www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce carti mai citim ...


Cosu
 Share

Recommended Posts

Cosu a mentionat A.C. Clarke, si mi-am adus aminte ca am re-citit de curand primele 2 carti din seria Rama. Le recomand tare de tot.

Acum citesc H.P. Lovecraft, o colectie de povestiri evident, cele din seria Cthulhu si desigur o gramada de altele. Foarte interesant - ca si cu Poe sau Hitchcock - sa vezi cum lucrau maestrii de altadata.

Link to comment
Share on other sites

Guest knightwolf256

In Ordine Cronologica :

 

- "CEA Asteptata " de Kathleen McGowan - o carte in care subiectul principal este o Conspiratie legata de Viata Lui ISUS . (cititi-o doar daca aveti timp suficient la dispozitie , fiindca e foarte groasa ).

 

- "Ultimul Testament " de Philip Le Roy - O carte de actiune in care personajele sunt 2 savanti de talie internationala , agenti FBI , mafiile rusa si italiana si Biserica catolica .

 

- ''Odiseea Troiana '' de Clive Cussler (celebrul explorator subacvatic) - o organizatie secreta , druizi , o agentie de protectie a mediului si un tunel subteran construit pe sub America Centrala care ar putea duce la aparitia unei noi ere glaciare .

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

momentan ma delectez cu 'Demiurgul cel rau' de Cioran... Si sincer... Pana acum e prima de la el care o pot citi cu adevarat cu placere. Fara sa simt prea multa aroganta. :) E singura de la el care n-am citit-o. Desi ma indoiesc ca o s-o termin.

Link to comment
Share on other sites

Pentru noptile lungi si singuratice , recomand Balanta si Sufereau Impreuna de Ion Baiesu. Doua romane foarte interesante despre viata unor tineri in era Ceausista si nu numai...sunt carti lejere si usor de inteles..

 

Acum sa trec la favoritii mei H.G. Wells si Jules Verne...

 

H.G. Wells recomand toate romanele lui - Omul invizibil,Razboiul lumilor,Insula Dr. Moreau,Masina timpului,etc.

Toate sunt capodopere ale genului.

 

Jules Verne - mai copilaresc un pic (mie nu mi s-a parut,dar asa se zice...) - are un stil mai lejer - chiar foarte lejer de citit o carte de-a lui.

 

Recomand : Vulcanul de aur , Testamentul unui excentric si pe restul cred ca le stiti ca au fost atatea filme.

 

Din literatura romana cel mai mult mi-a placut Ciocoii vechi si noi - Nicolae Filimon - am citit-o de 3 ori pana acum...

 

Ultima carte citita a fost Odiseea de Homer - foarte interesanta cartea - e istorisirea intoarcerii lui Ulise acasa in Ithaca dupa razboiul troian.

 

Daca aveti rabdare si pasiune pt genul SF - Asimov cu Eu,robotul (pe care am citit-o acum 4-5 ani) e foarte misto,are povestiri SF chiar misto ; Robotii de pe Aurora iar e o carte interesanta.

 

Scuze ca nu am dat multe detalii dar nu pot sa fac o recenzie pt fiecare :)

 

keep on reading,rocking and jamming :)

Link to comment
Share on other sites

 

Nu stiu cum e in romana dar am citit varianta in engleza si e o carte amuzanta, are un umor fin (a se citi destept), o sa tot zambesti dar nu o sa prea razi. Spun k nu stiu cum e in romana pentru k sunt multe chestii care-si pierd din esenta daca sunt traduse

Edited by not_so_special
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e in romana dar am citit varianta in engleza si e o carte amuzanta, are un umor fin (a se citi destept), o sa tot zambesti dar nu o sa prea razi. Spun k nu stiu cum e in romana pentru k sunt multe chestii care-si pierd din esenta daca sunt traduse

 

Citeste-o si in romana. e true ca de cateva ori a trebuit sa o traduc mental in engleza pentru a pricepe subtilitatile imbecilului de Douglas Adams dar face banu.

 

http://uniculsandel.wordpress.com/the-hitc...-to-the-galaxy/

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt nou un topic-ul asta, dar dupa parerea mea website-urile de edituri sau magazine online vin si se duc, iar numele cartii si al autorului poate fi aflat doar daca stai cu rabdare cu mouse-ul deasupra link-ului si citesti ce scrie in status bar in browser, sau esti dispus sa deschizi alta fereastra/tab doar pentru a citi numele unei carti.

Cred ca postatul de linkuri la carti nu e o idee buna daca nu sunt insotzite de mentionarea explicita a cartilor si autorilor in post. Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
Guest DoomShadow

Hmm o carte ce am citit-o curand si m-a impresionat a fost "Oameni si soareci" de John Steinbeck; merita citita are doar 100 si ceva de pagini dar reuseste sa te surprinda cat poate sa cuprinda cartea aceea. Vi-o recomand din tot sufletul si astept pareri despre ea :)

Alta carte care o citesc acuma (pe langa legislatia rutiera :)) e "Eragon", partea a 3-a, nu se ridica la nivelul lui Tolkien dar tot respectul pentru autor, a scris prima parte la 15 ani si e super :D

Ceva fain ce cre ca ati citit e "Hanibal Ante Portas" (imi place istoria si a fost ok cartea)

"Silmarillion", "Copii lui Hurin", "Hobitul" si "Lotr" cred ca ati citit cu totii dar daca nu ... puneti mana :)

Alta carte bestiala a fost "Inblanzirea Tigrului" ...

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

A citit cineva Richard Knaak?

Cartile au tematica fantastica din Diablo, Warcraft si Dragonlance (d&d), pentru cei ce au jucat jocurile pot ramane frumos impresionati, pentru ceilalti probabil sunt doar niste opere mediocre pentru cei mai tinerei.

