www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

  • 4 months later...
Guest mi_sa_rupt_miu

salut! am o muzicuta http://www.craftcart.com/images/135.jpg HARMONICA golden butterfly (chinezeasca). cu 24de gaurele duble.

 

am scos pana pe la jumate spatiu cu spatiu si era ceva de genul

 

1 sufli G

2 tragi D

3 sufli C

4 tragi F

5 sufli E

6 tragi A

7 sufli G

8 tragi B

9 sufli C

10 tragi D

11 sufli E

12 tragi F

13 sufli G

14 tragi A

 

Deci pe sufli e Cmaj si pe tragi e Dm si cam asa vine toata. de care e? si ce pot canta pe ea? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Tzetze_harp
Rog pe cineva care cunoste ,sa imi spuna cum se numeste formatia cu care canta domnul tzetze in piesa postata de dansul , daca au cumva ceva album sau ceva sugestii de formatii care canta asa ceva, sa aiba si muzicuta .Suna a manuche , insa m-ar interesa formatii care sa aiba si muzicuta.

 

 

:) Salut, Sorin ! In primul rand imi cer scuze pentru intarzierea cu care apar pe aici....

Cea mai simpla varianta de dialog este pe yahoo messenger ID: kattaly38@yahoo.com

M-am uitat astazi,la indemnul lui Cyfer,peste piesele postate in ultima vreme de tine si nu pot decat sa iti prezint intreaga mea admiratzie !!!!

Perseverezi si ai deja baze tehnice bune...Felicitari !!!

Daca te bate gandul sa descoperi si alte valentze muzicale ale acestui instrument ,tangentziale bluesului, iti pun la dispozite tot materialul documentar pe care l-am acumulat.... Orice noua miscare ce o descoperi te va ajuta sa intelegi ca acest instrument,alaturi de toate celelalte, are posibilitatzi infinite de expresie...desi la prima vedere nu pare deloc asha....Este adevarat ca dupa o vreme fiecare instrumentist devine captiv unei maniere de lucru si de asta trebuie sa te feresti cel mai mult...Incearca tot tmpul sa ramai treaz si atent in raport cu ce simti...cu ce vrei sa exprimi,pentru ca nu exista retzeta perfecta....Exista doar iubire,patima si obsesie(in sensul bun) pentru muzica pe care o auzi in tine...Restul chiar nu prea conteaza...Relatia cu muzica este la fel de personala ca si relatia cu Dumnezeu...Esti doar tu in fatza Absolutului...

Link to comment
Share on other sites

:) Salut, Sorin ! In primul rand imi cer scuze pentru intarzierea cu care apar pe aici....

Cea mai simpla varianta de dialog este pe yahoo messenger ID: kattaly38@yahoo.com

M-am uitat astazi,la indemnul lui Cyfer,peste piesele postate in ultima vreme de tine si nu pot decat sa iti prezint intreaga mea admiratzie !!!!

Perseverezi si ai deja baze tehnice bune...Felicitari !!!

Daca te bate gandul sa descoperi si alte valentze muzicale ale acestui instrument ,tangentziale bluesului, iti pun la dispozite tot materialul documentar pe care l-am acumulat.... Orice noua miscare ce o descoperi te va ajuta sa intelegi ca acest instrument,alaturi de toate celelalte, are posibilitatzi infinite de expresie...desi la prima vedere nu pare deloc asha....Este adevarat ca dupa o vreme fiecare instrumentist devine captiv unei maniere de lucru si de asta trebuie sa te feresti cel mai mult...Incearca tot tmpul sa ramai treaz si atent in raport cu ce simti...cu ce vrei sa exprimi,pentru ca nu exista retzeta perfecta....Exista doar iubire,patima si obsesie(in sensul bun) pentru muzica pe care o auzi in tine...Restul chiar nu prea conteaza...Relatia cu muzica este la fel de personala ca si relatia cu Dumnezeu...Esti doar tu in fatza Absolutului...

Tzetze iti multumesc pentru raspuns ,pentru aprecieri , si pentru sfaturi , totusi nu mi-ai raspuns la intrebarea de mai sus : cu ce formatie cantai piesa postata de tine cu mult timp in urma , daca exista vreun cd de cumparat , si daca se poate cateva sugestii legate de formatii care mai cant asa ceva. Multumesc.

