www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

salut Raskolnikov!Eu folosesc o muzicuta Hohner blues in C .Daca am inteles bine ai o muzicuta in E ,vezi ca in general este folosita pentru a canta blues in B (second position).

link-uri care eu le-am gasit utile:

http://www.harmonicaclub.com/common/note_b...r_harmonica.htm

http://coast2coastmusic.com/diatonic/index.shtml

http://coast2coastmusic.com/directories/li...ica_Links.shtml <- aici e o lista cu diferite link-uri

http://harptabs.com/ <-aici este si un forum unde poti afla raspunsuri la multe intrebari

 

Noroc! Sa stii ca si eu am incercat la inceput Andries "Ce oras frumos"

 

Multumesc, foarte misto site-urile!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest iepurasul_de_angola

salutare la totzi!!! Vreau sa invat sa cant la muzicutza dar nu stiu ce muzicutza sa imi cumpar? in ce gama?vreau sa sune mai a blues. Astept orice sfat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzetze_harp

salutare tzetze!se pare ca nu prea mai sunt multi interesati, insa am sa incerc sa "profit " eu de oferta ta.mi-am luat si eu o muzicuta de vreo o luna si jumatate si incerc sa descifrez tainele acestui instrument.am sapat pe internet informatii , si am reusit sa imi insusesc majoritatea notiunilor teoretice, incep sa ma descurc cu "single notes", pot sa fac si anumite benduri( nu foarte clare insa e un inceput).ma intereseaza in special sa cant blues , de aceea te intreb cam ce ar trebui sa studiez si mai ales cum. tu cum studiezi? daca mai studiezi?sa exersez game ?sa incerc sa imit ceea ce aud la cei consacrati?multumesc anticipat pentru sfaturile tale....astept sfaturi si de la altii care se pricep( carramba :) ).

pun si niste piese ca sa vezi cam pe unde ma aflu , eventual sa ma poti indruma mai bine.mi-ar place daca ai pune si niste piese cantate de tine solo...

Salut ,Sorin !!!

In primul rand imi cer scuza ca iti raspund atat de tarziu...dar am ceva probleme cu conexiunea de internet :)

Voi incerca sa iti raspund cat mai punctual la intrebari.

In primul rand vreau sa te felicit pentru felul in care te relatzionezi cu muzicutza dupa numai o luna si jumatate...Asta inseamna ca ai cu adevarat stofa de muzicutzist(si daca te vei inarma cu ceva rabdare vei ajunge sa te exprimi relaxat si mult mai complet,din punct de vedere muzical).Iti spun asta pentru ca deja vad ca reusesti sa faci bending(semn ca ai inteles repede si bine cam cum sta treaba)

Daca te intereseaza in mod special cantzi blues eu zic sa perseverezi pe directia in care ai studiat pentru prima dintre piesele postate in topicul tau(adica folosid-o in pozitzia a doua-crossharp si folosind-o pentru piese cantate in Sol )...Celelate doua piese postate de tine,reprezinta directzii diferite -ce necesita un stiudiu mai complex-cea de a treia piesa necesitand si un alt fel de muzicutza(cromatica)

Nu exista o norma exacta de studiu,asa ca nu pot decat sa iti impartasesc din felul in care eu studiez...

Ma intrebi daca studiez.... :( Pai eu cred ca cel care inceteaza sa studieze este deja PIERDUT....Este un instrument atat de complex incat nu iti ajung nici o mie de ani incat sa il potzi cunoaste si stapanii in totalitate.Totul tine de cat de mult iti doresti sa aprofundezi(tehnic) si de pragul de suficientza pe care tzi-l impui.

Desi la prima vedere este un instrument extrem de simplu si abordabil-gen jucarie pentru copiii enervantzi-acest instrument ,vei descoperii cu timpul ca poate oferii satisfactzii aparte.

REGULA NR. 1

NU permite nimanui sa iti folosesca muzicutza(chair daca aproape intotdeuna cineva din asistentza iti va cere sa i-o dai si lui sa sufle putzin) !!!! :)

Te potzi alege cu instrumentul distrus din cauza salivei "curiosului",vreo lama fracturata pentru ca a tras sau a suflat prea tare...(sau mai rau), cu o gripa sau o viroza respiratorie.

2.Studiaza game incercand sa maresti din ce in ce mai mult viteza de executzie .

