www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Nu stiu daca e locul potrivit pentru un astfel de topic, dar fie...

 

Am o muzicuta si mi-ar placea sa invat sa cant.Se pricepe cineva?M-a ajutat cu Google cu cate ceva, dar mare lucru n-a gasit, din pacate.Cine imi poate da un sfat, doua, e binevenit! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

pai, intrebarea vine cam asa... ce fel de muzicuta ai? de blues, sau cromatica? din cate stiu, alea cromatice se preteaza mai mult la acompaniament (eventual pentru acorduri), iar cele blues difera in functie de gama. Adica poti sa ai o muzicuta de blues "acordata" in C sau in D sau in alta gama, asta inseamna ca poti canta cu ea cam doar in gama respectiva (deci pentru fiecare gama ar trebui sa ai o alta muzicuta). De asemenea, nu cred ca poti canta blues pe o muzicuta cromatica si nici vice-versa (alte genuri pe muzicuta de blues). Eu unul n-am reusit sa fac rost de o muzicuta sa cant, a ramas la stadiul de proiect de viitor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Zau daca stiu ce e...E veche, chinezeasca, daca ajuta la ceva detaliile astea.Intr-un colt are gravat un C, deci trag concluzia ca e acordata in do.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cum imi dau seama ce fel de muzicuta am?

Cea mai mare dificultate pe care o intampin acum este ca nu nimeresc gaurile care trebuie...Adica vad frumos pe "tabulatura", dar nu suflu/trag aerul in/din gaura respectiva...

Link to comment
Share on other sites

Baumwolle cred ca si muzicuta mea e la fel ca a ta :)

Si eu mi-am dorit sa cant,dar cand incepeam sa cant Nora(cainele meu) incepea sa urle si...m-am lasat pagubasa!

Iti doresc sa reusesti sa inveti si sa stii:RESPECT :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Zau daca stiu ce e...E veche, chinezeasca, daca ajuta la ceva detaliile astea.Intr-un colt are gravat un C, deci trag concluzia ca e acordata in do.

16330[/snapback]

 

E chinezeasca si totusi scrie pe ea.Da, e in C.Numai ca asta e singura indicatie.Gaurile nu sunt marcate in nici un fel, nu am cum sa ma ghidez. :)

Are gaurile cam asa, pe doua randuri http://www.fxmusic.pl/img/stagg/tradycyjne/BJH-T32.jpg, numai ca sunt mai multe decat in poza.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am incercat si io cand eram mai mic sa cant la muzicuta

in mare am reusit

da nimic deosebit

de note poti sa'ti dai seama ori comparand cu o chitara sau orice instrument (bine) acordat

ori dupa ureche: vezi si tu cam a ce'ti suna terta aia, o iei p incercari etc

muzicuta in C n'are sunete alterate deci ar trebui sa'ti fie destul de usor

in rest, munca

:)

daca descoperiti vrun secret ceva ma anuntati si p mine ca's interesat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Supercow

mda...eu cant la muziccutza..dar in general numai piese "usurele"...daca ti-ai dat seama de cum vin notele (chestia asta o sa iti intre in reflex destul de repede, daca exersezi) poti canta de exemplu simfonia 9 a de beethoven sau fragmentul cunoscut din rapsodia romana de enescu...sau io mai stiu ce...care e mai simplutz...:) daca vrei notele pt piese mai simple, striga si o sa ti le scriu.

Stiu doar ca notele vin asa Do- sufli, RE- tragi aer, Mi- sufli, fa- tragi aer, Sol sufli, la tragi aer, Si tragi aer si Do 2 sufli :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Supercow

pai..recunosti pentru ca in timp ce iti misti buzele spre dreapta sufland si inspirand aer..vei observa marea jmekerie..si anume ca vei forma gama...adica ..nu trebuie sa sufli in gaurica...trebuie doar ..of..uite de exemplu ...doar sufla plimband usor gura spre dreapta..vei vedea ca iti va iesii popularul DO MI SOL DO2...apoi intoarce te spre stanga..va fi DO2 SOL MI DO....iar notele sunt in ordinea lor do re mi fa sol la si do..tu trebuie doar sa plimbi muzicutza...sa sufli si sa rasufli..stiu ca nu sunt coerenta...contacteaza ma pe mess ananebuna2004 si iti explic, eventual o sa imi iau si io muzicutza..si o sa facem o lectie online :)

