www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest domnul Rig
si inca un sfat: o muzicuta de calitate te ajuta mult.

mi-am cumparat un mic si un tube preamp si le-am testat ieri inregistrand ceva muzicuta pe care am incercar sa o overdrive-uiesc :) putzin , rezultatul e acesta :garbage.mp3

Este foarte tare! "She left me for the garbage man" - genius! :)

Gata, clar, imi iau si eu harpa mississippi de-asta!

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest sugarblue

Daca vrei sa inveti sa canti la muzicuta, eu dau asemenea lectii, am deja 8 elevi si am rezultate foarte bune !!! DEPINDE DE TINE CAT ESTI DE HOTARAT SA INVETI !!!

 

Eu am fost si profesor suplinitor in invatamant si am si ceea ce se cheama didactica necesara predarii !!!

 

Metodele scrise si audio nu sunt bune pt. ca nu te invata esentialul !!!

CUM SA RESPIRI PRINTR-O MUZICUTA SI CUM SE LUCREAZA TEHNICA MODULATIILOR !!!

 

pare simplu sa sufli, dar este mai greu sa canti cu adevarat !!!!!

 

Daca te intereseaza, eu sunt Marcian Petrescu, profesionist din 2000, cant cu trupa BLUE SPIRIT.

 

Poti sa ma contactezi pe mail - harmonicamark2001@yahoo.com sau la tel- 0788 194 889

 

pot sa-ti recomand ce muzicute sa cumperi si pot sa-ti si procur !!!!

 

Merci, Marcian

Link to comment
Share on other sites

Guest sugarblue

Muzicutele chinezesti, ieftine, cele ieftine de la Hohner(alea de 200.000-300.000 lei) sunt niste tampenii sinistre !!!!

au designul copiat de la niste modele celebre, dar calitatea materialelor este groaznica !!!

Corpul si capacele sunt OK !!!! Dar bronzul lamelelor este de FOARTE PROASTA CALITATE !!!

 

Nu raspund lamelele la comenzi cum trebuie pt. ca la pretul mic si calitatea este mica !!!

 

Exista muzicutele SAMICK, diatonice - cu 10 gauri, ceva mai bune, dar nu stralucite !!!!!!

Am doi elevi care au cumparat asa ceva si a trebuit sa le fac un tunning serios pana au ajuns cat de cat la un sunet mai bun !!!!

 

Cu cat muzicuta este mai proasta, cu atat mai greu si frustrant este sa inveti sa canti !!!!

 

Sfatul unui om care canta profesionist de 7 ani, este sa va cumparati modelul SPECIAL 20 de la Hohner, o muzicuta de EXCEPTIE !!!!! Pretul este de maximum 1.000.000 in magazine la noi, dar face toti banii !

 

Alte modele personal nu recomand ! Evitati muzicutele pe corp de lemn !!!! Nu sunt etanse si crapa de la saliva si umezeala din respiratie !!!

 

Daca mai aveti intrebari, le astept.

 

Pentru lectii de muzicuta, va rog sa ma sunati la 0788 194 889. Valabil doar pentru BUCURESTI !!!!!!!

 

Va multumesc, Marcian Petrescu

Link to comment
Share on other sites

Alte modele personal nu recomand ! Evitati muzicutele pe corp de lemn !!!! Nu sunt etanse si crapa de la saliva si umezeala din respiratie !!!

Dar suna mai bine,mai ales cele din pozitiile grave,adica A sau G,muzicutele cu corp de lemn au tonul acela de Delta Blues

Acu multi ani am primit un sfat de la unul din cei mai mari muzicutisti din Europa,Ferenczi Gyorgy,fiindca nu imi ieseau bendurile,m-a sfatuit sa incerc cu o muzicuta dintr-o tonalitate mai inalta ,de ex,E.Io aveam de o luna una in G si ma chinuiam de mama focului,pana i s-a facut aluia mila de mine.La o saptamana dupa,am tras soloul din piesa asta

Marcian este probabil cel mai tehnic muzicutist de la noi,si cu siguranta aveti ce invata de la el.Highly Reccomended :)

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

:)

muzicutele BUSHMAN bat la popou tot ce gasesti la noi (un fel de gibson les paul al muzicutelor)

special 20 sunt OK pentru cine se poarta delicat cu muzicuta, nu pentru beginneri.

