www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss GT1000 vs LINE 6 Helix


deyu_xpert
 Share

Recommended Posts

Salutare! 

As vrea câteva sfaturi, păreri. De preferat de la cei care au folosit deja aceste modele de procesoare. 

Ma interesează o comparație sound, calitate ca și rezistență în timp a procesorului. 

Sunt binevenite și comparații cu modele anterioare (dacă merita diferența de preț) sau de la alte mărci. 

Merci anticipat! 

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Mai ai putina rabdare ca acuma va aparea un nou procesor de la Zoom modelul G 11,Pe yt. gasesti cateva clipuri sau pe zoom .co.jp vezi de aproape .E bestial cum arata -net superior pe langa astea doua si probabil si sunetul e misto.Problema e ca inca nu se gasesc nicaieri in magazine dar deja e aproape timpul sa apara ;-))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie de pe tușă diferența mi se pare conceptuală în primul rând. GT-1000 e făcut să completeze cât mai ok un amplificator (ok, are IR-uri, dar nu e axat pe ele sau dependent), pe când helix e soluție all inclusive cu patru semnale independente, care poate duce voce, bas, două chitare.

La calitate depinde câtă răbdare ai să înveți să programezi sunetul și mai ales dacă știi ce vrei. Altfel logic că depinde prin ce îl scoți și unde, indiferent de specs.

Dacă nu zici ce nevoi vrei să acoperi și cum te gândești să le folosești, e o discuție tâmpită, fiindcă:

- la nivelul ăsta toate sunt scule bune, depinde mai mult ce vrei de la ele și dacă știi să scoți ce vrei cu ele

- durabilitatea o afli de la centrele de service nu utilizatori

- ca sound unii preferă V-Amp 3 pe pedalboard în PA, pe când alții jură că lampa și numai lampa, etc.

O să te alegi cu răspunsuri pe măsura întrebării. Neconcludente, fiindcă nu zici nimic despre preferințele tale, ce vrei de la proc etc.

Și de ce nu și Kemper Floor, BluGuitarAmp, Gigboard, AssFx, Fractal AX8 etc.

 

My 2 cents: pentru mine aș lua Boss. Pt trupă, Băile Helix.

Pentru nevoile reale, probabil și Mooer GE-250/300 ar fi wow.

Edited by apocapsile
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Zoltan P. said:

E bestial cum arata -net superior pe langa astea doua si probabil si sunetul e misto.

RGC in a nutshell: nu l-am folosit, nu știu cum sună (că nici n-a fost lansat) dar nu-i așa că arată sexy? Man parcă e din fibră de carbon, ejnebun?! :biglaff:

8 hours ago, apocapsile said:

O să te alegi cu răspunsuri pe măsura întrebării. Neconcludente, fiindcă nu zici nimic despre preferințele tale, ce vrei de la proc etc.

Și de ce nu și Kemper Floor, BluGuitarAmp, Gigboard, AssFx, Fractal AX8 etc.

Și asta-i adevărat.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Loool, m-am uitat și eu la G11, e bestial formatul și cum l-au structurat. Dacă are și ampsims mișto, că efectele sunt clar faine, plus măruntaie de calitate, să îmi bag picioarele dacă nu e cel mai atrăgător și practic dintre astea noi. Pretty sexy, too. GG Zoom!

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Dunno, use case-ul meu e de frecător de topor acasă dar care apreciază un feel fain și sunet bunișor la un proc plus feature-urile tip shaorma cu detoate (looper, usb 4i4o, drum machine) în ceva care să ofere control cât mai aproape de un amp și pedale chiar și noaptea, la 3, pe căști.

Pt mine Zoomul ăla bifează tot în materie de dotări și format, dar nu știu la ce preț vin și mă îndoiesc că rupe amplifire la ampsim și opțiuni de routing, dar aduce tot ce nu are ăla ca dotări și accesibilitate.

Neural pedal e prea OZN, așa bag pe Archetype prin interfață, nu?

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, apocapsile said:

looper, usb 4i4o, drum machine în ceva care să ofere control cât mai aproape de un amp și pedale

I present you the Digitech RP155. Doar că are USB I/O doar stereo. Și nu garantez c-o să-ți placă modelele. Ideea e că nu trebuie să dai 1000 EUR pentru facilitățile astea în 2020. Nici măcar în 2009.

Revenind la lucruri mai serioase, se pare că mai toate procesoarele contemporane de top au "shaorma cu detoate" inclusiv capacitatea de a extinde ulterior funcționalitatea. Și zici că pentru tine devine mai important ca interfața să conțină 4-5 butoane care pot controla gain, bass, mid etc.? Știi că sunt controllere MIDI cu câte butoane vrei? Zic doar că dacă interfața te împiedică să te bucuri de un procesor sau ampsim software există și alte variante decât să tânjești după ultimul Zum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN Mulțumesc de link, e mișto chestia aia, bookmarked! Corect ce spui, numai că n-am zis că tânjesc după el :) Modelingul de amps de pe Amplifire mi se pare excelent, pentru drum and bass am trio+, iar ca efecte extra pot băga totul înainte de AA și în buclă. Lipsește doar interfața USB, pe care o am separat. La amplifire e doar păcat că e neapărat nevoie de calc pentru tweak serios, în rest are tot ce trebuie.

Mooer GE200 mi-a plăcut mult pentru acasă, numai că răspunsurile idioate și lente de la suportul lor m-au convins că nu mai vreau nimic de la ei. Dacă era la felde șmecher ca feel precum AA, treceam peste asta :)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.