Link to comment
Share on other sites

iei o gaura la'ntamplare si sufli. apoi tragi aer. vezi dk e ton/semiton. te muti la urmatoarea gaura si vezi c vine. c poa sa fie asa greu? :)

Link to comment
Share on other sites

o muzicuta diatonica are

gaura:1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
suflu:C  E  G  C  E  G  C  E  G   C
trage:D  G  B  D  F  A  B  D  F   A

 

o muzicuta cromatica are

gaura:1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
suflu:C  E  G  C  E  G  C  E  G   C
trage:D  F  A  B  D  F  A  B  D   F

 

la introducerea cheitei se cresc toate notele cu un semiton (doar la cromatica..evident)

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu o cromatica Hohner acordata in C... Momentan sunt la stadiul in care invat cum se tine si cum se sufla (pt ca trebuie sa stii sa scoti note "curate", acordurile fiind un pic mai usurele).

 

Baumwolle >> Daca are 12 gauri si eventual si un buton intr-o parte e aproape sigur (ca nu ma prea pricep) cromatica.

Link to comment
Share on other sites

Baumwolle, daca vrei sa cinti blues cu muzicutza respectiva, am eu citeva recomandari:

Ea nu este de blues dar totusi cu putzina atentie poate suna blues.

 

Probabil este in C (ca sa stii sigur, sufla la prima gaura si vezi ce nota e, daca e C, atunci e in C). Pentru a cinta blues cu ea trebuie sa cinti in G. Fa-ti pe midi sau downlodeaza de undeva un backing track pentru blues in G si incepe sa te joci. Notele si teoria nu au nici o importanta deocamdata. Trebuie mai mult sa tragi (cam 80%) si sa suflii mai rar. Asa o sa-ti iasa ceva apropiat de blues. De aici, daca-ti place, eventual iti iei o muzicutza de blues adevarata (mai nou sunt foarte ieftine) si iti iei ceva material de studiu de pe net.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Probabil este in C (ca sa stii sigur, sufla la prima gaura si vezi ce nota e, daca e C, atunci e in C). Pentru a cinta blues cu ea trebuie sa cinti in G. Fa-ti pe midi sau downlodeaza de undeva un backing track pentru blues in G si incepe sa te joci. Notele si teoria nu au nici o importanta deocamdata. Trebuie mai mult sa tragi (cam 80%) si sa suflii mai rar. Asa o sa-ti iasa ceva apropiat de blues. De aici, daca-ti place, eventual iti iei o muzicutza de blues adevarata (mai nou sunt foarte ieftine) si iti iei ceva material de studiu de pe net.

 

man, cu o muzicutza diatonica poti canta cam in orice gama, indiferent de cum e acordata scula. evident, iti trebuie studiu, sunt vreo 12-13 pozitii de cantat la o diatonica.

eu, momentan, stapanesc primele trei, mai exact, sa pp ca muzicutza e in C

1. in prima pozitie poti canta ceva gen oh, suzanna, un blues mai spre folk sau , ma rog, bluegrass daca te tine

2. :)

3. a doua pozitie este cea mai intalnita si e aia de care zici tu, se numeste cross harp si regula e ca daca muzicuta e intr-o nota, tu canti in dominanta, mai exact daca e in C si tu canti cu un chitarist ala tre' sa fie in G

4 :)

5. aici vine partea misto, ca poti canta in Dm daca stapanesti binisor bendingurile (half si full tone macar :( )

CINE VREA SA STIE MAI MULTE DESPRE MUZICUTE, SA-MI DEA UN PM, II SPUN TOT CE STIU CU MARE PLACERE.

DE FAPT, CRED CA DESCHID UN TOPIC :)

Link to comment
Share on other sites

se gasesc la muzica ...si io am luat-o p a mea ( e un hohner d blues in C) cu 300miii ...anu trecut....acum am vazut si la 800mii (cred ca avea o shmecherie...canta singura :)) )......

