www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cunoscatori vs fakeuri (sau serii obscure)


midnight rider
 Share

Recommended Posts

Aha. Nu stiam eu de ce e asa ieftin. :)

 

LE: M-am uitat la istoria anunturilor lui luftalex: numai scule de scule. :) Il felicit pe aceasta cale. Ma bucur ca exista cumparatori de marfa buna si pe la noi.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest luftalex

Chitarile sunt pe bune iar alte comentarii sunt intotdeauna bine venite sunt toate cu discount de la 400 pana la 2400 eur

 

nimeni chiar nimeni nu ma mai suna !

 

 

sunt sanse o data in viatza la asha chitari!

 

 

cine e interesat le livrez chitara la domiciliu si daca nu e autentica chitara ma putetzi bate! :)

Link to comment
Share on other sites

AVIZ AMATORILOR

GIBSONUL MODEL 60 ARE O CIFRA IN PLUS LA SERIE

SERIA DE LA GOLDTOP INDICA 1956 REISSUE,DAR CHITARA NU CORESPUNDE SPECIFICATIILOR

 

Rares :)

dar stii ca nici a mea nu se regasea in documentatia Gibson... si cu toate astea si Gibson USA si Gibson Europe au confirmat ca e ok (cu alte spec-uri decat cele de pe site)

ma rog... io-s mai vacar, asa :):)

Link to comment
Share on other sites

Rares :)

dar stii ca nici a mea nu se regasea in documentatia Gibson... si cu toate astea si Gibson USA si Gibson Europe au confirmat ca e ok (cu alte spec-uri decat cele de pe site)

ma rog... io-s mai vacar, asa :):)

da,a ta avea o culoare atipica pentru anul respectiv,astea in schimb au o cifra in plus la serie,au alte chei decat cele care le-a folosit Gibson,sau au serie de custom shop fara a fi customa shop

Link to comment
Share on other sites

poate sa fie stantata pe neck plate. asa sunt modelele eric johnson.

...si sa nu uit dar, numai la modelele din seria VINTAGE (sau chiar mai scumpe) care au la baza aceasta serie (din categoria asta face parte si modelul ej), au "serial no" gravat pe neck plate. ori asta, se vede clar ca, face parte din AMERICAN SERIES si astea au stantate seria pe spatele headstock-ului, chiar daca sunt modele aniversare, asa cum este, in aparenta (???), modelul de fata. iar daca nu este un model aniversar, imi permit sa intreb, de ce are harware-ul aurit? plus ca are DOUA string tree-uri, in loc de unul singur, cum ar fi normal. de cativa ani buni s-a renuntat la utilarea cu doua string tree-uri si atunci mai pun o intrebare: ce cauta eticheta aniversara pe spatele headstock-ului? nu de alta dar, de aniversat s-au aniversat in 1994-40 de ani de strat!, in 2004-50 de ani si nu prea seamana cu modelul aniversar de atunci (desi are hardware-ul aurit!) iar in 2006-60 de ani de fender si nu seamana nici cu modelele aniversare de atunci (alea avand hardware-ul nichelat). ca sa nu mai vorbesc de polii dozelor care par, in poza, ca ar fi BEVIELED, ceea ce nu se folosesc decat la modelele '57/'62. ajunge sau vrei sa mai continui? :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Este evident ca pozele nu ne pot lamuri suficient si ca un asemenea instrument trebuie testat de catre un cunoscator. Deci, cine se ofera? :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un Fender 50th Anniversary pe ebay, doar ca nu e LH. Arata la fel cu cel prezentat de luftalex.

 

Pentru conformitate, mergeti aici.

 

Observati voi ceva ce eu nu observ?

 

LE: Si am mai gasit unul care confirma ce a spus StratMan. Mergeti aici.

 

Cred ca si producatorii se joaca de n-au aer.

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

@man1ak-admirabila cautarea si interventia ta! :)

in acest moment s-a facut lumina!(sau ce am inteles eu citind pe ebay). se pare ca in 1996, firma FENDER a celebrat 50 de ani de existenta a FIRMEI! (eveniment prea putin mediatizat!). cu acea ocazie a aparut o editie aniversara de lux (doar 2500 de exemplare!) a modelului AMERICAN STANDARD (asa se numea pe atunci) cu hardware auriu si exact ca modelul prezentat de luftalex. acum, fie vorba intre noi, este destul de greu de crezut ca pe o chitara fabricata in 1996 nu s-a cantat deloc pana in ziua de azi. este si foarte adevarat ca informatiile despre modelele aniversare de stratocaster AM. STD. nu figureaza nici in frontine-urile din 1996 si nici in STRATOCASTER CHRONICLES! in concluzie s-a facut confuzia cu modelul aniversar de 50 de ani (AMERICAN SERIES) al STRATOCASTERULUI, care a aparut cu 8 ani mai tarziu, adica in 2004 (eveniment ultramediatizat in acest caz). de aici si acele diferente constructive puse in discutie.

pe scurt, in 1996 s-au aniversat 50 de ani de FENDER si in 2004 s-au aniversat tot 50 de ani, dar de STRATOCASTER!

