www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare bridge chitara


Tibitiberiu
 Share

Recommended Posts

Acum 45 minute, dani_rosu5 a spus:

in spate ai o placuta de plastic sub care e tremoloul - acolo el e ancorat cu 2 sau 3 arcuri

ai mai multe posibilitati : insurubezi surubul care ancoreaza arcurile mai mult sau mai adaugi arcuri daca ai unde si daca ai arc :)

Acolo am 2 suruburi din cate vad. 

1. Trebuie sa dezacordez chitara cat le strang

2. Cam cat pot sa le strang maxim. E ca la truss rod sau merge oricat. Cam cat ar trebui strase ca sa isi revina?

Link to comment
Share on other sites

Bridge-ul era floating sau se sprijinea pe chitara?

In principiu probabil ca trebuie sa verifici/refaci setupul - nu ma astept la modificari majore. Stranse arcurile pana revii la pozitia initiala, verificate apoi intonatia, actiunea si trussrod-ul. Ai locking nut sau obisnuit? Ramai pe calibrul asta de corzi sau vrei sa te intorci la 0.09?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Bridge ul este floating. Am strâns suruburile o tura, vad ca acum este mai ok. Am verificat si intonatia si am facut reglajul. La truss rod nu ma bag sa nu stric dar nu pare sa fie neck-ul "stramb".

Acum 21 minute, leopold a spus:

Bridge-ul era floating sau se sprijinea pe chitara?

In principiu probabil ca trebuie sa verifici/refaci setupul - nu ma astept la modificari majore. Stranse arcurile pana revii la pozitia initiala, verificate apoi intonatia, actiunea si trussrod-ul. Ai locking nut sau obisnuit? Ramai pe calibrul asta de corzi sau vrei sa te intorci la 0.09?

Eu zic ca o sa raman la 0.10. Daca trec iar la 0.09 banuiesc ca trebuie sa fac tot procesul invers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.