 

ps: Cyfer , multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Inca un post ,promit ca e ultimul ,in acest topic care se pare ca sa transformat intr-un fel de blog pesonal. Ca si o chitara , si muzicuta se poate acorda , procesul e un pic mai delicat , insa cu multa rabdare se poate orice. Am reusit sa modific o muzicuta diatonica in G , intr-o minor natural harmonica in Am (3rd position on the G harp).

Muzicuta suna cam asa, piesa nu e blues ,e mai mult o manea:

 

 

 

 

ps: mii de multumiri lui Chiperion

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Nene Sorine, nu te lasi, cresti frumos si parca vad ca incep sa arat si io cate ceva cu flueru', cand o fi sa am ceva timp sa mai studiez... da' mai arata, dom'le, la lume, ca nu se stie niciodata cine se-ndragosteste de ostroment si incepe sa apara pe-aici. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

De la o vreme ma bate gandul sa-mi iau o muzicuta(imi plac la nebunie melodiile alea texas-type).

Cat costa o muzicuta PRO? Dar una pt. incepatori? Ce firme sunt bune?

 

In comparatie cu cantatul la chitara, e mai usor la muzicuta?

 

PS: Vad ca pe thomann sunt 12 muzicute - 35 euro :\ Ma asteptam sa fie mai scumpe!??

 

Multumesc!

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20254

 

Stie domnu' asta cate-n luna si-n stele despre muzicuta, are de unde sa te-nvete si inteleg ca ar mai si avea treaba cu achizitiile.

 

 

Cat despre cantatu' la chitara/muzicuta... vezi si tu, ca nu stie nimenea ce-ti iese tie si ce nu, da' nu-i chiar un instrument la-ndemana oricui.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20254

 

Stie domnu' asta cate-n luna si-n stele despre muzicuta, are de unde sa te-nvete si inteleg ca ar mai si avea treaba cu achizitiile.

 

 

Cat despre cantatu' la chitara/muzicuta... vezi si tu, ca nu stie nimenea ce-ti iese tie si ce nu, da' nu-i chiar un instrument la-ndemana oricui.

 

 

Am citit anuntul domnului Marcian Petrescu insa nu sunt din Bucuresti si nici nu ma tenteaza sa iau lectii la muzicuta, cel putin pentru moment...

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Da-i, totusi, mail/telefon. Sunt sigur ca te poate consilia in legatura cu o achizitie, din ce-a mai scris dumnealui pe-aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

Daca tot vorbim de planeta muzicutistilor incepatori, as vrea sa va povestesc si eu cum am ajuns sa devin indragostit de acest mic instrument exatraordinar de mare.

 

De cand eram mic aveam o muzicuta cromatica, hohner, precum si una chinezeasca, d-aia de care tot vorbim, cu muuuulte gauri in care e imposibil sa sufli pe rand, la care nimeni nu stie sa cante. De aproape 3 ani insa, am devenit pasionat de blues, si am inceput sa ascult toti clasicii muzicii si sa incep sa invat acest gen de muzica si sa mi-l insusesc. La chitara stiam deja foarte bine sa cant folk, asa ca m-am apucat si de electrica, care evident este cu totul altceva. Totul a inceput in momentul in care am reusit sa inteleg cu adevarat acest gen de muzica si anume faptul ca vine din interior, fara pregatire de acasa, fara un studiu aprofundat al notelor, gamelor, tehnicilor de interpretare sau compozitie. Vine din interior, asa ca inchizi ochii si canti. Si la chitara, si la muzicutza, si sunt sigur ca si la saxofon sau trompeta sau tobe sau orice alt instrument. Cand am reusit sa fac asta la chitara eram extaziat, bine sa nu credeti ca sunt acum un mare stevie ray vaughan, insa am realizat intr-o zi ca pe putinele game pe care le-am descoperit singur (nu sunt nici pentatonice nici nimic, sunt doar game descoperite de mine care "suna bine", ele probabil sunt game dar eu nu le stiu numele), daca inchid ochii si simt blues-ul pot sa creez ceva...si eu cred ca asta inseamna muzica, creatia, arta...realizarea unei exprimari non-verbale, muzicale. Am reusit sa ma exprim prin chitara.

