www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Buna ziua.

Doresc sa achizitionez un diaton si nu ma pot hotara intre Hohner Special 20 si Suzuchi Promaster MR350.

Ce imi recomandati. Din ce am citit pe net ambele sunt foarte bine cotate. Suzuchi este mai scumpa cu 60 lei dar pare mai solida.

Precizez ca sunt incepator , si nu am detinut pana acum decat chinezarii ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit pe forum am inteles ca modelul MARINE BAND 364/24 SOLOIST are 12 gauri si este mai usor de folosit fata de diatonica pentru ca nu mai esti nevoit sa faci bending pentru anumite note. Avand in vedere ca nu sunt atat de populare intreb ce dezavantaj au , de ce nu sunt acestea recomandate unui incepator in loc de o diatonica obisnuita avand in vedere ca nu este tocmai simplu sa faci bending.

Edited by solomonien
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca din pacate nu mai este nimeni pe forumul asta . Am comandat pana la urma Suzuki Promaster. 

 

stimate domn, daca aveati un pic de rabdare, va raspundeam eu ! puteati sa-mi trimiteti chiar un mesaj privat !

 

cred ca ati remarcat cat de multe postari super documentate am facut la acest topic !

 

NU INTRU ZILNIC PE ACEST SITE ! ca mai am si alte treburi !!! mult mai importante !!!

 

ce am postat pana acum am facut pe timpul meu si am impartit in mod GRATUIT sfaturi din experienta mea de 15 ani ca profesionist !

 

puteam sa nu o fac. pana la urma expertiza de specialitate costa ! am facut-o din pasiunea pt. muzicuta si pentru ca unele persoane postau tot felul de aberatii drept informatii serioase !

 

modelul MARINE BAND 364/24 SOLOIST - este recomandat in mod deosebit celor care vor sa se antreneze sa treaca la muzicuta cromatica !

 

pentru folk, blues, country, va ramane in permanenta valabila muzicuta DIATONICA.

 

indiferent cum ar fi treaba, orice persoana care vrea cu adevarat sa invete sa cante la muzicuta, TREBUIE SA INVETE SI TEHNICA NUMITA BENDING !

 

altfel nu va putea pretinde nici un moment ca stie sa cante la muzicuta, nici macar la nivelul de AMATOR... cel mult doar sufla in ea !

 

alegerea facuta  - Suzuki Promaster - este foarte buna, daca ati reusit sa gasiti un magazin online cu preturi corecte.

 

Special 20 este la fel de buna, mai ieftina si se gaseste si in Romania... - www.senia.ro (de exemplu).

 

bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc pentru raspuns.

Imi cer scuze dar nu am avut nici o clipa intentia de a jigni pe cineva, nu aveam de ce, ,, eu nu am facut decat o constatare. Probabil ca m-am grabit fiind obisnuit cu alte forumuri din alte domenii , mult mai populate , unde pe zi se strang zeci de postari.

Sincer imi pare rau sa vad ca sunt asa putini pasionati de muzicuta.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
In urma cu o saptamana... la TULCEA, la Festivalul "dichis'n'Blues" !

 

seara cand s-au ciocnit doua generatii din doua culturi diferite !

Sa cant alaturi de o mare legenda din Chicago Blues-ul cantat la muzicuta...

Sa cant alaturi de BILLY BRANCH si de trupa sa The Sons Of Blues.

