www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce carti mai citim ...


Cosu
 Share

Recommended Posts

Amurgul idolilor, Asa grait-a Zarathustra - Friedrich Nietzsche

 

Asa grait-a Zarathustra este un fel de "panteon" al gandirii lui Nietzsche, o transcendere (fara sa fiu pompos) a filosofiei clasice in sfera poeziei, a poemului mai degraba. Gustul sau de poezie si de muzica este dezvaluit pe deplin aici intr-o unificare conceptuala a evolutiei gandirii umane de la om la supraom. Sunt multe de invatat din scrierile lui Nietzsche.

 

 

Legion, ti-am urmarit interventiile pe acest forum, nu te cunosc, dar de unde aceasta revolta proletara, acest sarcasm cinic? Aproape in toate posturile tale se vede incruntare, sfortare in a trata lucrurile.

 

 

Si ca sa fiu in spiritul topicului, acum recitesc de L-F Celine Calatorie la capatul noptii.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am citit și mi-a plãcut foarte mult "Strãinul" lui Albert Camus. Mi s-a pãrut interesant și plauzibil personajul principal, foarte detașat din punct de vedere emoțional. Am stat mult timp gândindu-mã de ce anume l-a omorât pe arab.

 

Vacanța asta am luat cãrțile la rând din colecția de la Jurnalul. Pânã acum, mi-a plãcut în mod deosebit Rusoaica de Gib Mihãescu, cu personajul mobilizat într-o direcție de cãtre idealul sãu, chiar dacã nu îl atinge. Asta și faptul cã am revãzut în felul acesta peisaje din Deltã.

Link to comment
Share on other sites

Recomand din tot sufletul:

 

David Kushner - Masters of Doom

 

In special pentru pasionatii de programare/informatica, jocuri si istoria industriei jocurilor. O mare sursa de inspiratie, si scris foarte bine. Eu am crescut in anii 90 dar, din cauza ca la noi nu ajunsesera inca PC-urile, am avut intotdeauna calculatoare din generatia precedenta. Din cauza asta, perioada late 80's early 90's m-a interesat intotdeauna foarte mult, si cartea asta documenteaza aparitia primelor firme mari de game production, in special id Software si Apogee.

 

E cam greu de gasit insa, dar exista in format e-book, si de comandat de pe Amazon.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

"Conversatii cu o moarta" - Anton Holban

 

 

Nu va lasati inselati de titlu, cartea este deosebit de interesanta, cum multe elemente de psihologie si introspectiva cinica. Merita!

 

 

Anumite pasaje m-au trimis cu gandul la "In apararea Ioanei" de Adrian Paunescu.

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Are cineva rabdare sa asculte un Audio Book? Pe mine incepe sa ma enerveze dupa 5 minute, nu e ca si cum as asculta o melodie sau ceva.

Nu se compara cu cititul oricum.

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

imi poate spune si mie cineva niste titluri de carti despre al doilea razboi mondial (si in special despre germania nazista, hitler, ss, gestapo etc)?...dar nu vreau carti de genul "ce al dreacu era hitler, noroc cu stalin si roosevelt ca ne-au scapat de el", ci vreau ceva cat mai aproape de adevar, nu carti de prostit prostii

Edited by malakian
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
imi poate spune si mie cineva niste titluri de carti despre al doilea razboi mondial (si in special despre germania nazista, hitler, ss, gestapo etc)?...dar nu vreau carti de genul "ce al dreacu era hitler, noroc cu stalin si roosevelt ca ne-au scapat de el", ci vreau ceva cat mai aproape de adevar, nu carti de prostit prostii

 

 

 

Ai incercat cartile lui Sven Hassel? Daca nu atunci citeste-le toate. Sunt chiar despre ce ai intrebat prezentat intr-un mod foarte interesant.

Mai este si Al treilea Reich de Richard Evans.

Si bineinteles probabil ca multe altele. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian
Ai incercat cartile lui Sven Hassel? Daca nu atunci citeste-le toate. Sunt chiar despre ce ai intrebat prezentat intr-un mod foarte interesant.

Mai este si Al treilea Reich de Richard Evans.

Si bineinteles probabil ca multe altele. :)

 

multam, o sa le caut cu siguranta

Link to comment
Share on other sites

imi poate spune si mie cineva niste titluri de carti despre al doilea razboi mondial (si in special despre germania nazista, hitler, ss, gestapo etc)?...dar nu vreau carti de genul "ce al dreacu era hitler, noroc cu stalin si roosevelt ca ne-au scapat de el", ci vreau ceva cat mai aproape de adevar, nu carti de prostit prostii

Anne Frank's Diary ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Recomand si eu "Douasprezece scaune" de Ilf si Petrov (continuarea, "Vitelul de aur", nu a fost ceva care sa ma dea pe spate). Recomand si Stephen King - "The Shining", pe care il citesc acum. De fiecare data cand pun mana pe carte, nu-mi vine sa o mai las din mana...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.