3.Asculta muzicutzisti consacratzi (dar nu nu mai muzicutzisti)Fii atent la frazarile clapei,saxofonului si chitarii pentru ca si acolo vei gasii nenumarate riffuri interesante...Asculta blues si jazz!!!!!

Prima si cea mai importanta parte a studiului tine de ascultarea muzicii....Restul vine de la sine daca esti cu adevarat impatimit.

Este foarte posibil ca la incepitul lunii Iunie sa deschid o clasa de studiu pentru muzicutza.

In masura in care voi gasi un numar suficient de persoane interesate,acest proiect se va materializa cu certitudine.

In incheiere iti postez si o piesa care iti poate demostra ce resurse nebanuite zac in acest mic si "neinsemnat" intrument.Nu este blues...dar e extrem de reprezentativ cu privire la posibilitatzile de expresie despre care iti vorbeam mai devreme. Daca dupa ce o ascultzi nu ai de gand sa renuntzi definitiv la muzicutza,inseamna ca esti pe drumul cel bun si mai devreme sau mai tarziu vei ajunge sa te indragostesti definitiv de acest instrument.

Levente_muzicutza_C_in_pozitia_a3_a.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzetze_harp

Hei, canti bine! Mi-a placut mai ales blues-ul. Ce muzicuta ai?

Mi-am luat si eu una - Blues in E - si ma chinui cu "Ce oras frumos" a lui Andries.

Poti sa-mi dai si mie niste link-uri cu lectii?

Cu muzicutza din E potzi canta blues :

--in La-in pozitzia a doua(cross-harp)

--sau in Re (in pozitzia a 3-a)

...despre celelate pozitzii in care o potzi folosii nu are rost sa vb pentru ca sunt prea putzin rentabile si destul de dificile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzetze_harp

Baumwolle cred ca si muzicuta mea e la fel ca a ta :)

Si eu mi-am dorit sa cant,dar cand incepeam sa cant Nora(cainele meu) incepea sa urle si...m-am lasat pagubasa!

Iti doresc sa reusesti sa inveti si sa stii:RESPECT :)

 

Din cauza faptului ca la caini,plaja de perceptzie a sunetelor e mult mai larga decat la om(aprox 40.000 hz...in comparatazie omul care ajunge la max 19-20.000 hz)..... Nora era deranjata de sunte pe care noi nci nu le intuim macar...Fiind de frecventza inalta sunt si extrem de deranjante...Incearca sa cantzi atunci cand ea nu e de fatza...si nu renuntza la dorintza de a invatza sa cantzi la muzicutza. Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tzetze multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi.mi-a placut foarte foarte mult piesa care ai postat-o.sunt un pic curios care este povestea ta, cum ai ajuns sa studiezi muzicuta , mai ales in Romania ,unde nu sunt prea multi cei care canta la muzicuta si unde nu este nici o traditie, unde nu prea are cine sa te indrume....cum ai reusit sa inveti?o alta intrebare e cu cine canti piesa postata de tine? si daca se poate mai pune cateva.

 

Raskolnikov spunea ca are o muzicuta in E , eu i-am spus ca poate canta in B (cross harp) iar tu i-ai spus ca poate canta in A, cred ca unul din noi l-a incurcat un pic.eu inca cred ca poate canta in B second position.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Cu muzicutza din E potzi canta blues :

--in La-in pozitzia a doua(cross-harp)

--sau in Re (in pozitzia a 3-a)

...despre celelate pozitzii in care o potzi folosii nu are rost sa vb pentru ca sunt prea putzin rentabile si destul de dificile.

 

Multumesc pentru sfaturi. Mi-a placut extraordinar piesa. E de Django?

Nu prea mi-am dat seama cum e cu muzicuta asta in E, dar cred ca e de proasta calintate, trebuie sa-mi i-au un Hohner sau ceva mai bun. Ce tip e mai des folosit? Eu am luat E la intamplare crezand ca poti canta blues in E.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Raskolnikov ,eu iti recomand sa nu iti pierzi vremea cu muzicute ieftine,la inceput ,comandandu-mi ceva de pe musiciansfriend.com mi-am adaugat si o muzicuta la $3 ,nu am vrut sa dau prea mult fiindca nu stiam daca am sa fiu atras sau nu. dupa 1 ora de suflat in ea am aruncat-o la gunoi ,a inceput sa sune ca un caine maidanez lovit in testicole de catre un locotenent de Securitate.Cum ziceam ,eu folosesc o muzicuta Hohner blues in C cu care poti canta blues in G,si iti recomand sa incepi cu o muzicuta in C, toate metodele de muzicuta peste care m-am uitat recomandau sa incepi cu una in C,si am aflat acum si de ce;mi-am luat nu de mult una in A ca sa pot canta in E (cea mai folosita gama in blues), si am descoperit ca este mult mai greu de cantat la ea, e acordata intr-un registru mult mai grav, si trebuie sa suflii mai tare.