Daca-mi spunea cineva asta in urma cu 20 de ani, cand ma apucam sa suflu pentru prima oara intr-o muzicuta... as fi zis ca a baut prea mult sau a fumat ceva prea tare :);) 

A fost o imensa onoare si o placere mai puternica decat orice orgasm !

mai ales ca am cantat o piesa pe care o ador - HELP ME - de la unul dintre muzicutistii care-mi este tare drag si de la care am invatat enorm - SONNY BOY WILLIAMSON II(Rice Miller). mi-a venit manusa piesa. cred ca se simte clar treaba asta :)

Auditie si vizionare placuta ! :)

Milioane de multumiri lui Adrian Mociulschi pt. imortalizarea acestui moment ! :)

 


Link to comment
Share on other sites

Festivalul "dichis'n'Blues" Tulcea 2016 !!! :)

GOT MY MOJO WORKING !!!
a doua piesa pe care am cantat-o alaturi de BILLY BRANCH si trupa sa THE SONS OF THE BLUES ! Bis-ul bisurilor ! :)

Pentru prima oara in viata mea am avut ocazia sa bag niste pasaje de muzicuta asa cum imi doream in aceasta piesa, pentru ca a fost cantata asa cum trebuie, cu acel groove fantastic, impus de catre Muddy Waters prin anii '50 ! ;)
Se pare ca si lui Billy i-a placut ce auzea :);)
O mare onoare si o placere imensa !
Enjoy !
Mii de multumiri lui Alecu pt. filmare ! :)

Link to comment
Share on other sites

ANUNT IMPORTANT pentru cei care CANTA LA MUZICUTA sau isi doresc sa incerce !!! :);)

cei de la MC Music au adus in premiera in Romania o selectie destul de variata de muzicute LEE OSKAR !

Una dintre cele mai serioase brand-uri de pe piata mondiala de profil ! Sunt fabricate in JAPONIA(!!!) de catre firma TOMBO !

am testat cateva tonalitati si sunt absolut superbe !

mai multe detalii aici: http://www.mcmusic.ro/orchestra/suflatori

 

si mai multe detalii pe site-ul firmei LEE OSKAR !!!   -  http://leeoskar.com/

post-5714-0-18776500-1474440670_thumb.png

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Varianta scurta, episodul 6, din materialul video in care explic(in engleza) intregul concept din spatele sistemului meu de sunet.

 



Sper sa va placa, chiar daca nu sunteti muzicutisti :);)

Link-ul catre materialul intreg(85 minute) este disponibil aici:


Vizionare si auditie placuta. Merci mult. :)

  Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Invatati tainele muzicutei de la un profesionist in domeniu ! :);)

PREDAU LECTII DE MUZICUTA ! DOAR in BUCURESTI !!!

Metoda simpla si relaxata pentru orice incepator !!! :);)

NU necesita cunostiinte de teorie muzicala !

Relatii si programari prin mesaj privat aici sau telefonic - 0733 31 22 77

NU DAU LECTII PRIN TELEFON si NICI CONSULTATII GRATUITE !

Ofer si pretind seriozitate maxima ! Va multumesc.

P.S. Pentru cei care deja sunteti initiati(semi avansati sau mai avansati) in domeniul muzicutei, dar doriti sa va clarificati anumite detalii, predau si alte aspecte:

- imbunatatirea tonului acustic si a tehnicilor de tip HAND TREMOLO si WAH-WAH

- intelegerea VIBRATOULUI din diafragma si a celui din gat

- TAINELE AMPLIFICARII cu ajutorul unui microfon special de muzicuta si a unui amplificator pe lampi: ce tip de microfon, ce tip de amplificator, ce tip de tuburi electronice, tehnica corecta de tinere a microfonului si de izolare a sunetului in causul palmelor.

- frazarea corecta in cadrul unui solo de muzicuta dintr-o piesa de blues.


Aici aveti episodul 1 din seria de tutoriale dedicate muzicutei :)

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

SURE SEEMS STRANGE - PIESA DE REZISTENTA a albumului DRIFTING BLUES !!!
Clip cu caracter STRICT PROMOTIONAL ! nu e o mare montare video ! ;):)

Lansat de catre Casa de Discuri SOFT RECORDS si disponibil la vanzare incepand cu data de 10 martie 2018 !

CONCERTUL DE LANSARE - 10 Martie 2018 - Bucuresti - Clubul TARANULUI !

