular numita "MUZICUTA CU SCHIMBATOR". este poate cea mai complexa muzicuta existenta in acest moment. are doua randuri de lamele pe fiecare placa. un rand de lamele da tonurile, celalalt da semitonurile. acel buton pe care-l are in lateral actioneaza o tija cu niste ferestre mici, care deschid sau inchid camerele din interiorul muzicutei corespunzatoare unei anumite note. de exemplu. pe o gaura daca sufli aerul fara sa apesi butonul, o sa se auda nota C(do). daca sufli si apesi butonul, pe aceeasi gaura o sa se auda nota C#(do diez). practic se poate spune ca o muzicuta cromatica in acordata C(do), are notele asemenea unui pian. este mult de discutat aici despre toate aspectele.

 

ele se fabrica in variante cu 10, 12, 14 si 16 gauri, respectiv cu 2 1/2 , 3 , 3 1/2 , 4 octave cromatice ! pentru fiecare rand de 4 gauri se obtine o octava cromatica !

 

la inceput, cromaticele au fost fabricate doar in C(do). ulterior au aparut modele acordate si in alte tonalitati, cum este cazul modelului CHROMONICA 48 de la Hohner, care se fabrica in tonalitatile: C, D, Db, E, Eb, F, G, A, B, Bb. anumite firme fabrica si in alte tonalitati dar in serie mica si la preturi foarte mari ! Modelul CHROMONICA 48 are 12 gauri, 3 octave cromatice si un total de 48 de lamele(4 lamele pe fiecare gaura) !

 

Modelele cu 4 octave cromatice, cu 16 gauri si 64 de lamele, cum este cel de la Hohner numit CHROMONICA 64, se fabrica doar in tonalitatea C(do). exista din cate stiu eu doar 2 firme in lume care au reusit sa faca si muzicute cu 4 octave cromatice acordate si in Bb. In general modelele speciale sunt rare si au preturi cel putin duble fata de modelele clasice(standard).

 

 

d) ultima mare categorie de muzicute, sunt muzicutele destinate orchestrelor de muzicute. exista muzicute pe care se canta doar acorduri(CHORD HARMONICA), muzicute in tonalitate foarte grava pe care se canta partiturile de bas(BASS HARMONICA), exista o muzicuta numita POLYPHONIA, care este un fel de cromatica dar fara schimbator, care ofera posibilitatea unor anumite efecte melodice si ritmice in cadrul unei orchestre de muzicute. Aceste muzicute sunt apanajul profesionistilor si cu ele se poate canta folclor, jazz, muzica clasica. din cate stiu eu, nu s-au folosit aproape deloc pt. blues !

 

 

e) Chiar daca unele persoane o sa comenteze... va spun foarte clar !!! o muzicuta ieftina este in general o muzicuta de slaba calitate ! o muzicuta buna, costa in general intre 90 si 150 lei ! una de proasta calitate intre 20-40 lei ! astea ieftine sunt fabricate in 99% din cazuri in China, din materiale de slaba calitate !

 

 

prin urmare, ca sa dau o concluzie la tot ce am scris....

 

INAINTE de a va apuca sa invatati muzicuta, trebuie sa va ganditi ce vreti sa cantati mai exact... !!! Blues, jazz, country, folk, populara.

 

Pe urma trebuie sa va interesati ce muzicute sunt bune pentru fiecare gen de muzica... ce modele anume si de la ce fabricanti...

 

ganditi-va cat timp va puteti aloca pt. studiu ! 10-30 minute pe zi nu ajung daca vrei sa faci anumite performante ! sau mai rau - doar o data sau de doua ori pe saptamana....

 

apelati in prima faza la un profesor care sa va invete tehnicile de baza SI MAI ALES RESPIRATIA CORECTA ! daca stapaniti respiratia corect, restul se invata destul de usor !

 

NU INCERCATI SA ABORDATI DIN PRIMA PIESE GRELE. incepeti cu niste chestii simple... gen - Oh Suzanna ! piesa asta, cat de simpla pare, se poate canta in multe feluri, cu diverse intonatii si nuante....

 

Daca vreti sa abordati cantatul amplificat - AICI ESTE DEJA O ALTA LUME !!!! va spun din experienta ca treaba este foarte complicata si chiar aveti nevoie de sfatul unui profesionist !

 

cu riscul de a-mi atrage anumite critici, va spun ca eu predau muzicuta oricui este interesat !

 

asa ca, astept sa ma contactati - 0751 511 846(Marcian Petrescu).

 

sper ca v-au fost de folos cele scrise aici. bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest petricaradu

Buna ziua

Dl Marcian , super comentariu ...Va rog sa-mi spuneti cand sunteti mai liber , sa nu deranjez cu telefonul ,as mai avea cate ceva sa va intreb .

In rest ...numai bine !

Cu stima,

Radu

Link to comment
Share on other sites

va salut !

 

vreau sa va intreb ceva, ca sa stiu daca are rost sa-mi aloc timp pt. un asemenea demers sau nu !

 

multa lume a postat aici diverse mesaje cu diverse subiecte, cerand diverse sfaturi despre tehnicile de a canta la muzicuta sau despre diverse modele de muzicuta... sau despre amplificatoare/microfoane folosite pt. a canta cu muzicuta !

 

exista si acest site romanesc dedicat muzicutei:

 

http://sites.google.com/site/teachyourselfharmonica/Home

 

ce vreau eu sa va intreb este simplu...!

 

Nu dau lectii de muzicuta pe internet pt. ca nu am timp si nici interes, atata timp cat dau lectii de muzicuta in particular.

 

Pot insa sa va ajut cu sfaturi, bazate pe vasta experienta pe care am acumulat-o in timp, despre diversele tipuri de muzicute, amplificatoare, microfoane, intretinerea muzicutelor... In unele cazuri o sa postez si poze cat mai bine realizate ca sa fie lamurite cat mai clar anumite aspecte !

 

Vreau sa stiu daca are rost sau nu sa ma apuc sa scriu ceva materiale despre subiectele amintite anterior !

 

Sunt dispus sa imi aloc ceva timp pt. asta, dar doar daca exista cu adevarat interes !

 

prin urmare, astept intrebari extrem de pertinente, cat mai la obiect. Va rog sa va ganditi bine ce aspecte nu va sunt clare si ati vrea sa fie discutate. dupa ce o sa primesc suficiente raspunsuri, m-as putea apuca sa postez cateva mesaje cat mai detaliate.

 

prin urmare, va rog sa postati aici sau pe site-ul amintit mai sus intrebarile care va framanta !

 

va multumesc. Marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.