 

Asa ca intr-o buna zi m-am intrebat...oare nu e la fel si cu muzicuta? asa ca am luat muzicutza cea veche si chinezeasca si am inceput sa suflu in ritm de blues in ea...si ce sa vezi...minune...suna a blues...pentru mine suna a a blues...apoi am suflat si in cea cromatica si a sunat mult mai bine...va dati seama in ce extaz puteam fi...m-am mirat cum atatia ani am tinut muzicutele in casa fara sa imi dau seama cate lucruri pot realiza cu ele, dar aveam experienta cu chitara pe care nu am descoperit-o decat dupa ce a stat 20 de ani in praful de pe dulap. Recunosc totusi ca admiratia fata de acest instrument, am capatat-o si in serie de blues petrecute in compania celor mai buni muzicutisti de pe plaiurile mioritice, domnul Tzetze si domnul Marcian Petrescu (iertati-ma daca omit pe cineva), unde am observat doua stiluri diferite de cantat la muzicuta, doua firi diferite exprimandu-se pe muzicutze diferite, cu sunete si melodii diferite, dar cu acelasi element inefabil de "blues".

 

Ce a urmat a fost un periplu prin lumea muzicutzelor, prin lumea blues-erilor muzicutzisti si prin nenumaratele pagini de web cu documentatie muzicutistica. Mi-am achizitionat un hohner blue star harmonica in C de la muzica, clasica muzicutza de 300 de mii care se gaseste si astazi, si pe tot drumul spre casa am cantat la ea pe strada in timp ce lumea se uita la mine...cand mai trecea cineva din sens opus o mai bagam in toc si o scoteam dupa ce nu mai era nimeni pe trotuarul meu dar nu tot timpul...cert este ca am cantat la ea pur spiritual...doar in ritmul pe care il simteam...si cred ca asa a aparut blues-ul in prima instanta...la orice instrument....

 

Apoi ceea ce mi-a fost foarte de folos in aprofundarea acestui instrument, si lucrul care mi se pare esential pentru orice om care vrea sa afle primul si cel mai mare secret al cantatului la muzicuta (dupa parerea mea) este "cum sa scoti note unitare clare la muzicuta si nu doar sunete formate din mai multe note" (nu stiu daca s-a vorbit despre asta in acest thread...daca da, imi cer scuze). Am gasit pe youtube lectii foarte interesante ale domnului Dan Gage, si ale lui "low hanging fruit" :http://www.youtube.com/watch?v=7ZB1XV120rE , precum si domnul Adam Gussow care are aproape 200 de lectii de muzicutza:

care m-au ajutat sa imi perfectionez tehnica pe care am deprins-o relativ repede. Apoi am inceput sa iau dupa mine muzicutza pe oriunde merg, si sa incerc sa cant orice melodie imi vine in cap. Asa am scos singur melodii ca :auld lang syne, o ce veste minunata, si mandria mea: solo-ul de la sugar blue - miss you.

In prezent mi-am achizitionat din strainatate un set de 7 muzicutze cu cutie speciala: hohner piedmont blues, niste muzicute de proasta calitate (din plastic) insa ieftine si cu sunet nu foarte prost pe care intentionez sa imi perfectionez tehnica in toate gamele, si sa invat sa cant alaturi alti oameni, fiindca asta e cel mai important lucru, sa-ti gasesti locul in formatie si sa nu faci nota discordanta in cadrul unei melodii.

 

Imi cer scuze pentru postul imens, poate o sa postez si cateva lick-uri dupa ce o sa inregistrez.

Bafta la studiu, deoarece studiul muzicutzei este extrem de aprofundat, si cum zice si tzetze: trebuie sa te inarmezi cu rabdare. As vrea sa adaug si o vorba pe care am auzit-o legat de lucrul asta: "muzicutza e un instrument de puscariasi, daca nu stai minim 10 ani cu el in mana nu stii sa canti la el"...

Link to comment
Share on other sites

M-am mai documentat pe net...

Cele mai recomandate muzicute sunt Hohner si Lee Oskar(astea fiind cele mai bune, zic ei...).

De la Hohner este recomandata Special 20 iar la Lee Oskar Major Diatonic Harmonica(presupun ca asta e numele complet).