SURE SEEMS STRANGE - Invitat Special: RICK ESTRIN !!! ;):)

- MARCIAN PETRESCU - Voce & Muzicuta Diatonica Acustica, Pre & Post Productie, Producator Muzical
- RICK ESTRIN - Voce & Muzicuta Cromatica Amplificata(intro & Solo)
- MARIAN "MAC" ACIOBANITEI - chitara
- MARIUS MIHALACHE - Tambal
- MISU CONSTANTINESCU - Orga Hammond, Pre & Post Productie, Mixaje & Masterizare

https://www.youtube.com/watch?v=_zrnRlacILg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 12/11/2017 at 19:28, tatic_distrat said:

Salutare,

Stie cineva tab-ul de la melodia asta : 

?

de la min 1:56 se aude superb muzicuta.

 

Merci

marea problema in clipul asta... este faptul ca INREGISTRAREA ORIGINALA ESTE SUPRATURATA !!!

cumva sursa de pe care s-a facut captarea(disc de vinyl sau caseta audio sau banda de magnetofon) a fost redata de pe un aparat care avea o viteza de redare mult mai mare decat cea normala !!! in cazul asta, piesa este mult mai rapida decat e normal si tonalitatea piesei este in cazul asta alterata ! piesa asta, in varianta originala din 1977, este cantata in tonalitatea FA Minor !!! cel care canta la muzicuta este inegalabilul CORNEL IONESCU supranumit si "MUZICUTA" ! CEL MAI BUN CANTARET LA MUZICUTA PE CARE L-A DAT ROMANIA ! un instrumentist de talie mondiala, la egal absolut cu mari muzicutisti cum au fost" Larry Adler sau Toots Thielemans !!! Partitura este cantata pe o muzicuta CROMATICA(din aia cu "schimbator"... ;) )...

in cazul de fata, piesa este in tonalitatea F# MINOR, datorita turatiei mai mari la care s-a facut redarea sursei originale a inregistrarii !

varianta in tempoul si la tonalitatea corecta si cu echilibru corect in frecvente este asta:

deci.... piesa se poate canta cu o muzicuta cromatica sau cu o muzicuta diatonica acordata in tonalitatea FA MINOR ! ;)

nu exista partitura de muzicuta la piesa asta(scrisa in mod oficial !!!!) S

stiu SIGUR(pentru ca ma cunosc bine cu el !!!) ca niciodata Cornel Ionescu nu isi scria partitura pentru asemenea piese. avea o imaginatie atat de buna incat nu avea nevoie !!!

O sa incerc sa fac o varianta cantata cu muzicuta diatonica in FA MINOR... ca sa demonstrez ca posibilitatile de improvizare sunt foarte mari ! ;)

sper ca am lamurit aspectele necesare. Toate cele bune ;)

Link to comment
Share on other sites

On 04/11/2018 at 15:18, marcianpetrescu said:

marea problema in clipul asta... este faptul ca INREGISTRAREA ORIGINALA ESTE SUPRATURATA !!!

cumva sursa de pe care s-a facut captarea(disc de vinyl sau caseta audio sau banda de magnetofon) a fost redata de pe un aparat care avea o viteza de redare mult mai mare decat cea normala !!! in cazul asta, piesa este mult mai rapida decat e normal si tonalitatea piesei este in cazul asta alterata ! piesa asta, in varianta originala din 1977, este cantata in tonalitatea FA Minor !!! cel care canta la muzicuta este inegalabilul CORNEL IONESCU supranumit si "MUZICUTA" ! CEL MAI BUN CANTARET LA MUZICUTA PE CARE L-A DAT ROMANIA ! un instrumentist de talie mondiala, la egal absolut cu mari muzicutisti cum au fost" Larry Adler sau Toots Thielemans !!! Partitura este cantata pe o muzicuta CROMATICA(din aia cu "schimbator"... ;) )...

in cazul de fata, piesa este in tonalitatea F# MINOR, datorita turatiei mai mari la care s-a facut redarea sursei originale a inregistrarii !

varianta in tempoul si la tonalitatea corecta si cu echilibru corect in frecvente este asta:

deci.... piesa se poate canta cu o muzicuta cromatica sau cu o muzicuta diatonica acordata in tonalitatea FA MINOR ! ;)

nu exista partitura de muzicuta la piesa asta(scrisa in mod oficial !!!!) S

stiu SIGUR(pentru ca ma cunosc bine cu el !!!) ca niciodata Cornel Ionescu nu isi scria partitura pentru asemenea piese. avea o imaginatie atat de buna incat nu avea nevoie !!!

