www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vecinii si chitara


tirangaming
 Share

Recommended Posts

Salut, doresc sa imi achizitionez o chitara acustica in cateva zile dar ma framanta un gand. Locuiesc intr-o garsoniera si as dori sa stiu cam cat de tare se aude o chitara acustica si daca pot oare sa cant la ea fara sa se planga vecinii. Precizez ca uneori daca se mai cearta vecinii de sus se aude cat de cat. Se aude tare?

Link to comment
Share on other sites

Se aude la fel de tare precum o chitara acustica....

Alt raspuns nu stiu, dar, in mod cert se aude mai incet decat un set de tobe :)

Nu-ti ingradii dorinta de a canta datorita vecinilor certareti. Nu o sa ajungi niciodata, cu o chitara acustica, neamplificata, sa depasesti limita legala de decibeli, masurabili, in zona unde locuieste cel care ti-ar putea face o presupusa plangere. 

Ca pe altii ii deranjeaza cantatul tau la chitara, pentru ca nu suporta altceva decat manele, iar nu-i problema ta.

Concluzie: ia-ti chitara si canta. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nici chiar - e mai bine sa fii cu bun simt daca stai la bloc. 

Cel mai bine folosesti o surdina pentru chitara daca vrei sa repeti dupa ora 17. 

 

Spre exemplu, compania unde lucrez momentan accepta work from home, uneori chiar obligatoriu daca am treaba cu echipele din north america, ultimul lucru care mi l-as dori ar fi sa se apuce vecinu de cantat la chitara cand incerc sa ma concentrez la anumite chestii.

Link to comment
Share on other sites

Chitara nu este on/off. Poti canta mai tare sau mai incet (controlarea dinamicii este un skill care se invata). Poti canta si in miezul noptii si sa nu deranjezi pe nimeni daca faci asta la volum mic sau poti deranja si la o ora rezonabila niste vecini mai sensibili daca dai in ea ca surdu'n clopot. Ia-ti linistit chitara si lasa bunul simti sa iti dicteze volumul la care canti. Spor!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.