www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
radu.popescu

vând Fibenare Basic Jazz

Recommended Posts

Pret: 2850 EUR
Link producator: http://fibenare-guitars.org/
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Accept schimburi

Fibenare este un builder boutique, care a inceput productia in 1998 in Ungaria, din pasiunea celor doi fondatori, Csaba si Gabor, pe care intamplator i-am cunoscut personal la MusikMesse Frankfurt acum cativa ani, cand nu ma gandeam ca o sa-mi permit vreun instrument de-al lor vreodata...tot atunci l-am prins 'live' si pe Tom Quayle, care era, la vremea respectiva, sustinut de ei cu ceva instrumente Signature.

Fiecare instrument este fabricat in totalitate manual, de la inceput pana la sfarsit, din cele mai bune lemne si materiale disponibile, inclusiv dozele si bridge-urile, care sunt produse 'in-house'.

Chitara oferita spre vanzare este din seria Basic Jazz, an de fabricatie 2010. Semi-hollow  body (3.1 kg), grif si corp din korina, flamed maple top. O atentie deosebita la detalii, cu accente din flamed maple peste tot (vezi foto), finisata impecabil. Dozele sunt din zona PAF mai hot, 9.56k bridge si 8.2k in neck, extrem de dinamice si care raspund la volumele chitarii impecabil. Nu va lasati pacaliti de numele seriei, este un instrument FOARTE versatil, pretabil la aproape orice, cu sculele potrivite. Griful este un medium/slim C, foarte asemanator cu profilul de la stratocastere, radius compound 12''-16''. Taste impecabile, fara fret buzz in orice setup posibil. De altfel toata chitara este flawless, cu exceptia a doua ding-uri mici, greu de surprins in poze, care nu incurca cu absolut nimic, una pe cantul corpului, in partea de sus, si unul pe spatele grifului.

Vine insotita de certificat de autenticitate, manuale si un hardcase nou.

Pretul de nou al unui asemenea instrument bate spre 4k + linistit. Pretul meu este 2850 euro, este foarte putin negociabil si include transport prin firma de curierat.

Accept schimburi doar cu super straturi din aceeasi liga, diferentele le vom discuta dupa caz.

Pentru fotografii in detaliu va rog accesati urmatorul link:

https://photos.app.goo.gl/V96vVv5nmjkePCVv6

Multumesc.

fibenare.thumb.jpg.ea2e8df27869a20dd1401e7aefe67c81.jpg

• Like 7