O sa incerc sa fac o varianta cantata cu muzicuta diatonica in FA MINOR... ca sa demonstrez ca posibilitatile de improvizare sunt foarte mari ! ;)

sper ca am lamurit aspectele necesare. Toate cele bune ;)

Intr-adevar melodia este supra turata nu ma pronunut cu privire la muzicuta, dar da e pe repede!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On ‎02‎/‎01‎/‎2019 at 17:36, cristicaras said:

Salut ! Daca este cineva interesat de confectionarea valvelor home made,pentru cromatica si nu numai,pot sa postez aici o metoda eficienta si ieftina care la mine chiar functioneaza...

sunt interesat... si foarte curios :) merci mult :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va salut cu multa stima si respect Domnule Petrescu !

Legat de subiect,va pot spune ca mi-am facut o pasiune,dupa ce am iesit la pensie, din a reconditiona muzicute,cu mai mult sau mai putin succes! Din pacate imi cam lipseste "obiectul muncii",pentru ca nu prea am de unde sa achizitionez muzicute vechi,sau defecte (evident nu chinezarii !),la preturi rezonabile...

Subiectul windsavers este dezbatut si tine capul de afis cam pe toate site-urile de specialitate,mai ales cele dedicate muzicutelor cromatice,unde prezenta valvelor este obligatorie.

Am testat tot felul de combinatii de materiale,gen folie de copt,screenprotector,folie pentru laminat,piele intoarsa,folie din teflon,etc...combinate cu tot felul de benzi adezive ! Nici una din combinatii nu m-a multumit pentru ca,mai mult sau mai putin,tot apar fenomene de buzz,sticky,etc...

Inspirat de aici : http://www.slidemeister.com/forums/index.php?topic=11146.0
dar modificind putin ideea,am ajuns la concluzia ca cea mai satisfacatoare si ieftina combinatie de materiale consta in utilizarea de microfibra tapetata la partea superioara cu banda adeziva 3M Micropore Tape.

Singura cromatica pe care o am este o Chrometta 12,cumparata in vara anului trecut si care functioneaza bine cu valvele Hohner originale,asa ca am testat pe o Hohner Educator 1. Aceasta are,din fabrica,montate valve pe primele 6 lamele,dar eu de pe eBay,am luat-o fara valve. Mentionez ca prima nota este G3,deci primele lamele sunt lungi. Am constatat ca valvele se comporta ff bine,in sensul ca nu apare nici un fel de vibratie sau zgomot,iar raspunsul este bun.

Banda adeziva 3M Micropore (surgical) se gazeste la farmacie si este,prin destinatie,ff rezistenta la umezeala.

Ca si microfibra am folosit laveta primita cadou,de la magazinul din Slovacia,unde mi-am comandat Chrometta. Se poate folosi orice laveta din microfibra,pentru sters ochelari,tuochscreen,etc,dar cu conditia sa fie cit mai subtire si mai poroasa.A mea are cca 0,4 mm grosime.

Ca si adeziv am folosit,dintotdeauna!, Bison Hobby Universal Glue,care este rezistent la umezeala si are si un timp scurt de uscare. Se aplica o picatura de adeziv pe capatul valvei si nu pe placa de bronz.

Evident ca nu trebuie omisa conditia obligatorie ca orice muzicuta prevazuta cu valve trebuie incalzita in prealabil !