pentru incepatori, modelul Crossharp de la Hohner e mai indicat, pentru cazul in care trag din toti bojocii sa faca bending si rup lamele si dupa aia platesc 60 - 70 RON la unu' si la altu' sa le repare. Crossharpu' asta are lamelele mai groase si se rup cu mai mult efort.

muzicutele cu corp de lemn suna mai bine, dar daca lemnul e de k.a.k.a.t, se umfla de la saliva si ai dat banii pe prostii / nu pe mancare la copii. astea sunt pentru cine stie deja care-i mersu' cu muzicuta.

ce am scris mai sus e pentru cine are de unde alege.

sa fim seriosi, e buna orice diatonica, chiar si cu ceva lamele rupte...a fost buna si pentru unu' sonny terry, e buna pentru oricare.

cantati, cantati, cantati! :))

 

@sorin - lucreaza la metrica si acuratete. daca te obisnuiesti asa, n-o sa ai mari performante, no ofense! ai idei, dar fara studiu poti sa fii oricat de talentat.

ma mir ca nu a mai zis nimeni asta.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

@sorin - lucreaza la metrica si acuratete. daca te obisnuiesti asa, n-o sa ai mari performante, no ofense! ai idei, dar fara studiu poti sa fii oricat de talentat.

ma mir ca nu a mai zis nimeni asta.

carramba ,multumesc mult pentru sfaturi, de ce sa ma supar, nu am postat aici sa ma dau bun , ci in speranta ca am sa primesc ceva sfaturi de la oameni cu experienta, deci multumesc inca o data, daca ai putea sa detaliezi putin ,sau sa ma indrumi in vreo directie as aprecia.

undi se gasesti BUSHMAN-ul asta?

midnight, muzicutele Bushman , sunt un model relativ nou si care nu le gaseai ,pana acum, decat pe site-ul lor , nici macar in magazinele mari nu se gaseau,insa incepand de luna aceasta au reusit sa le puna in vanzare si prin Musiciansfriend.com : http://www.musiciansfriend.com/product/Bus...nica?sku=420816

 

 

Referitor la discutia corp de lemn corp de plastic: eu am inceput pe hohner blues (corp din lemn de par) insa am trecut la special 20, care sunt mai controlabile si cu un raspuns mai bun , si mai putin abrazive fata de buze, insa asa cum spunea si Midnight ,sunetul scos din muzicuta cu corp de lemn este mult mai placut,..........totusi sunetul scos de muzicuta , nu este dat doar de felul materialului folosit pt corp , ci si de grosimea lamelelor, marimea gaurilor si modelul capacelor folosite.

Link to comment
Share on other sites

Guest sugarblue

Merci Totu pt. aprecieri.

 

Eu vorbesc de muzicutele pe corp de lemn care se gasesc acum la noi, adice de Marine Band-uri, care nu mai sunt de foarte mult timp ce erau pana acum 15-20 ani !!!

 

Si americanii zic acelasi lucru.

 

Bushman-ul este foarte buna, sau SUZUKI FIRE BREATH sau SUZUKI PURE BREATH, dar scuze fratilor, la noi vax asa ceva, iar in amrica costa de te rup - 70-90 dolari !!!!!! Plus transport si vama !!!

 

Mergeti pe mana modelului SPECIAL 20 - John Popper si Sugar Blue folosesc asa ceva !!!!

 

Modelul asta are avantajul ca se poate demonta si curata cand vrei, cele pe corp de lemn, daca nu sunt prinse complet in suruburi nu se pot demonta !!! Sau se pot, dar nu se mai pot monta etans, mai ales daca sunt prinse in cuie de bronz !!!

 

Eu am facut customizing pt. niste muzicute MARINE BAND pe corp de lemn si e greu sa le aduci la adevar, mai ales modelele facute in ultimii ani !!! Au bronzul prost !!!

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

http://www.harpdepot.com/bush-dia.cfm

@ marcian - dupa cum se poate vedea nu sunt scumpe.

daca iei mai multe (ca doar n-o sa te deranjezi pt. una, ca nu face), costul transportului e vax.

daca ai pe cineva in state sa-ti trimita e si mai misto.

 

@ sorin - da-mi un PM cu nr. de telefon si vb.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest sugarblue

Da, asa e, la Harp Depot e bun pretul, dar ei nu lucreaza cu Romania !!!

 

Eu nu am rude sau cunostiinte in SUA, nici carte de credit, iar Harp Depot-ul nu accepta WESTERN UNION, asa cum fac cei de la COAST 2 COAST !!!