 

http://www.musiciansfriend.com/product/Hoh...p;CJPID=2270395

http://www.musiciansfriend.com/product/Lee...p;CJPID=2270395

 

Acum intrebarea este de unde as putea sa comand din tara sau strainatate? E vreun site din strainatate care ar putea sa trimita cu taxe postale mai mici, avand in vedere dimensiunea si greutatea? Eventual sa platesc inainte si sa-mi trimita prin posta normala?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Io nu mai spun nimica; n-am cu cine.

 

Player_1, mai are si nenea Sorin, care posteaza aici, materiale educationale de la mine si nu numai; sunt sigur c-ar fi benefic un schimb de impresii... Oricum, suntem vreo cativa pe-aici dornici sa te vada-n actiune; Auld Lang Syne s-ar putea sa-nvat si eu zilele astea pe fluierice. Oricum, thumbs-up, ca de la ,,urechist" la ,,urechist". :)

Link to comment
Share on other sites

Io nu mai spun nimica; n-am cu cine.

 

De ce spui asta?

I-am dat mesaj domnului Marcian Petrescu, inca nu am primit raspuns, si am profitat de timpul liber ca sa ma documentez despre muzicute... ce e rau in asta?

 

Later edit: Am gasit Special 20-uri la http://www.muzikia.ro/index.php?page=shop....op&Itemid=1

 

De ce scrie Marine Band pe Special 20-uri? Am vazut ca Marine Band-ul e din lemn,Special 20 nu...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

E, daca i-ai dat, apai mea culpa; ziceam ca-mi racii gura de pomana. :)

 

Daca ai drum pe-aici, niste muzicute [Hohner, parca] se gasesc la Muzica; se gasesc pana si cromatice, daca ai placere de asemenea minuni. Mai multe... iaca nu cunosc.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva, apreciez orice sfat si incerc pe cat este posibil sa-l pun in aplicare. Astept raspunsul domnului Marcian, poate are de vanzare muzicute... daca nu, probabil voi comanda de la Muzikia(desi mi-am cam luat teapa la toate comenzile de instrumente/accesorii muzicale pana acum).

Poate le fac o vizita celor de la Muzica din Craiova, poate-poate am noroc si gasesc un Hohner Special 20. Partea proasta e ca magazinul asta mi-a facut o impresie proasta si ma tem sa nu iau o muzicuta cu defect, habar n-am la ce sa ma uit cand o cumpar...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, nu pot sa dau edit, asa ca fac double-post...

 

Am vazut la Musician's Friend si Hohner Special 20, si Lee Oskar Diatonic Major. Siteul accepta plati in Paypal si vad ca ar costa 6$ transportul prin Standard Shipping($0.01 to $50.00 ONLY $5.95). Am citit ca multi useri de pe forum au cumparat de la ei, deci accepta si comenzi din Romania.

Tinand cont ca ar costa 30$ muzicuta + 6$ transportul, asta ar insemna 82 lei...

 

La muzikia ar fi 68 lei plus transport 20 lei(transportul + taxa de ramburs, ca baietii nu accepta PayPal)=88 lei.

Nu e diferenta mare dar cel putin as avea garantia calitatii din State si a reputatiei magazinului...

 

Stiu ca sunt cam grabit si nehotarat(in privinta modelului si a magazinului) dar mi s-a pus pata sa invat la muzicuta si vreau una cat mai repede :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
Imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva, apreciez orice sfat si incerc pe cat este posibil sa-l pun in aplicare. Astept raspunsul domnului Marcian, poate are de vanzare muzicute... daca nu, probabil voi comanda de la Muzikia(desi mi-am cam luat teapa la toate comenzile de instrumente/accesorii muzicale pana acum).

Poate le fac o vizita celor de la Muzica din Craiova, poate-poate am noroc si gasesc un Hohner Special 20. Partea proasta e ca magazinul asta mi-a facut o impresie proasta si ma tem sa nu iau o muzicuta cu defect, habar n-am la ce sa ma uit cand o cumpar...

 

Mai, cu defect nu prea cred ca ai putea gasi. Sufla si trage in toate gaurile pe rand si vezi daca se aude ceva. SFAT: in gaura numarul 2, nu vei putea obtine un sunet bun tragand la inceput, si nu in toate muzicutele, mai ales astea low-end. Cu ceva exercitiu vei putea obtine si acolo un sunet decent, nu stiu logica acestui lucru, stiu doar ca nu acolo sunetul e mai greu de obtinut.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.