In opinia mea,aceasta combinatie de materiale confera valvei atit elasticitatea cit si supletea necesare !

Am testat si pe o diatonica (half-valved) si se comporta bine.Desi nu am incercat,presupun ca si combinatia cu banda dublu adeziva,montata in partea de dedesubt (asa cum sunt date indicatiile pe site-ul mai sus mentjonat),ar trebui sa functioneze...

Cu stima !

Edited by cristicaras
Link to comment
Share on other sites

Are cineva disponibile capacele de la o Marine Band ?
Am o Hohner Super Vamper,care de fapt este clasica Marine Band,dar din ratiuni de marketing prin anii '75 Hohner a redenumit-o Super Vamper,pentru a o putea vinde in Europa. Difera doar capacul de deasupra ! Am trecut-o pe suruburi,i-am slefuit putin corpul din lemn si placile din bronz,i-am facut tot ceea ce trebuia,asa ca functioneaza perfect si sunt ff multumit de ea ! Din pacate,rugina in capace era prea in profunzime si orice am incercat si oricit as slefui capacele,rugina tot apare...

Tin sa mentionez faptul ca m-am apucat de reconditionat si modificat muzicute absolut din pasiune si o fac doar ca si hobby,pentru colectia mea si nicidecum in scop comercial !

1.jpg

2.jpg

Edited by cristicaras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 months later...
  • 10 months later...

Pentru iubitorii de HARMONICA BLUES !!! ;) :)

 

MARCIAN PETRESCU - NOUL ALBUM de STUDIO
"MAI MULT DECÂT BLUES" - un produs SOFT Records

DATA OFICIALĂ A LANSĂRII - 28 Ianuarie 2023

ALBUMUL VA FI DISPONIBIL ÎN TOATĂ ȚARA, ÎN TOATE MAGAZINELE FIZICE CARE COMERCIALIZEAZĂ CD-uri și VINYL-uri sau ON-LINE pe www.mycd.ro, începând cu data de 28 Ianuarie 2023 !!!

=================================

Dragii mei fani sau pur și simplu ascultători de blues... Acest album trebuia inițial să apară în 2020, când urma să aniversez 20 de ani de carieră pusă în slujba blues-ului. Din păcate mizeria de PlanDemie a dat totul peste cap. Iată că a venit momentul să vă bucurați din nou de munca pe care am depus-o în studio, în aceste nouă piese, care doresc să ilustreze o altă fațetă a modului în care înțeleg eu să transpun muzicuța în blues și nu numai. De aceea albumul de față se numește "MAI MULT DECÂT BLUES" și vă oferă, zic eu, o imagine inedită asupra posibilităților acestui instrument. 
Sunt fericit că am reușit să am și pe acest album câțiva invitați de calibru, cărora le mulțumesc din suflet pentru contribuția și talentul lor!
I-am numit aici pe prietenul și mentorul meu din SUA, inegalabilul muzicuțist Charlie Musselwhite(laureat cu Grammy!), care a răspuns cu mare promptitudine și încântare invitației mele, la 10 ani de la prima noastră colaborare pe albumul "desCÂNTECE DE BLUES". Deși este o legendă în muzica folk, am reușit cu succes să-l scot din zona de confort pe Mircea "Ciocu" Vintilă, acesta acceptând cu bucurie invitația mea de a-și revizita în cheie blues-istică două dintre piesele lui clasice. În egala măsură vreau să-i mulțumesc lui Jimi El Laco, care a adus grație virtuozității sale un autentic parfum de country, lui Rareș Totu, care a fost alături de mine timp de 6 ani în Trenul De Noapte și care a injectat în maniera-i cunoscută o doză serioasă de blues-rock, lui Marian "Mac" Aciobăniței și bunului meu coleg și prieten Mihai Tacoi care au venit cu abordări chitaristice în cheie modernă, lui Sebastian Soltan, alături de care am cântat în prima mea trupă formată la Onești(Blues Syndicate), lui Sian Brie, care a venit cu o abordare chitaristică extrem de personală, lui Vlad Briciu, o adevărată revelație în materie de virtuozitate claviaturistică, lui Marian Dima, pentru răbdarea cu care m-a "suportat" în studio și lui David A. Marin pentru contribuția pe care și-a adus-o la piesa "DREAM OF AN IMAGINARY WESTERN".
Mulțumiri ultra speciale lui Mișu Constantinescu, care a fost alături de mine pe toată durata preproducției, înregistrărilor, mixajelor și postproducției acestui album.