 

Au si ei Bushman-uri. Pt. moment nu sunt tentat sa cumpar asa ceva decat daca as putea sa testez un pic una inainte...

 

Eu ziceam ca-s scumpe sele 2 modele de la Suzuki. Unul costa vreo 55 USD, celalalt este 90 USD. Se zice ca-s foc, dar pana nu testezi...

 

Eu am pana acuma vreo 25 de SPECIAL 20 in cam toate tonalitatile si de unele am tras ceva si nu m-au lasat. Eu cant destul de agresiv, dar daca ai control bun si nu tragi ca un idiot din muzicuta, te tin mult lamelele.

 

Dar fiecare cum a invatat...

 

Cele mai proaste muzicute pe care am avut ghinionul sa lucruez sunt modelele de la Hering - BLACK BLUES si Hering BLUES. Ca si constructie sunt OK, dar bronzul lamelelor este de ***.

Se pare ca exceleaza la cromatice, care au si pretul bun !

Marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

La sfaturile domnului carramba ,m-am concentrat mai mult la metrica si acuratete .Atasez in continuare un exercitiu luat dintr-un manual de muzicuta , un 12 bar blues cantat peste un backing track.Bucata a fost inregistrata cu o muzicuta BUSMAN DELTA FROST (sunt incredibile , au cel mai bluesy ton care l-am intalnit, cu toate ca au corp de plastic ).inca ma cam chinui la warbles(shakes), mai ales cand trebuie sa le leg.Astept critici si sugestii de la cei care sunt in masura sa le faca.Multumesc anticipat.

chiperion_blues.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest noGuns
inca ma cam chinui la warbles(shakes), mai ales cand trebuie sa le leg.Astept critici si sugestii de la cei care sunt in masura sa le faca.Multumesc anticipat.

chiperion_blues.mp3

 

Incearca sa misti muzicuta, din incheietura mainii, nu capul. Si incepe cu viteza mica. Accelereaza, dar fara sa sune neclar. Daca nu suna notele separat, nu creste viteza pentru ca o faci degeaba.

Acum am vazut thread-ul asta, cred ca o sa postez si eu o inregistrare :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest sushi
pe la ce pret ajunge o muzicuta de blues, si unde pot gasi??

 

 

salutare! mi-am luat si eu azi muzicuta de la Stagg(10 lei) diatonica, in C, cu 48 gauri. dar sunt foarte confuza...ma poate ajuta cineva? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sugarblue
salutare! mi-am luat si eu azi muzicuta de la Stagg(10 lei) diatonica, in C, cu 48 gauri. dar sunt foarte confuza...ma poate ajuta cineva? :)

 

Buna ! Nu te cunosc, dar trebuie sa-ti spun ca ai facut cea mai proasta investitie !!! Sunt niste porcarii muzicutele acelea ! Era bine sa intrebi inainte aici pe site !!

 

Eu sunt Marcian Petrescu - cant profesionist de 8 ani si te pot ajuta !!!

 

daca vrei, da-mi un telefon- (0751 511 846 ) - si vorbim - pot sa-ti fac rost de muzicute super profi la preturi bune, dar evident mai mare decat cei 10 roni dati de tine !!!

 

Dau si lectii de muzicuta. pana acum am vreo 12 elevi si am rezultate destul de bune... depinde fireste de elev !

 

astept un semn. Merci mult, Marcian

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Cant si eu la muzicutza de ceva vreme si ar fi interesat de ceva sfaturi (meditatii) de la cineve mai profi. Sunt serios si am si sculele necesare (amp, green bullet, blues harps). Singura problema ar fi ca eu sunt in Timisoara.

Daca ma puteti ajuta cu ceva info despre persoane din TM v-as ramane dator cu ceva beri :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest noGuns

Salut!

M-am apucat de prin octombrie 2006, cu mici pauze in sesiuni, etc :)

O sa mai postez in curand, alea au fost facute un pic pe fuga...

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Guest noGuns
Ceva pe langa Walking through the Park

 

@administratori: nu prea ma prind de ce se aud mai repede in player-ul de la inceputul forumului... astea din post sunt ok, dar in player suna muuult grabit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am incercat si eu sa vad cum suna amplificat, e putin cam ciudat pentru mine sa tin si microfonul, am bagat mic-ul prin vamp2( de cateva ori vampul taie toate efectele) si cub Roland, nu prea reusesc sa scap de feedback .

Piesa se numeste

 

PS: Cosu , faza cu youtube in pagina nu functioneaza

 

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.