@guitarsarpe: poate ca am fi fost scutiti de atatea comentarii, analize si presupuneri daca ar fi existat o fotografie a neck plate-ului. :)

@malex, cu sau fara voia ta ai avut dreptate: cat traieste, omul invata! :):(

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

oameni buni... luftalex, cel care a pus anuntu a precizat acolo ca informatii la numarul xxxx xxx xxx, nu pe forum, discutia asta e inutila ca n-o sa va raspunda cel care a pus anuntu. oricum, scule misto...

Link to comment
Share on other sites

@Morgan-aici, cu parere de rau, trebuie sa te contrazic! prin telefon, nu se pot vedea chitarele si nici proba. discutiile le facem CA SA NE LAMURIM NOI, indiferent de ce spune sau va spune luftalex. no offence.

 

in alta ordine de idei, un alt mare semn de intrebare mi-l ridica fenderul jazzmaster, care, nu se mai fabrica in japonia de cativa ani buni, revenind in fabricatie in usa si care iar se anunta "necantata" (ca si in cazul am. std, discutat mai sus). poate ca asa este dar, repet, e greu de crezut! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

@man1ak-admirabila cautarea si interventia ta! :)

 

Dl. StratMan, :) pentru dvs. Eu nu am facut decat sa dau o cautare simpla (si simplista) pe ebay. Tu esti cel care a aprofundat subiectul.

 

In ceea ce priveste faptul ca sunt chitare vechi de cativa ani buni, si eu ma indoiesc ca nu sunt cantate. Cred ca luftalex a vrut sa spuna ceva de genul 'necantate in Romania', ca la masini :). Oricum, nu vad de ce ar dauna faptul ca au fost cantate. Unii de-aia isi cumpara chitare SH, ca sa fie deja rodate.

 

Asa ca, luftalex, bafta la vanzare.

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@stratman: ai dreptate cu vorbitu intre noi, dar oricum de la vanzator n-o sa primeasca nimeni lamuriri, si in final cred ca o sa ramana mai multe semne de intrebare decat la inceput. cel mai bine ar fi sa faca cineva ce s-a propus mai sus si sa mearga sa le vada la fata locului, cineva care se pricepe si la fender, si la gibson, si la ibanez. La prs nu stiu cati se pricep de pe forum

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

lamuriri CUNOSCATOR(zic eu)

 

GIBSON LES PAUL STANDARD(60 STILE NECK SI NU CUSTOMUL HISTORIC 60...FABRICAT 2005...la standard seria: prima si a cincea cifra da anul de fabricatie in cazul nostru 2005 de acea si o cifra in plus la serie...gibsonul a fabricat ultimii ani foarte multe chitare)

 

GIBSON LES PAUL GOLD TOP CUSTOM HISTORIC 56 V.O.S (VINTAGE ORIGINAL SPECTS...seria incepind in cazul nostru cu 6 3XXX...model 56 din anul 2003..este simplu de recunoscut ...doar les paulurile 52,54 si 56 sunt cu doza simpla seymour duncan P90...din pacate pt voi am cumparat-o deja eu...ATENTIE modelele vintage desi sunt usa nu mai scrie pa spate made in usa desi sunt usa intrucit custom historic models sunt replici exacte facute la aceleasi norme de calitate din 54,56,57,58,59,60....la acea vreme nu mai exista logoul made in usa intrucit se faceau doar in usa..(similar si pt fender vintage)

 

PAUL REED SMITH singlecut custom 22 top 10...o chitara made in usa(desi nu scrie va asigur ca-i usa nu mai stau sa explic...o chitara incredibila similar cu les paulul(git infipt,impanat,mahon) care face tot banii....fabricat 2001 serial (incepind cu 1)

Mai sunt interesante si gibsoanele holowbody insa nu m-am uitat cu asa mare atentie

 

GIBSON HOLOWBODY(cel la 1800e este de fapt un standard si nu vintage,fabricat 2006 daca vad bine,prima si a cincea cifra,chei grover,logoul made in usa....celalalt holowbody nu deslusesc seria din poze

restul chitarelor nu ma intereseaza de nici fel...e chestie de gusturi nu ca n-ar fii bune