Acest album este dedicat memoriei celui care a fost VALERIU STERIAN, care m-a primit cu brațele deschise în 1998, când mi-am făcut debutul pe micul ecran, în emisiunea "VÂNARE DE VÂNT" pe care o realiza la TVR.
În egala măsură dedic acest album mamei mele, Livia Petrescu, care m-a încurajat încă de la început și, firește, nu în ultimul rând, ție onorat public, fară de care eu ca muzician nu aș putea să exist. 

MARCIAN PETRESCU - MAI MULT DECÂT BLUES

1) ODĂ PROȘTILOR - 6:16
(muzica: Marcian Petrescu / text: Ion Pribeagu)
2) POPA NAN(cu Mircea "Ciocu" Vintilă) - 8:13
(muzica: Marcian Petrescu / text: Dorin Liviu Zaharia)
3) PE CORSO(cu Mircea "Ciocu" Vintilă) - 6:28
(muzica: Marcian Petrescu / text: Horia Stoicanu)
4) PLEACĂ AI NOȘTRI, VIN AI NOȘTRI - 6:00
(muzica: Marcian Petrescu / text: Constantin Tănase)
5) AMINTIRE CU HAIDUCI - 11:52
(muzica: Marcian Petrescu, Valeriu Sterian / text: Valeriu Sterian, Marcian Petrescu)
6) HOUSE OF THE RISING SUN(cu CHARLIE MUSSELWHITE) - 10:52
(cântec folk tradițional american)
7) TOUCH A HAND, MAKE A FRIEND(cu CHARLIE MUSSELWHITE) - 8:12
(muzică & versuri: Homer Banks/Raymond Jackson/Carl Hampton)
8 ) RAMBLING MY BLUES AWAY - 4:27
(muzica: Marcian Petrescu)
9) DREAM OF AN IMAGINARY WESTERN(în memoria lui Ennio & Sergio) - 11:44
(muzica: Marcian Petrescu, cu excepția: Part.3)
- Part.1 - Campfire in Monument Valley
- Part.2 - The rider with no name
- Part.3 - Shootout in a ghost town
(adaptare după "Main Theme from Lone Wolf McQuade" - Francesco De Masi)
- Part.4 - The road to freedom

Marcian Petrescu: muzicuță, voce, texte, pre și postproducție, aranjamente orchestrale, asistent mixaje, producător muzical
Mihai "Mișu" Constantinescu: pre și postproducție, înregistrări, mixaj, mastering, claviaturi, orchestrații

Invitați Speciali:
CHARLIE MUSSELWHITE: muzicuță(6,7)
MIRCEA "Ciocu" VINTILĂ: voce(2,3)

Marian "Mac" Aciobăniței: chitară(1, 4)
Mihai Tacoi: chitară( 7 & 8 )
Sian Brie: chitară(3, 6, 7)
Sebastian Soltan: chitară(5)
Rareș Totu: chitară(5)
Jimi El Laco: chitară(2)
David A. Marin: chitară, preproducție(9)
Doru Marian Dima: preproducție, chitară acustică, chitară bas(5)
Vlad Briciu: pian electric(5), orgă Hammond(6)

 

- Clip Promotional cu un mix din cele 9 piese ale albumului:

 

Marcian MAI MULT DECAT BLUES(coperta fata si spate).jpg

MARCIAN PETRESCU - AFIS Lansare Album.jpg

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.