Eu am luat E la intamplare crezand ca poti canta blues in E

Teoretic poti canta blues in E cu ea insa un major blues ,avand toate notele gamei E major pentatonic ( insa nu o sa sune prea bluesy).

Motivele pentru care se foloseste muzicuta in cross harp pentru a canta blues ( si aceasta e o concluzie la care am ajuns singur , negasind nici o explicatie clara pe net):

luand ca exemplu o muzicuta in C, are notele : C D E F G A B

G blues scale are notele : G Bb C Db D F

G major pentatonic are notele :G A B D E

deci practic pe o muzicuta in C poti canta atat notele gamei G blues( cu ajutorul bendurilor pentru a obtine Db si Bb ) cat si G major pentatonic , aproape ca nu poti gresi putand folosii aproape orice nota existenta pe muzicuta cu exceptia lui A.Ce mai ajuta e si faptul ca poti canta acordurile C , G, si G7 care sunt de folos intr-un blues.

 

 

PEACE

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Blida

Salut

Abia mi-am cumparat si eu zilele astea o muzicutza Hohner in C. as vrea sa cant blues pe ea, dar sunt incepator. oare cineva care e mai "veteran" in domeniul asta ar putea sa-mi dea niste sfaturi cum sa incep, ce sa fac, de unde sa iau lectii si taburi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Salut

Abia mi-am cumparat si eu zilele astea o muzicutza Hohner in C. as vrea sa cant blues pe ea, dar sunt incepator. oare cineva care e mai "veteran" in domeniul asta ar putea sa-mi dea niste sfaturi cum sa incep, ce sa fac, de unde sa iau lectii si taburi.

Vezi site-urile postate mai sus de Sorin pentru inceput.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Flopetz

hey salut scuzati ca intru asa dintr-o data pe aici ... am si eu ceva muzicuta :) si stiu sa cant e fff misto da mie mai mult imi iese muzica populara sau ma rog chestii improvizate ... de craciun am mers cu colinda cu muzicuta a fost f misto ... m-as baga sa cant ceva blues ... eu sunt tobosar si nu prea pot sa le fac amandoua in acelasi timp ... dar totusi as incerca numai sa imi spuneti daca stiti cat face chestia aceea suportul acela pe gat ..... :) mersi mult ... si ma scuzati ca am fost asa aiurea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cosmin_muzicuta

salutare tuturor, sunt si eu un incepator si vreau sa-mi iau o muzicuta mai buna(hohner) dar sa nu fie prea scumpa pt inceput(sa vad daca ma atrage cu adevarat)+ ceva ajutor din partea voastra

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest poke

Salutare,

 

Cred ca majoritatea am inceput cu o cromatica Hero pe care ne-a luat-o tata doar pentru ca era "mai mare" si costa mai putin in raport cu o diatonica. Boala bluesului m-a apucat de vreo 5 luni (penibil) si tot cam de atunci am inceput sa stresez lumea cu muzicuta mea. De ceva timp mi-am luat diatonica in C ca sa pot face bendurile mai usor, problema e ca nu am gasit decat o chinezarie "victory" la Muzica, ale carei lamele au oxidat deja si am cam inceput sa trag oxizi (nu ca as pompa saliva in muzicuta).

Oricum, gata cu detaliile: unde gasesc o muzicuta mai de brand si niste taburi cu muzica romaneasca (pheonix, colibri)?

Multumesc!!!

Edited by poke
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hey, salutare oameni buni! Am găsit topicul/forumul pe google, la vânătoare de muzicuţe. Faza e că m-a prins mania de blues de o lună (da, jalnic da' mania de arte plastice m-a prins cu 2 săpt. înainte de admitere şi acu sunt printre primii din grupă :)) şi muzicuţa pur şi simplu m-a vrăjit. Mai ales cea din cântecele lui Sonny Terry şi Tooths. Apoi, o altă frumuseţe a muzicuţei este că e mică şi poţi s-o iei oriunde (mă rog, eu sunt mai nomad).