 

APROPO VIND SI EU UN PAUL REED SMITH USA 22 1200EURO(arata ca nou desi este fabricat tot 2001..la www.thomann.de costa dublu...chitara este aleasa de mine si credeti-ma cred eu ca ma pricep...recomandata blues,county,classic rock...

tel 0721161655

 

bafta la cumparaturi(chitarele nu sunt noi insa va asigur ca arata foarte bine...recomand in primul rind sa verificati setarile chitarei,uzura in taste,functonalitatea fiecarei chei,locatia unde este infipt griful in corp sa nu aibe absolut nici o crapatura in vopsea si cel mai putin important zgirieturi,etc)

Link to comment
Share on other sites

CORECT STRATMAN...MODELELE HOLOWBODY SUNT MAI EXACT CELE INDICATE DE TINE...eu am spus mai exact modelele care m-au interesat pe mine PRS(CARE ESTE UN SINGLECUT CUSTOM 22 TOP TEN SI NU UN STANDARD),GIBSONUL 60(CARE ESTE DE FAPT UN SIMPLU STANDARD CU NECK 60 STILE SI NU MODELUL CUSTOM HISTORIC 60)...iar modelul holowbody de 1800e(nu este un vintage ori un reissue cum scrie in anunt,ci modelul mai exact indicat de tine)

Oricum este greu de crezut ca cine cumpara asemenea chitare este un novice si nu stie sa recunoasca un original..

Sper eu ca noi nu am facut decit sa lamurim lumea exact ce modele sunt prezentate...

Eu am vazut chitarele lui luftalex...dupa cum am scris si mai sus am cumparat eu les paulul CUSTOM HISTORIC 56 V.O.S insa le-am vazut si pe celelalte...sunt secanduri insa in stare foarte buna asa ca bafta la cumparaturi..

Apropo vind PRS STANDARD 22,ebony,made in usa,impecabil,ca nou(desi este un 2001)...pret 1200e(la thomann 2200e)

Merge la schimb si chitara modesta sau amp(pina in 200e)

Link to comment
Share on other sites

Cunoscatorule,sa stii ca Gibson nu a avut NICIODATA o cifra in plus la serie,si sa mai stii ca nu are doze Seymour Duncan,si mai afla ca ES 335 NU are chei Grover din fabrica.Singura care pare OK este aia pe care ai luat-o tu,si nu as putea sa spun mai multe decat daca as vedea-o de aproape,asa as putea eventual face o comparatie cu a mea,care este tot un VOS.Si sa mai stii ca mi-au trecut prin mana peste o suta de Gibsonuri.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu poate ce este cu cifra in plus la modelul standard 60 neck...si dupa cum am spus nici nu ma dau mare cunoscator...

am spus la gluma cunoscator(zic eu)...apropo ce model custom historic ai???

Poate cu cifra in plus ne lamuresti tu mai bine insa in ceea ce priveste te asigur ca si les paulul standard este un original...Am probat-o si pe aceea si felingul,sustainul de les paul sunt sigur veritabile...daca as fi avut bani as fi luat-o si pe aceea....eu am luat gold-topul intrucit cint mai mult blues,classic rock si in al doilea rind pt ca are valoarea de catalog mult mai mare(dezavantajul insa ca la toate chitarele cu doza simpla gen strat pt distorsuri mai grele zgomotul de fond este mai pronuntat...foarte tare este si PRS SINGLECUT si spun cu mina pe inima ca este peste al meu ca finisaj prs standard 22 ...apropo il vind 1200e( la www.thomann.de costa 2200e)

Link to comment
Share on other sites

UITE SI EXEMPLE DE PE EBAY CU LES PAUL STANDARDURI CU 9 CIFRE

SERIAL 006171470 CA IN EX DE MAI JOS...(intradevar mai rar, insa am mai vazut pe ebay)

http://cgi.ebay.com/2007-Gibson-Les-Paul-S...1QQcmdZViewItem

In privinta cheilor grover nu inseamna ca au fost neaparat schimbate..au fost ani cind gibsonul a pus(chiar si in acelasi an concomitent)pe modelele standard atit chei grover(pe care eu nu le vad neaparat mai bune)cit si modelul celalalt de chei

In privinta dozelor seymour duncan am gresit...sunt dozele simple P90,am vrut sa spun ca si ei fabrica modelul...

Dar ma rog poate tu midgnight-rider avind in vedere ca ai avut sute de les pauluri,stii mai bine ca les paulul nu a avut NICIODATA 9 cifre

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.