Preferatele mele au fost The Sin War Trilogy si War Of the Ancients Trilogy.

Link to comment
Share on other sites

Ideile din ringworld sunt geniale pentru ca sunt idei "adevarate". Conceptul original se cheama "sfera" Dyson [Dyson shell, concept matematic, Dyson sphere/bubble/swarm/etc... concepte de inginerie speculativa - look it up].

Larry Niven are alte carti, semnificativ mai bune [Protector, de exemplu].

 

---

 

App de concepte SF, ma enerveaza uneori cartile cu concepte foarte slab documentate [in special daca le si inteleg]. Takes all the magic away.

Link to comment
Share on other sites

Guest d4rk_girl

Magicianul - John Fowles

una din cartile de care'mi voi aminti mereu, la orice ora. greu anticipezi ce va urma, iar cand o faci de cele mai multe ori gresesti. ajungi sa iti pui intrebari si sa vezi lumea putin altfel.

am vazut ca s'a vorbit de Bruckner- Hotii de frumusete. o carte buna mi'a parut. recomand si eu citirea cartilor in limba in care au fost scrise, pentru a nu se pierde din nuante (adevarul este ca exista si traduceri mai bune, dar nu mereu ai norocul de a da peste ele.), in plus exersezi limba.

Link to comment
Share on other sites

Magicianul - John Fowles

una din cartile de care'mi voi aminti mereu, la orice ora. greu anticipezi ce va urma, iar cand o faci de cele mai multe ori gresesti. ajungi sa iti pui intrebari si sa vezi lumea putin altfel.

L-am citit in original. E mult mai "simplu" in romana.

Permite-mi sa te contrazic.

First, traducerea titlului e ... gresita. Din pacate in romana nu exista decat 2 cuvinte echivalente.

Second, cartea e extrem de previzibila. Nu m-a surprins [aproape] nimic, si unde am fost surprins a tinut mai mult de cum e scris, nu de ce.

Third [and i hate that in ANY book], cartea nu se termina. Nu e un "sfarsit deschis", nu e un "cliffhanger". Pur si simplu nu se termina.

Fourth [and last], abuzeaza de "deus ex machina".

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
L-am citit in original. E mult mai "simplu" in romana.

Permite-mi sa te contrazic.

First, traducerea titlului e ... gresita. Din pacate in romana nu exista decat 2 cuvinte echivalente.

Second, cartea e extrem de previzibila. Nu m-a surprins [aproape] nimic, si unde am fost surprins a tinut mai mult de cum e scris, nu de ce.

Third [and i hate that in ANY book], cartea nu se termina. Nu e un "sfarsit deschis", nu e un "cliffhanger". Pur si simplu nu se termina.

Fourth [and last], abuzeaza de "deus ex machina".

 

Ha ha, complet de acord. Credeam ca-s singurul care gandeste asa.

Si mi s-a parut si a naibii de plictisitoare. Luuungaaa si plictisitoare.

 

Amurgul idolilor, Asa grait-a Zarathustra - Friedrich Nietzsche (recitire si reinterpretare de la varsta de 14 ani cand nu prea intelegeam ce zice marele filozof) si cateva carti mai mici: Chestiunea evreiasca si Fenomenul legionar - "camaradul" Nae Ionescu

 

Da tati, stim ca esti neo-nazist. Acuma ce-ar fi sa ne lasi in pace si sa te duci sa te joci cu prietenii tai de la gradinita ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru tine asta inseamna miscarea legionara? sau friedrich? inseamna ca esti foarte limitat daca ai ajuns sa compari filozofia cu politica :)

Ha ha, complet de acord. Credeam ca-s singurul care gandeste asa.

Si mi s-a parut si a naibii de plictisitoare. Luuungaaa si plictisitoare.

 

 

 

Da tati, stim ca esti neo-nazist. Acuma ce-ar fi sa ne lasi in pace si sa te duci sa te joci cu prietenii tai de la gradinita ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Pentru tine asta inseamna miscarea legionara? sau friedrich? inseamna ca esti foarte limitat daca ai ajuns sa compari filozofia cu politica :)

 

Asta sa le-o spui unor copilasi care nu stiu cine au fost, ce-au facut si ce-au propovaduit legionarii si cine a gasit de cuviinta sa li se alature.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

^^Daca gasesti vreun sens la final sa ma anunti si pe mine ca eu inca am banuieli ca eram sub o influenta dubioasa cand am terminat cartea.

 

Adevarat ... sfarsitul e sec dar poate asta nu o face o carte obisnuita ...

Daca nu il omorau pe ala nebun si reuseau sa isi faca casa aia omora prea multi iepurashi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest d4rk_girl
L-am citit in original. E mult mai "simplu" in romana.

Permite-mi sa te contrazic.

First, traducerea titlului e ... gresita. Din pacate in romana nu exista decat 2 cuvinte echivalente.

Second, cartea e extrem de previzibila. Nu m-a surprins [aproape] nimic, si unde am fost surprins a tinut mai mult de cum e scris, nu de ce.

Third [and i hate that in ANY book], cartea nu se termina. Nu e un "sfarsit deschis", nu e un "cliffhanger". Pur si simplu nu se termina.

Fourth [and last], abuzeaza de "deus ex machina".

 

nu am spus ca nu este mai simplu in romana. ("recomand si eu citirea cartilor in limba in care au fost scrise, pentru a nu se pierde din nuante")

cartea mi'a placut foarte mult; si da, anumite parti mi s'au parut imprevizibile, si prin felul in care au fost scrise dar si prin ceea ce a fost scris.

abuzeaza totusi de "deus ex machina", doar ca mie nu mi'a displacut acest aspect.

oricum, fiecare om are gusturile sale.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.