 

Aşa că am decis că în loc de 2 diapozitive (sunt fotograf btw) să-mi iau o muzicuţă :) Mai precis... mâine :)

 

Sg. instrument la care ştiu să cânt este blockflöte. Eh, şi tobele da' doar aşa, amatoresc. Anyway, I'm happy I found you people.

 

Pace!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Guest Baumwolle

Din cate stiu eu, in timp ce sufli sau tragi aer, inclini pozitia muzicutei in raport cu buzele (aerul intrand astfel dintr-un alt unghi in fantele muzicutei), pana ajungi la nota dorita.

 

Pentru informatii mult mai detaliate, citeste aceasta pagina.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

No, asta îi prima mea înregistrare pe topicul ãsta. ªi fiindcã acordeonul (?!) ºi chitara nu-s instrumente aºa mici ºi simpatice (ºi cer ceva mai mult timp), mã mai joc din când în când cu muzicuța din dotare. În înregistrarea de fațã se poate observa cam la ce nivel sunt.

spyked_harmonica_blues.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

benduri se pot face numai pe un anumit tip/marca de muzicuta ?

eu am una in C, am primit-o cadou si are gravat pe o parte "Victory". stiu sigur ca e diatonica pentru ca am identificat fiecare nota in parte atat cand inspir cat si cand expir. insa nu-mi ies bendurile. am citit tot de pe net, am inclinat-o, mi-am miscat limba, am incercat cu diferite pronuntii si nu am progresat deloc. cand am cerut detalii ma gandeam ca poate sa explice cineva din propria experienta nu sa ma trimita la nuj ce adresa ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pe diatonica in mod sigur se pot face bend-uri. Totusi, daca nu ma insel, imi amintesc ca a citit odata pe un site ca anumite gauri se preteaza mai bine la a fi indoite.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

benduri se pot face numai pe un anumit tip/marca de muzicuta ?

eu am una in C, am primit-o cadou si are gravat pe o parte "Victory". stiu sigur ca e diatonica pentru ca am identificat fiecare nota in parte atat cand inspir cat si cand expir. insa nu-mi ies bendurile. am citit tot de pe net, am inclinat-o, mi-am miscat limba, am incercat cu diferite pronuntii si nu am progresat deloc. cand am cerut detalii ma gandeam ca poate sa explice cineva din propria experienta nu sa ma trimita la nuj ce adresa ...

În primul rând, bend-ul nu iese decât dupã ce stãpâneºti (a se sublinia) la perfecție cântatul single-note-urilor. Trecând peste faza asta, eu am reuºit sã obțin bend pe a doua gaurã (ºi pe a patra cu ceva chinuialã, dar se poate trage mai uºor la 2) miºcând cerul gurii într-un fel anume, link-ul dat de s0rin ajutã foarte mult în sensul ãsta. Asta pe o muzicuțã destul de ieftinã.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
benduri se pot face numai pe un anumit tip/marca de muzicuta ?

eu am una in C, am primit-o cadou si are gravat pe o parte "Victory". stiu sigur ca e diatonica pentru ca am identificat fiecare nota in parte atat cand inspir cat si cand expir. insa nu-mi ies bendurile. am citit tot de pe net, am inclinat-o, mi-am miscat limba, am incercat cu diferite pronuntii si nu am progresat deloc. cand am cerut detalii ma gandeam ca poate sa explice cineva din propria experienta nu sa ma trimita la nuj ce adresa ...

vaxe ,explicatii mai detaliate decat cele la care am pus link-uri nu cred ca o sa putem sa iti dam noi,acele explicatii sunt facute de oameni cu experienta mai multa decat a noastra.muzicuta e un instrument un pic mai altfel fiindca nu prea poate nimeni sa iti arate cum sa faci, fiindca ,mai ales bendul tine de o miscare a limbii. daca vrei sa aflii de experiente personale, eu am reusit din intamplare, cam atat.explicatia care mie mi sa parut cea mai buna e aceasta:incearca sa fluieri tragand aer , si incerca sa fluier o nota mai joasa , observa miscarea limbii , limba se misca in spate, se retrage .asa cum spunea si spyke ajuta mult daca poti canta single notes bine.pun un mic video nu cu bend insa cu vreo doua sfaturi care daca le stiam mai la inceput cred ca m-ar fi ajutat,(mai ales cel referitor la single notes).poate ca cineva le va gasi folositoare. cositor.wmv

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.