 

p.s. un topic ar fii binevenit... mai ales din partea celor care au material si cunostinte....

 

http://www.harmonicalessons.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

bravo baumwolle, tinand cont ca e "dupa ureche" suna bine.Cei care mai stiu mai postati ceva piese( burb,caramba). mi-am luat si eu un hohner si dupa cateva zile de suflat in ea am reusit sa fac "bend" si sa inteleg si partea teoretica.informatii utile cu explicatii grafice si exemple audio cum se face bend am gasit aici :bend harmonica pe acelasi site este si arhiva unui forum in care gasiti raspunsuri la sute de intrebari, un alt site interesant este acesta muzicuta pentru toti in care sunt explicate cam toate tehnicile folosite in muzicuta, plus improvizatie si alte minuni cam toate insa din perspectiva blues-ului.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Tzetze_harp

Daca va pot fi de folos ,cu mare placere sa va pot impartashii din ceece mai stiu si eu...Oricum este nevoie de multa rabdare si tenacitate pentru a ajunge sa stapanesti acest intrument...Inarmatzi-va cu rabdare :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salutare tzetze!se pare ca nu prea mai sunt multi interesati, insa am sa incerc sa "profit " eu de oferta ta.mi-am luat si eu o muzicuta de vreo o luna si jumatate si incerc sa descifrez tainele acestui instrument.am sapat pe internet informatii , si am reusit sa imi insusesc majoritatea notiunilor teoretice, incep sa ma descurc cu "single notes", pot sa fac si anumite benduri( nu foarte clare insa e un inceput).ma intereseaza in special sa cant blues , de aceea te intreb cam ce ar trebui sa studiez si mai ales cum. tu cum studiezi? daca mai studiezi?sa exersez game ?sa incerc sa imit ceea ce aud la cei consacrati?multumesc anticipat pentru sfaturile tale....astept sfaturi si de la altii care se pricep( carramba :) ).

pun si niste piese ca sa vezi cam pe unde ma aflu , eventual sa ma poti indruma mai bine.mi-ar place daca ai pune si niste piese cantate de tine solo...

joaca_de_copil___bluesy.mp3

piesa_romaneasca.mp3

killing_me_softely.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

salutare tzetze!se pare ca nu prea mai sunt multi interesati, insa am sa incerc sa "profit " eu de oferta ta.mi-am luat si eu o muzicuta de vreo o luna si jumatate si incerc sa descifrez tainele acestui instrument.am sapat pe internet informatii , si am reusit sa imi insusesc majoritatea notiunilor teoretice, incep sa ma descurc cu "single notes", pot sa fac si anumite benduri( nu foarte clare insa e un inceput).ma intereseaza in special sa cant blues , de aceea te intreb cam ce ar trebui sa studiez si mai ales cum. tu cum studiezi? daca mai studiezi?sa exersez game ?sa incerc sa imit ceea ce aud la cei consacrati?multumesc anticipat pentru sfaturile tale....astept sfaturi si de la altii care se pricep( carramba :) ).

pun si niste piese ca sa vezi cam pe unde ma aflu , eventual sa ma poti indruma mai bine.mi-ar place daca ai pune si niste piese cantate de tine solo...

 

Hei, canti bine! Mi-a placut mai ales blues-ul. Ce muzicuta ai?

Mi-am luat si eu una - Blues in E - si ma chinui cu "Ce oras frumos" a lui Andries.

Poti sa-mi dai si mie niste link-uri cu lectii?

Link to comment
Share on other sites

salut Raskolnikov!Eu folosesc o muzicuta Hohner blues in C .Daca am inteles bine ai o muzicuta in E ,vezi ca in general este folosita pentru a canta blues in B (second position).

link-uri care eu le-am gasit utile:

http://www.harmonicaclub.com/common/note_b...r_harmonica.htm

http://coast2coastmusic.com/diatonic/index.shtml

http://coast2coastmusic.com/directories/li...ica_Links.shtml <- aici e o lista cu diferite link-uri

http://harptabs.com/ <-aici este si un forum unde poti afla raspunsuri la multe intrebari

 

Noroc! Sa stii ca si eu am incercat la inceput Andries "Ce oras frumos"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.